Fakty - UE

Synonimy:
Unia Europejska,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - UE (15)

 • Nieoficjalnie: Ponad 19 mld zł więcej dla Polski w obecnej propozycji budżetu UE

  Nieoficjalnie: Ponad 19 mld zł więcej dla Polski w obecnej propozycji budżetu UE

  Propozycja szefa Rady Europejskiej w sprawie budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027, która jest na stole, jest o 19 mld euro lepsza dla Polski niż projekt przedstawiony przez Komisję Europejską - to nieoficjalne wyliczenia, które przekazało Polskiej Agencji Prasowej wysoko postawione źródło rządowe.
 • Eurosceptycy w PE. Spełni się wizja Europy ojczyzn?

  Eurosceptycy w PE. Spełni się wizja Europy ojczyzn?

  Nawet co trzecie miejsce w Parlamencie Europejskim może przypaść przeciwnikom integracji europejskiej - wynika z sondaży brukselskiego think tank Europejska Rada Spraw Zagranicznych (EFCR). O tym, jakie konsekwencje dla UE miałyby wspólne działania eurosceptycznych ugrupowań, zapytaliśmy ekspertów: dr Agnieszkę Zarembę oraz prof. Jacka Reginia-Zacharskiego.
 • Unia wysyła samoloty, by pomóc zdusić ogniska eboli w Kongo

  Unia wysyła samoloty, by pomóc zdusić ogniska eboli w Kongo

  UE uruchomiła pilną pomoc logistyczną, w tym transport lotniczy dla służb Czerwonego Krzyża, próbujących opanować rozprzestrzenianie się gorączki krwotocznej ebola w Republice Demokratycznej Konga (DRK). Gotowa jest też wysłać tam własne służby medyczne.
 • To będzie pierwszy taki szczyt UE od 15 lat

  To będzie pierwszy taki szczyt UE od 15 lat

  Po 15 latach Unia Europejska ponownie zorganizuje szczyt z Bałkanami Zachodnimi. 17 maja w Sofii spotkają się przedstawiciele unijnych krajów i państw półwyspu bałkańskiego, którym w przeszłości obiecano europejską perspektywę.
 • UE powołuje nowy urząd do kontroli pracowników delegowanych

  UE powołuje nowy urząd do kontroli pracowników delegowanych

  W ubiegłym roku byliśmy świadkami zaciętego starcia na forum europejskim, dotyczącego zmiany przepisów o pracownikach delegowanych. Branży transportowej nie udało się wyłączyć spod tego prawa. Do tego właśnie UE powołuje nowy urząd, dzięki któremu chce wzmocnić kontrolę pracowników delegowanych.
 • ​"DGP": Polityczne gry wokół artykułu siódmego

  ​"DGP": Polityczne gry wokół artykułu siódmego

  Sprzeciw sześciu państw wystarczy, by zablokować stwierdzenie przez Radę Europejską ryzyka naruszenie unijnych zasad przez Polskę. Rząd Mateusza Morawieckiego liczy, że uda się taką koalicję zbudować - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
 • Kraje UE intensywnie rozmawiają o budżecie

  Kraje UE intensywnie rozmawiają o budżecie

  ​W tym tygodniu w unijnych stolicach będą się odbywać konsultacje dotyczące przyszłego budżetu Wspólnoty po 2020 roku. Ten etap rozmów zakończy nieformalny szczyt z udziałem europejskich liderów w piątek w Brukseli. Oficjalnie negocjacje budżetowe rozpoczną się w maju, kiedy będzie już znany projekt budżetu przygotowany przez Komisję Europejską.
 • UE: Kolejne plany ograniczenia funduszy dla Polski

  UE: Kolejne plany ograniczenia funduszy dla Polski

  W Brukseli pojawiły się kolejne pomysły ograniczenia funduszy w nowym, unijnym budżecie po 2020 roku, które dotkną Polskę. Plany kreśli już - jak dowiedziało się Polskie Radio - Komisja Europejska.
 • "Kryzys w Katalonii może zniszczyć Unię Europejską"

  "Kryzys w Katalonii może zniszczyć Unię Europejską"

  Ekspert Instytutu Wyższych Studiów Wojskowych w Lizbonie (IESM) prof. Armando Marques Guedes uważa, że Madryt i liderzy unijni powinni jak najszybciej rozwiązać kryzys w Katalonii. Twierdzi, że jego przedłużanie "może zniszczyć UE".
 • ​Węgry chcą rewizji układu stowarzyszeniowego Ukrainy z UE

  ​Węgry chcą rewizji układu stowarzyszeniowego Ukrainy z UE

  Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto wystąpi z inicjatywą rewizji układu o stowarzyszeniu Ukrainy z Unią Europejską ze względu na nową ukraińską ustawę o oświacie, która, zdaniem Budapesztu, narusza prawa mniejszości węgierskiej w tym kraju.

Filmy - UE (58)

 • Leszek Miller: To praktyczny polexit. Na razie na płaszczyźnie prawnej

  - Podpis pana prezydenta pod tzw. ustawą kagańcową wyłącza polskie sądownictwo z europejskiej przestrzeni prawnej. (...) To oznacza, że polscy sędziowie nie będą mogli stosować się do orzeczeń instytucji europejskich, co jest tak niesłychane, że to praktyczny polexit na razie na płaszczyźnie prawnej - powiedział Interii w Strasburgu europoseł Leszek Miller. W jego ocenie, przyszedł czas na konkretne działania czyli powiązanie praworządności z budżetem. - Prace w tym zakresie nadal trwają i zniecierpliwiony PE apelował, by tempo prac nad takimi rozwiązaniami się zwiększyło - powiedział Miller.
 • Janusz Wojciechowski dla Interii o unijnej pomocy dla rolników

  - Proponowane przez Jarosława Kaczyńskiego dopłaty na krowy i świnie to program idealnie wpisujący się w Europejski Zielony Ład. Środki unijne są przewidziane właśnie na działania, które będą służyły ochronie środowiska, klimatu i które będą również poprawiały dobrostan zwierząt - mówi w rozmowie z Interią komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Komisarz przyznaje też, że "przystąpienie do ekoprogramu będzie miało wpływ na wysokość pomocy dla rolników", opowiada o negocjacjach budżetowych oraz na ile realne jest wyrównanie dopłat dla rolników z różnych krajów członkowskich.
 • Polityka spójności na Podkarpaciu. Jak radzi sobie Rzeszów?

  "W przypadku Rzeszowa (…) efektywne wykorzystanie środków z Unii Europejskiej spowodowało, że tempo i skala rozwoju miasta jest bardzo widoczna. W ciągu ostatnich lat miasto skorzystało z funduszy europejskich w realizacji ponad 400 projektów, których wartość to ponad 2,5 miliarda zł" – mówi w rozmowie z Interią Dyrektor Wydziału Pozyskiwania Funduszy Urzędu Miasta Rzeszowa Paweł Potyrański.
 • Marek Belka o podwyższeniu płacy minimalnej: Ponad milion ludzi straci pracę

  Prof. Marek Belka, były premier a obecnie europoseł SLD, w rozmowie z Interią skomentował informacje o nowym projekcie wieloletniego budżetu unijnego, zgodnie z którym Polska miałaby stracić 13 mld euro, ponieważ więcej pieniędzy zostanie przeznaczone na ekologię. Według polityka cięcia dotyczą naszego kraju, bo jest największym beneficjentem polityki spójności, na którą będzie teraz mniej funduszy. - A poza tym Polska dzisiaj jest na marginesie Europy i traktowana jest jako kraj, który się raczej popycha, a nie bierze pod uwagę nasze argumenty - powiedział. Krytykował także pomysł PiS, aby podwyższyć płacę minimalną. Według niego doprowadzi to do upadku setek tysięcy bardzo drobnych przedsiębiorstw.
 • UE nie będzie ratowała migrantów z Morza Śródziemnego

  Państwa Unii Europejskiej nie porozumiały się w kwestii dalszego funkcjonowania statków w ramach operacji Sophia. Oznacza to, że Unia Europejska przestanie ratować migrantów z Morza Śródziemnego.
 • 50 mln euro na złagodzenie skutków twardego Brexitu. Francja wprowadza specjalne prawo

  Paryż, Francja. Francuski rząd wdraża plan wart 50 milionów euro, który pomoże przygotować się na opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię bez umowy. - Staje się jasne, że wizja twardego Brexitu jest coraz mniej nieprawdopodobna. W tej sytuacji naszą odpowiedzialnością, odpowiedzialnością naszego rządu, jest przygotowanie kraju na tę chwilę. Musimy być pewni, że interesy naszych obywateli będą chronione – powiedział premier Francji Eduard Philippe. Jeszcze dziś francuski parlament ma przyjąć specjalne prawo, które pozwoli rządowi na podejmowanie wyjątkowych kroków w związku z twardym Brexitem. - Plan, który jest wdrażany, uwzględnia przede wszystkim kwestie prawne, mające zapewnić, że prawa naszych obywateli i firm będą faktycznie chronione. Dlatego zaproponowaliśmy, by Zgromadzenie Narodowe i Senat przyjęły nadzwyczajną ustawę, umożliwiającą rządowi wprowadzenie zmian. Ustawa zostanie przyjęta już dziś i wejdzie w życie jeszcze w tym tygodniu – powiedział francuski premier. Plan uwzględnia dodatkowe środki na lotniska i porty, które są najbardziej narażone na efekty tak zwanego twardego Brexitu. Eduard Philippe ogłosił także, że rząd zatrudni dodatkowych 600 pracowników, którzy mają odpowiadać za handel zagraniczny i bezpieczeństwo.
 • V. Orban: Europa nadal powinna należeć do Europejczyków

  Budapeszt, Węgry. - Węgry chciałyby, by siły antyimigracyjne uzyskały większość we wszystkich instytucjach Unii Europejskiej, w każdej instytucji. Pierwszym krokiem będzie osiągnięcie większości w Parlamencie Europejskim. Kilka miesięcy później będzie to uzyskanie większości w Komisji Europejskiej. Następnie, w wyniku krajowych wyborów parlamentarnych, chcielibyśmy stać się większością także w Radzie Europejskiej – powiedział Viktor Orban w czasie przemówienia w Budapeszcie. Jego zdaniem, wkrótce w Europie powstaną dwie cywilizacje, jedna będzie mieszana, budująca swoją przyszłość na współistnieniu islamu i chrześcijaństwa, a druga w Europie Środkowej, która postrzega Europę jako cywilizację chrześcijańską. - Europa nadal powinna należeć do Europejczyków – podkreślił premier Węgier. (Ruptly/x-news)
 • Co dalej z Grecją jaką znamy? (wideoblog z Aten, odc. 4)

  Do 2050 roku populacja Grecji może spaść do 10 mln. Jeszcze gorzej ma być w 2080 roku, kiedy to Grecję może zamieszkiwać już tylko 7,2 mln ludzi - tak wynika z badań greckiej agencji statystycznej. Od 2011 roku Grecję opuściło ponad 350 tys. osób. Czy ta tendencja będzie się utrzymywać? Co dalej z Grecją, jaką znamy? Zapraszamy na czwarty odcinek wideobloga Łukasza Szpyrki z Aten.
 • D. Tusk: Jeśli jest się przeciwko praworządności i niezależnemu sądownictwu, nie jest się chrześcijańskim demokratą

  - Jeśli jest się przeciwko praworządności i niezależnemu sądownictwu, nie jest się chrześcijańskim demokratą – stwierdził w przemówieniu na zjeździe Europejskiej Partii Ludowej (EPP) w Helsinkach Donald Tusk. Przewodniczący Rady Europejskiej kierował swoje słowa do przywódców europejskich centroprawicowych i chadeckich ugrupowań, w tym. Angeli Merkel i Viktora Orbana. (EBS/x-news)
 • Europie grozi kolejny kryzys gospodarczy? (wideoblog z Aten, odc. 1)

  Grecja to pierwsze europejskie państwo, które ogarnął tak potężny kryzys gospodarczy. Eksperci zastanawiają się, czy ostatnie? Czy grozi nam kolejny kryzys? Najnowsze dane Eurostatu dają do myślenia. Wzrost gospodarczy w strefie euro wyhamował w III kwartale tego roku, osiągając dynamikę 0,2 proc. PKB. Jeszcze pod koniec 2017 roku było to 0,7 proc. Dzisiejsze wyniki są zdecydowanie poniżej oczekiwań analityków. Co przed nami? Trudno powiedzieć, ale pewne jest jedno. Grecy także nie widzieli, że zbliżają się trudne lata. Zapraszamy na pierwszy odcinek wideobloga Łukasza Szpyrki z Aten.