InteriaTV - UE

Synonimy:
Unia Europejska,
Inne znaczenia:
brak

Filmy - UE (38)

 • UE właśnie uprościła procedury, jak szybko pieniądze trafią do firm zależy teraz od rządu

  Pieniądze na ratowanie firm powinny trafiać do nich dużo szybciej. UE bardzo uprościła przepisy, także dotyczące pomocy publicznej. Polska dostanie 7,5 mld euro. Unia Europejska zmieniła dwa rozporządzenia, które regulują wydawanie funduszy unijnych, w takich sposób, aby alokować 35 mld euro na walkę z koronawirusem, przede wszystkim z jego negatywnymi skutkami gospodarczymi.
 • Polska powinna negocjować lepsze warunki pożegnania z węglem

  Unijny cel neutralności klimatycznej do 2050 r. zobowiązuje wszystkie kraje UE do dekarbonizacji. Nie oznacza to jednak, że emisja CO2 zniknie równocześnie we wszystkich krajach członkowskich.
 • Leszek Miller: To praktyczny polexit. Na razie na płaszczyźnie prawnej

  - Podpis pana prezydenta pod tzw. ustawą kagańcową wyłącza polskie sądownictwo z europejskiej przestrzeni prawnej. (...) To oznacza, że polscy sędziowie nie będą mogli stosować się do orzeczeń instytucji europejskich, co jest tak niesłychane, że to praktyczny polexit na razie na płaszczyźnie prawnej - powiedział Interii w Strasburgu europoseł Leszek Miller. W jego ocenie, przyszedł czas na konkretne działania czyli powiązanie praworządności z budżetem. - Prace w tym zakresie nadal trwają i zniecierpliwiony PE apelował, by tempo prac nad takimi rozwiązaniami się zwiększyło - powiedział Miller.
 • Maastricht – miasto narodzin Unii Europejskiej

  Maastricht to kolebka Unii Europejskiej i prawdopodobnie najstarsze miasto Niderlandów. Pełne jest miejsc niezwykłych takich jak: księgarnia z grobowcem, kawiarnia z warsztatem rowerowym i luksusowy hotel w dawnym kościele. Jakie jeszcze atrakcje oferuje? To postanowił sprawdzić Marcin Sawicki. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Janusz Wojciechowski dla Interii o unijnej pomocy dla rolników

  - Proponowane przez Jarosława Kaczyńskiego dopłaty na krowy i świnie to program idealnie wpisujący się w Europejski Zielony Ład. Środki unijne są przewidziane właśnie na działania, które będą służyły ochronie środowiska, klimatu i które będą również poprawiały dobrostan zwierząt - mówi w rozmowie z Interią komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Komisarz przyznaje też, że "przystąpienie do ekoprogramu będzie miało wpływ na wysokość pomocy dla rolników", opowiada o negocjacjach budżetowych oraz na ile realne jest wyrównanie dopłat dla rolników z różnych krajów członkowskich.
 • „Twardy” Brexit może być gwoździem do trumny dla Unii Europejskiej

  Zbliża się data ostatecznego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Brexit zakończy się 31 października, a wizja „twardego” wyjścia – czyli Brexitu bez umowy między Wielką Brytanią a Unią Europejską – staje się coraz bardziej realna. Chociaż taki rozwój wydarzeń pozornie wydaje się przynieść szkody głównie Wielkiej Brytanii, to duże konsekwencje „twardego” Brexitu może ponieść również Unia Europejska. Już teraz wiadomo, że jeśli Wielka Brytania wyjdzie z Unii bez uzgodnienia umowy generalnej – obie strony będą zmuszone do zawarcia mniejszych umów dotyczących konkretnych, palących spraw. Bardzo możliwe, że Wielka Brytania będzie te sprawy załatwiała z poszczególnymi państwami – które również chętnie ustalą umowę najkorzystniejszą dla siebie, a nie dla Unii i innych państw europejskich. Taki proces, połączony z możliwym rozpadem Zjednoczonego Królestwa na Anglię i Szkocję, może stać się przysłowiowym gwoździem do trumny dla Unii Europejskiej.
 • W nowym unijnym budżecie więcej pieniędzy trafi na badania naukowe i innowację. Ze zmianami w finansowaniu muszą liczyć się rolnicy

  Negocjacje dotyczące unijnego budżetu na lata 2021-2027 przebiegają w wyjątkowo trudnych warunkach. Wynika to m.in. z faktu zbliżającego się brexitu, który oznacza dla unijnej kasy ubytek rzędu 12 mld euro, a także konieczności finansowania nowych wyzwań, jak integracja uchodźców, ochrona granic czy wspieranie cyfrowej gospodarki. Znaczące miejsce w nowej siedmiolatce musi też znaleźć przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. – Unia Europejska przywiązuje do nich ogromną wagę, w tym kierunku powinno też zmierzać wsparcie dla rolnictwa – ocenia były europoseł Czesław Siekierski.
 • Brexit. Irlandzcy przemytnicy zacierają ręce

  Problem przemytu to w Irlandii właściwie przeszłość. Ale po brexicie może on powrócić - różnice cenowe między Republiką Irlandii i Wielką Brytanią będą nieuniknione. Może to zaktywizować przestępcze bandy i doprowadzić do przemytu na dużą skalę.
 • W przeddzień piętnastej rocznicy wstąpienia Polski do UE Polacy mają trzy czwarte średniego dochodu obywatela Unii

  W 2018 roku polska gospodarka wzrosła o 5,1 proc., najmocniej od 2007 roku, a według Międzynarodowego Funduszu Walutowego w tym roku rozwinie się o kolejne 3,8 proc. To więcej niż przewidywany średni wzrost dla świata, który według prognoz ma wynieść 3,3 proc. i najwyższe tempo wśród dużych krajów. Problemem jednak jest wciąż przewaga konsumpcji nad inwestycjami.
 • "Studio Europa”, odc. 5. Ulrike Trebesius i Jerzy Buzek

  O gazociągu Nords Steam 2, otwarciu niemieckiej fabryki pod Moskwą oraz przyszłości Parlamentu Europejskiego w kolejnym odcinku „Studio Europa” rozmawiają Jerzy Buzek, europoseł frakcji EPL oraz Ulrike Trebesius, europosłanka frakcji EKR. „Studio Europa” to wspólny program Interii i Deutsche Welle realizowany w Brukseli. Program prowadzą Agnieszka Waś-Turecka (Interia) i Jowita Kiwnik Pargana (Deutsche Welle).