udar mózgu

Artykuły - Udar mózgu (29)

Filmy - Udar mózgu (4)

 • Udar mózgu w wieku 39 lat. Jakie są pierwsze sygnały udaru?

  Monika Michalak w wieku trzydziestu dziewięciu lat przeszła udar mózgu. W pełni świadoma kobieta, uwięziona w swoim bezwładnym ciele, mogła jedynie mrugać oczami. Jak czuła się po wybudzeniu ze śpiączki? – Byłam przerażona, wystraszona, ale szczęśliwa, że w ogóle żyję – mówiła. Jak funkcjonuje dzisiaj? Jakie są pierwsze sygnały udaru? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Jak odróżnić zwykły ból głowy od udaru?

  Ostatnio w mediach głośnio jest o sprawie 21-letniej pani Pauliny, która walczy o życie po udarze. Pacjentka bardzo źle się poczuła, zaczęła ją boleć głowa, miała zaburzenia równowagi i wymiotowała. Jej partner zawiózł ją na SOR w Zawierciu. Był bardzo zaniepokojony, ponieważ pani Paulina jest w ciąży. Pytał, czy jego narzeczona miała udar. Lekarze stwierdzili, że nic na to nie wskazuje. Dopiero po kilku godzinach okazało się, że pani Paulina ma duży obrzęk mózgu i niedokrwienie lewej półkuli móżdżku. Czy można było tego uniknąć? Dr hab. n. med. Adam Kobayashi wyjaśnił, jakie są najczęstsze objawy udaru mózgu. - Niestety ból jest rzadko kiedy takim objawem – wyjaśnił neurolog. Jak powinni zareagować członkowie rodziny, kiedy podejrzewają, że pacjent ma udar? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Udar mózgu trzecią przyczyną śmierci Polaków

  29 października każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień Udaru Mózgu ustanowiony przez Światową Organizację Udaru Mózgu (World Stroke Organization) w celu budowania świadomości choroby, która jest trzecią, co do częstości, przyczyną śmierci i główną przyczyną trwałej niepełnosprawności osób dorosłych. Tego dnia na całym świecie specjaliści z dziedziny neurologii, rehabilitacji i innych obszarów medycznych nagłaśniają problem udaru podczas specjalnych akcji, happeningów, zjazdów i konferencji. Udar mózgu co roku dotyka w Polsce ok. 80 tys. osób i powoduje ok. 30 tys. zgonów. Jest trzecią, po chorobach serca i nowotworach, przyczyną śmierci i pierwszą przyczyną trwałej niepełnosprawności Polaków po 40. roku życia, co w ogromnym stopniu wyklucza ich z życia społecznego. Co osiem minut ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Ryzyko jego wystąpienia w znacznym stopniu zwiększają schorzenia układu sercowo-naczyniowego (nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca i migotanie przedsionków), a także cukrzyca, otyłość, brak aktywności fizycznej, nadużywanie alkoholu czy palenie tytoniu. Modyfikacja stylu życia, rozpoznanie, a następnie leczenie i monitorowanie chorób, które zwiększają jego ryzyko – to kluczowe kwestie w przypadku zapobiegania udarowi mózgu.
 • Michał Figurski poprowadzi audycję na temat żywienia osób po udarze mózgu

  Ponad połowa pacjentów po udarze mózgu może cierpieć z powodu niedożywienia. Michał Figurski zaangażował się w kampanię, której celem jest uświadomienie Polakom roli odpowiedniego odżywiania w procesie rekonwalescencji. W ramach akcji dziennikarz poprowadzi audycję, w której podejmie temat żywienia medycznego. Każdego roku w Polsce ponad 60 tys. osób doznaje udaru. Nawet 62 proc. rekonwalescentów cierpi z powodu niedożywienia, głównie na skutek problemów z przełykaniem (dysfagii). Niedostateczne odżywienie organizmu może prowadzić do jego wyniszczenia, a tym samym zmniejsza siły do walki z chorobą, wydłuża okres rekonwalescencji, a także zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań. Z problemem niedożywienia borykał się również Michał Figurski, który udaru doznał we wrześniu 2015 roku.