UKE

Synonimy:
urząd komunikacji elektronicznej,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - UKE (810)

 • Problemy z 5G w Polsce - UKE zawiesza termin składania ofert

  Problemy z 5G w Polsce - UKE zawiesza termin składania ofert

  ​Koniec 5G w Polsce? Bez przesady, ale koronawirus sprawił, że prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej zawiesił bieg terminu składania ofert wstępnych w ogłoszonej 6 marca 2020 r. aukcji na cztery rezerwacje częstotliwości z zakresu 3480-3800 MHz - poinformował UKE.
 • Koronawirus. Oszuści wyłudzający dane będą blokowani

  Koronawirus. Oszuści wyłudzający dane będą blokowani

  Dzięki porozumieniu Ministerstwa Cyfryzacji z operatorami telekomunikacyjnymi oszuści żerujący na koronawirusie, wyłudzający dane albo pieniądze, będą blokowani, a ich strony umieszczane na liście ostrzeżeń - wynika z informacji resortu cyfryzacji. W niektórych przypadkach będą ścigani.
 • Prędkość łącza internetowego nie zawsze zgodna z umową

  Prędkość łącza internetowego nie zawsze zgodna z umową

  Polacy płacą za internet stacjonarny średnio 51,5 zł miesięcznie, a głównym kryterium wyboru usługi są cena i prędkość transmisji - wynika z badań UKE. Jeśli konsument wykaże, że jakość internetu jest niezgodna z umową, może zareklamować usługę. Sprawdzeniu szybkości łącza służy narzędzie certyfikowane przez UKE. Do tej pory wykonano już ponad 440 tys. takich pomiarów - w tym blisko 30 tys. certyfikowanych, przeprowadzanych w specjalnych warunkach, które mogą stanowić podstawę do reklamacji usługi. Co ważne, pomiar certyfikowany dotyczy tylko internetu stacjonarnego.
 • UKE: Nie wolno na własną rękę instalować wzmacniaczy GSM

  UKE: Nie wolno na własną rękę instalować wzmacniaczy GSM

  Instalowane na własną rękę tzw. wzmacniacze lub repeatery GSM mogą zakłócać funkcjonowanie sieci komórkowych, dlatego nie wolno tego robić, a za złamanie tego zakazu grożą kary - przypomniał Urząd Komunikacji Elektronicznej w komunikacie.
 • "Rz": Prezes UKE kontra Komisja Europejska

  "Rz": Prezes UKE kontra Komisja Europejska

  Stacjonarni operatorzy w Polsce na razie mogą odetchnąć. Urząd Komunikacji Elektronicznej nie zamierza - jak chce UE - szybko obniżyć opłat, które pobierają od innych sieci - pisze środowa "Rzeczpospolita".
 • Wprowadzenie sieci 5G będzie wymagać zmniejszenia norm promieniowania

  Wprowadzenie sieci 5G będzie wymagać zmniejszenia norm promieniowania

  Liberalizacja norm PEM i wprowadzenie zachęt inwestycyjnych dla operatorów to zdaniem prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej najpilniejsze, niezbędne elementy do wdrożenia na polskim rynku technologii 5G. - Przy obecnych normach PEM-ów nie ma mowy nie tylko o 5G. Nie ma również mowy o tym, żebyśmy w 2020 roku byli w stanie wypełnić zapotrzebowanie na obecnie istniejące sieci LTE. Szacuje się, że będzie brakowało nam około 70 proc. sieci - mówi Marcin Cichy. Uruchomienie sieci piątej generacji będzie wymagać także nowych częstotliwości i ogromnych inwestycji w infrastrukturę, które resort cyfryzacji oszacował na 11,3-20,3 mld zł.
 • Orange odwołała się ws. 11 mln zł kary od UKE

  Orange odwołała się ws. 11 mln zł kary od UKE

  Orange Polska odwołała się od kary nałożonej przez UKE, podała w środę spółka. Przed świętami UKE poinformowało o nałożeniu na operatora kary w wys. 11 mln zł za niewypełnianie obowiązków wynikających z Prawa telekomunikacyjnego.
 • Prezes UKE: Najtrudniejsze jest stawianie nadajników

  Prezes UKE: Najtrudniejsze jest stawianie nadajników

  Do 2025 r. trzeba będzie zbudować do siedmiu razy więcej masztów - mówi Marcin Cichy, prezes UKE.
 • Polacy coraz chętniej decydują się na telekomunikacyjne pakiety

  Polacy coraz chętniej decydują się na telekomunikacyjne pakiety

  Pakiety łączące różne usługi telekomunikacyjne dostępne u jednego dostawcy cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej na takie rozwiązanie zdecydowało się ponad 10 mln konsumentów.
 • Jak się bronić przed telespamem?

  Jak się bronić przed telespamem?

  Jedną z podstaw ochrony danych osobowych jest obowiązek informacyjny, który musi być spełniony wobec osoby, której dane są zbierane.

Filmy - UKE (17)

 • Komisja Europejska uwolni internet. Chce pobudzić inwestycje szerokopasmowe

  Przyjęcie przez Komisję Europejską wniosku deregulacyjnego, złożonego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, znacznie poprawi warunki inwestowania na rynku telekomunikacyjnym. Eksperci przewidują, że pomoże to w rozwoju internetu szerokopasmowego, a pod tym względem Polska wciąż jest w ogonie Europy. Według Europejskiej Agendy Cyfrowej do 2020 roku w kraju będzie potrzebnych ponad 9 mln nowych łączy, których wartość szacowana jest na 26 mld zł. Z tego 20 mld zł będą musiały wyłożyć firmy prywatne. Komentuje Krzysztof Blusz, wiceprezes zarządu demosEUROPA – Centrum Strategii Europejskiej.
 • Sądy cywilne i komornicy nie mają uprawnień, by żądać dostępu do tych danych

  Choć polskie prawo zezwala na udostępnianie danych objętych tajemnicą telekomunikacyjną jedynie określonym służbom i tylko w przypadku przestępstw, to po te dane zwracają się często do operatorów telekomunikacyjnych instytucje niepowołane. Najczęściej są to komornicy i sądy cywilne. Udostępnianiu im danych stanowczo sprzeciwia się Urząd Komunikacji Elektronicznej. – Tajemnica telekomunikacyjna dotycząca tego, kto do kogo i z jakiej lokalizacji wykonywał połączenia, jest prawnie chroniona przez prawo telekomunikacyjne – mówi Magdalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. – Może być udostępniana, czyli przestać być chroniona, tylko w enumeratywnie wymienionych w prawie przypadkach.
 • Częstotliwość 800 MHz umożliwiłaby rozwój szybkiego internetu na wsi

  Urząd Komunikacji Elektronicznej jeszcze w tym roku zamierza sprzedać częstotliwości z pasma 800 i 2600 MHz. Szczególnie po te pierwsze ustawia się kolejka chętnych. Tym bardziej, że to ostatnie tak cenne zasoby, które trafią na sprzedaż. Orange chce dzięki nim dotrzeć z szybkim internetem do najbardziej rozproszonych terenów wiejskich. Maciej Witucki, prezes Telekomunikacji Polskiej, właściciela marki Orange, zapowiada, że spółka na pewno wystartuje w przetargach na częstotliwości 800 i 2600 MHz, które umożliwiają świadczenie usług dostępu do szybkiego Internetu.
 • UKE ma kolejne częstotliwości do wykorzystania

  Urząd Komunikacji Elektronicznej pyta przedsiębiorców, jak w przyszłości zagospodarować częstotliwości zwolnione po procesie cyfryzacji telewizji, które pozostały po wyłączeniu analogowych nadajników. Tzw. druga dywidenda cyfrowa obejmuje pasmo 694-790 MHz, które będzie możliwe do wykorzystania po 2015 roku. Częstotliwości mogą trafić do nadawców telewizyjnych, dostawców internetu szerokopasmowego lub być wykorzystane w sposób mieszany. – Prezes UKE jako gospodarz tych częstotliwości rozpoczął konsultacje społeczne w Polsce, aby pozyskać stanowiska przedsiębiorców z rynku – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Magdalena Gaj, prezes UKE.