uderzenie pioruna

Artykuły - Uderzenie pioruna (4)

 • Naukowcy potwierdzają - superpioruny są powszechne

  Naukowcy potwierdzają - superpioruny są powszechne

  Superpioruny występują regularnie i mogą być nawet 1000 razy jaśniejsze niż zwykłe pioruny. Dane satelitarne ujawniły, że w latach 2018-2020 nad USA były miliony superpiorunów.
 • RMF24: 34-latka zginęła od uderzenia pioruna

  RMF24: 34-latka zginęła od uderzenia pioruna

  Tragiczny wypadek w miejscowości Jaworzynka w powiecie cieszyńskim. 34-letnia kobieta zginęła od uderzenia pioruna.
 • Czwarty nabór wniosków o pomoc!

  Czwarty nabór wniosków o pomoc!

  Od 18 lipca do 29 sierpnia 2011 r. rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na przywrócenie potencjału produkcji gospodarstw rolnych, zniszczonego w wyniku wystąpienia szkody spowodowanej przez co najmniej jedno z wymienionych zdarzeń losowych: przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, suszę, powódź, deszcz nawalny, huragan, grad, obsunięcie się ziemi, lawiny i uderzenie pioruna.
 • Nie taki pożar straszny

  Szczególnie użytecznym ubezpieczeniem dla firm jest ubezpieczenie utraty zysku. W ten sposób przedsiębiorstwa mogą zmniejszyć negatywne skutki utraty zysku spowodowane przez pożar, bezpośrednie uderzenie pioruna, wybuch, czy upadek samolotu lub inne losowe przypadki. Takie ubezpieczenia ma swojej ofercie m.in. Warta, Hestia oraz PZU.

Filmy - Uderzenie pioruna (2)

 • Telefon ściąga pioruny? Mity i fakty o burzy

  Gdy grzmi i błyska, niektórzy radzą wyłączać wszystkie urządzenia elektroniczne. Są też tacy, którzy powstrzymują się od korzystania w tym czasie z telefonu, tłumacząc, że to one mogą przyciągnąć piorun. O wpływie wyładowań atmosferycznych na działanie urządzeń elektrycznych powstało wiele mitów. Czy w którymś z nich kryje się prawda? Często powtarzana teoria głosi, że w czasie wyładowań atmosferycznych bezpieczniej jest wyłączyć telefon komórkowy. Czy rzeczywiście jest to konieczne? – Telefony nie ściągają piorunów. Tak drobna rzecz nie zdoła zwabić olbrzymiego wyładowania. Sokojnie więc możemy nosić urządzenia przenośne, nawet duży tablet podczas burzy. Poza zalaniem nic mu nie grozi – dodaje PR specjalista Samsung Electronics. A co z resztą sprzętów? Jedna z opinii głosi, że lepiej wyłączyć niepotrzebne sprzęty, bo mogą zostać uszkodzone. – Generalnie urządzenia, które nie są podłączone do sieci elektrycznej, czyli nie ma wtyczki w gniazdku, są bezpieczne podczas burzy. Nie ma żadnych powodów żeby je wyłączać ani chować. Co innego jeżeli kabel urządzenia jest podpięty do sieci, wówczas może robić przebicia – mówi Jerzy Łabuda, PR specjalista Samsung Electronics. Przed takimi zjawiskami zazwyczaj zabezpieczone są budynki w miastach. Zupełnie inaczej sytuacja może wyglądać, gdy burza zastanie nas na wakacjach. – Domy letniskowe, zbudowane z mniejszą starannością, mogą nie mieć aż tak dobrych zabezpieczeń. W tym przypadku listwy antyprzepięciowe, czy akumulatory do zasilania awaryjnego przed naprawdę dużym przepięciem, sprzętu nie uratują. Przed drobnym wahaniem natomiast tak, ale nie przed piorunem – wyjaśnia Jerzy Łabuda.
 • Modlili się, gdy uderzył w nich piorun! Zginęło 11 osób

  Niewyobrażalna tragedia wydarzyła się w wiosce położonej w niedostępnych górach Sierra Nevada w Kolumbii! Piorun zabił tam 11 członków rdzennego plemienia Wiwa. Do zdarzenia doszło podczas religijnej ceremonii. Jak na ironię, jej uczestnicy oddawali cześć... siłom natury. Piorun uderzył w pokrytą strzechą chatę, która przez mieszkańców wioski traktowana była jako świątynia. Budynek doszczętnie spłonął. Przedstawiciele wspólnoty powiedzieli dziennikarzom, że uderzenie pioruna to „odpowiedź natury na działania człowieka, który odwrócił się do niej plecami”. W ceremonii uczestniczyli tylko mężczyźni należący do wioskowej starszyzny. Oprócz 11 ofiar śmiertelnych, bilans tragedii to 15 osób, które uległy poparzeniom 2. i 3. stopnia.