Ukraińcy

Synonimy:
Ukrainiec, Ukrainka Ukrainki
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Ukraińcy (316)

 • Ukraińcy chcą pracować parami

  Ukraińcy chcą pracować parami

  52 proc. Ukraińców planujących przyjazd do Polski w celu zarobkowym chce sprowadzić do naszego kraju również swoją rodzinę i zrobi to, gdy tylko ich sytuacja finansowa będzie ustabilizowana, wynika z badania Grupy Progres.
 • Ukraińcy nie wystraszyli się pandemii. Eksperci: W ciągu kolejnych pięciu lat może być ich w Polsce nawet 2 mln

  Ukraińcy nie wystraszyli się pandemii. Eksperci: W ciągu kolejnych pięciu lat może być ich w Polsce nawet 2 mln

  Jak wynika z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców, 113,8 tys. obywateli Ukrainy otrzymało zezwolenia na pobyt (wszystkie rodzaje) w Polsce. Dotyczy to okresu od 1 marca 2020 do 28 lutego 2021 roku. Natomiast rok wcześniej było ich nieznacznie więcej - 114,5 tys.
 • Ukraińcy zarabiają w Polsce trzy razy więcej niż w ojczyźnie

  Ukraińcy zarabiają w Polsce trzy razy więcej niż w ojczyźnie

  Polska, mimo pandemii, pozostaje atrakcyjnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla pracowników ze wschodu, głównie z Ukrainy. Czynnikiem decydującym są względy ekonomiczne, bo o ile ceny żywności w Polsce i na Ukrainie są zbliżone, to zarobki dzieli przepaść. Obecnie płaca minimalna na Ukrainie jest o 70 proc. niższa niż w Polsce.
 • Ukraińcy wciąż dominują w Polsce wśród obcokrajowców otrzymujących zezwolenie na pracę

  Ukraińcy wciąż dominują w Polsce wśród obcokrajowców otrzymujących zezwolenie na pracę

  W ciągu roku w Polsce wydano ponad 420 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Ponad 72 proc. z nich uzyskali Ukraińcy, którzy na tej podstawie byli zatrudniani głównie w budownictwie oraz w przetwórstwie przemysłowym. Przyjmowano ich do pracy przede wszystkim w województwie mazowieckim, a także w wielkopolskim i śląskim. W tzw. systemie oświadczeniowym, tj. dot. pracy do sześciu miesięcy, również widać dominację Ukraińców. Obejmuje ich 87 proc. wpisów do ewidencji.
 • Pandemia. Odpływ pracowników z Ukrainy był problemem dla wielu firm

  Pandemia. Odpływ pracowników z Ukrainy był problemem dla wielu firm

  Choć pracodawcy nie odczuli masowego odpływu kadry ze Wschodu, 32 proc. firm wskazało, że miało problem z personelem ze względu na wyjazd imigrantów z powodu COVID-19 - wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego.
 • Wszystkie moje bohaterki walczą ze stereotypem Ukrainki, która jest prostytutką

  Wszystkie moje bohaterki walczą ze stereotypem Ukrainki, która jest prostytutką

  - Na Ukrainie pije się, jak jest okazja. Za to wtedy już na umór i moje rozmówczynie nie wstydzą się o tym mówić. U nas okazji nie trzeba. Powodem może być powrót z pracy i włączenie serialu - mówi Monika Sobień-Górska, autorka książki "Ukrainki. Co myślą o Polakach, u których pracują?".
 • Mniej pracowników z Ukrainy poduszką powietrzną na COVID-19 w Polsce

  Mniej pracowników z Ukrainy poduszką powietrzną na COVID-19 w Polsce

  - Lockdown polskiej gospodarki i utrudnienia w ruchu granicznym spowodowały, że zainteresowanie wykwalifikowanymi specjalistami z Ukrainy spadło w niemal każdym zawodzie. W pierwszej połowie 2020 roku struktura zezwoleń na pracę wydawanych Ukraińcom uległa wyraźnym zmianom. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, wydano im o 17 tys. pozwoleń mniej, co oznacza spadek o 11 proc. rok do roku. Liczba zezwoleń dla informatyków z Ukrainy zmniejszyła się o połowę, specjalistów o 28 proc., a rolników, robotników i rzemieślników o ok. 20 proc. Najwięcej przybyło lekarzy (+250 proc.), pielęgniarek (+80 proc.) oraz pracowników biurowych (+18 proc.) - wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Eksperci Personnel Service podkreślają, że mimo tych zmian udział wykwalifikowanej kadry wśród emigrantów z Ukrainy wciąż utrzymuje się na niskim poziomie.
 • Sadownicy z nadzieją wyczekują pracowników zza wschodniej granicy

  Sadownicy z nadzieją wyczekują pracowników zza wschodniej granicy

  Połowa wakacji to pełnia sezonu na owoce, szczególnie jagodowe. Każdy z nas wypatruje ich na straganach i śledzi cenę za kilogram ulubionego, letniego przysmaku. Żeby jednak owoce sezonowe znalazły się na rynku w dużej ilości i w przystępnej cenie, producenci muszą mieć dobre zbiory. W tym roku ich plany może pokrzyżować ciągnąca się epidemia koronawirusa.
 • Zagraniczni klienci pytają o nieruchomości w Polsce

  Zagraniczni klienci pytają o nieruchomości w Polsce

  Zainteresowanie rynkiem mieszkaniowym jest generowane nie tylko przez rodzimych nabywców. Zapytania dotyczące bieżącej oferty spływają z całego świata. Jak wygląda w praktyce czołówka najczęstszych przedstawicieli krajów zainteresowanych zakupami mieszkaniowymi w Polsce?
 • Wydatki Ukraińców w Polsce najniższe od trzech lat

  Wydatki Ukraińców w Polsce najniższe od trzech lat

  Jak podał GUS, w pierwszym kwartale 2020 roku Ukraińcy zostawili w portfelach przedsiębiorców w Polsce blisko 1,48 mld zł. To najniższy wynik od trzech lat i o ponad 100 mln słabszy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - wynika z najnowszych danych. To zła informacja dla polskiej gospodarki. W ciągu ostatnich pięciu lat pracownicy z Ukrainy odpowiadali za ok. 11 proc. wzrostu gospodarczego.

Filmy - Ukraińcy (3)

 • Polska gospodarka straci na odpływie pracowników z Ukrainy?

  Polski rynek pracy jest mocno zasilany przez emigrantów zza wschodniej granicy. Obecnie około półtora miliona obywateli Ukrainy przebywa w Polsce, funkcjonując na naszym rynku pracy. Zaspokajają oni głównie potrzeby kadrowe przemysłu, sektora budowlanego i usługowego – gdyż są to rynki niewymagające dużych kwalifikacji i dobrej znajomości języka. Cudzoziemcy odgrywają w tych obszarach bardzo istotną rolę – polski rynek pracy boryka się bowiem ze spadającą pulą pracowników, co jest związane z kryzysem demograficznym.
 • Ukraińska Rozszpunka pokazała światu swoje włosy. Mają ponad dwa metry

  33-letnia Ukraina Alena Kravchenko pokazała światu swoje niesamowicie długie włosy. Nie były ścinane od 28 lat przez co osiągnęły długość prawie 2 metrów. Robi wrażenie.
 • Cudzoziemcy szukają kredytów w Polsce, coraz częściej to Ukraińcy

  Ponad pół miliona kont w polskim systemie bankowym należy do obcokrajowców. Coraz więcej: do obywateli Ukrainy. Zaciągnęli oni dotychczas w polskich bankach ponad 8 tys. kredytów na łączną kwotę 43,6 mln zł. Obecnie spłacają 5,1 tys. zobowiązań na łączną wartość 7,7 mln zł, co na 1 osobę wynosi 1 511 zł.