Ukraińcy

Synonimy:
Ukrainiec, Ukrainka Ukrainki
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Ukraińcy (312)

 • Pandemia. Odpływ pracowników z Ukrainy był problemem dla wielu firm

  Pandemia. Odpływ pracowników z Ukrainy był problemem dla wielu firm

  Choć pracodawcy nie odczuli masowego odpływu kadry ze Wschodu, 32 proc. firm wskazało, że miało problem z personelem ze względu na wyjazd imigrantów z powodu COVID-19 - wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego.
 • Wszystkie moje bohaterki walczą ze stereotypem Ukrainki, która jest prostytutką

  Wszystkie moje bohaterki walczą ze stereotypem Ukrainki, która jest prostytutką

  - Na Ukrainie pije się, jak jest okazja. Za to wtedy już na umór i moje rozmówczynie nie wstydzą się o tym mówić. U nas okazji nie trzeba. Powodem może być powrót z pracy i włączenie serialu - mówi Monika Sobień-Górska, autorka książki "Ukrainki. Co myślą o Polakach, u których pracują?".
 • Mniej pracowników z Ukrainy poduszką powietrzną na COVID-19 w Polsce

  Mniej pracowników z Ukrainy poduszką powietrzną na COVID-19 w Polsce

  - Lockdown polskiej gospodarki i utrudnienia w ruchu granicznym spowodowały, że zainteresowanie wykwalifikowanymi specjalistami z Ukrainy spadło w niemal każdym zawodzie. W pierwszej połowie 2020 roku struktura zezwoleń na pracę wydawanych Ukraińcom uległa wyraźnym zmianom. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, wydano im o 17 tys. pozwoleń mniej, co oznacza spadek o 11 proc. rok do roku. Liczba zezwoleń dla informatyków z Ukrainy zmniejszyła się o połowę, specjalistów o 28 proc., a rolników, robotników i rzemieślników o ok. 20 proc. Najwięcej przybyło lekarzy (+250 proc.), pielęgniarek (+80 proc.) oraz pracowników biurowych (+18 proc.) - wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Eksperci Personnel Service podkreślają, że mimo tych zmian udział wykwalifikowanej kadry wśród emigrantów z Ukrainy wciąż utrzymuje się na niskim poziomie.
 • Sadownicy z nadzieją wyczekują pracowników zza wschodniej granicy

  Sadownicy z nadzieją wyczekują pracowników zza wschodniej granicy

  Połowa wakacji to pełnia sezonu na owoce, szczególnie jagodowe. Każdy z nas wypatruje ich na straganach i śledzi cenę za kilogram ulubionego, letniego przysmaku. Żeby jednak owoce sezonowe znalazły się na rynku w dużej ilości i w przystępnej cenie, producenci muszą mieć dobre zbiory. W tym roku ich plany może pokrzyżować ciągnąca się epidemia koronawirusa.
 • Zagraniczni klienci pytają o nieruchomości w Polsce

  Zagraniczni klienci pytają o nieruchomości w Polsce

  Zainteresowanie rynkiem mieszkaniowym jest generowane nie tylko przez rodzimych nabywców. Zapytania dotyczące bieżącej oferty spływają z całego świata. Jak wygląda w praktyce czołówka najczęstszych przedstawicieli krajów zainteresowanych zakupami mieszkaniowymi w Polsce?
 • Wydatki Ukraińców w Polsce najniższe od trzech lat

  Wydatki Ukraińców w Polsce najniższe od trzech lat

  Jak podał GUS, w pierwszym kwartale 2020 roku Ukraińcy zostawili w portfelach przedsiębiorców w Polsce blisko 1,48 mld zł. To najniższy wynik od trzech lat i o ponad 100 mln słabszy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - wynika z najnowszych danych. To zła informacja dla polskiej gospodarki. W ciągu ostatnich pięciu lat pracownicy z Ukrainy odpowiadali za ok. 11 proc. wzrostu gospodarczego.
 • Zarobki obywateli Ukrainy zatrudnionych w Polsce

  Zarobki obywateli Ukrainy zatrudnionych w Polsce

  W Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń w 2019 roku wzięły udział 872 osoby z Ukrainy pracujące w Polsce. Wśród nich w badaniu wzięło udział 426 kobiet oraz 446 mężczyzn. Najwięcej osób - 534 (61 proc.) było zatrudnionych na szczeblu specjalisty. Mediana wynagrodzeń obywateli Ukrainy zatrudnionych w Polsce wyniosła 4502 zł.
 • "Rz": Ukraińcy powoli wracają

  "Rz": Ukraińcy powoli wracają

  ​Odmrażanie gospodarki ożywiło popyt na pracowników z Ukrainy. Agencje zatrudnienia znów ich ściągają, choć na mniejszą skalę niż przed rokiem - podaje w środę "Rzeczpospolita".
 • PIE: Zabraknie 40-50 proc. pracowników sezonowych

  PIE: Zabraknie 40-50 proc. pracowników sezonowych

  W najbliższych miesiącach w UE zabraknie ok. 40-50 proc. pracowników sezonowych, więc wiele warzyw i owoców zostanie na polach i w sadach - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Brak pracowników z powodu koronawirusa przełoży się na wzrost cen żywności, także w Polsce.
 • Firmy tworzą własne ośrodki kwarantanny dla Ukraińców

  ​Firmy rekrutujące pracowników zza wschodniej granicy, ostrzegają przed konsekwencjami wyjazdu Ukraińców z Polski i proponują rozwiązania, które mogą złagodzić skutki obostrzeń na granicy. W przygotowaniu są także prywatne ośrodki kwarantanny dla tych Ukraińców, którzy zdecydują się przyjechać teraz do Polski.

Filmy - Ukraińcy (3)

 • Polska gospodarka straci na odpływie pracowników z Ukrainy?

  Polski rynek pracy jest mocno zasilany przez emigrantów zza wschodniej granicy. Obecnie około półtora miliona obywateli Ukrainy przebywa w Polsce, funkcjonując na naszym rynku pracy. Zaspokajają oni głównie potrzeby kadrowe przemysłu, sektora budowlanego i usługowego – gdyż są to rynki niewymagające dużych kwalifikacji i dobrej znajomości języka. Cudzoziemcy odgrywają w tych obszarach bardzo istotną rolę – polski rynek pracy boryka się bowiem ze spadającą pulą pracowników, co jest związane z kryzysem demograficznym.
 • Ukraińska Rozszpunka pokazała światu swoje włosy. Mają ponad dwa metry

  33-letnia Ukraina Alena Kravchenko pokazała światu swoje niesamowicie długie włosy. Nie były ścinane od 28 lat przez co osiągnęły długość prawie 2 metrów. Robi wrażenie.
 • Cudzoziemcy szukają kredytów w Polsce, coraz częściej to Ukraińcy

  Ponad pół miliona kont w polskim systemie bankowym należy do obcokrajowców. Coraz więcej: do obywateli Ukrainy. Zaciągnęli oni dotychczas w polskich bankach ponad 8 tys. kredytów na łączną kwotę 43,6 mln zł. Obecnie spłacają 5,1 tys. zobowiązań na łączną wartość 7,7 mln zł, co na 1 osobę wynosi 1 511 zł.