udany związek

Artykuły - Udany związek (26)

Filmy - Udany związek (6)

 • Częściej zdradzamy. Problem dotyczy 80 procent par

  Cztery na pięć par w naszym kraju doświadczy zdrady. To szokujące dane, bo wychodzi na to, że zdrada jest obecna w większości związków – wynika z badań spekulujących Centrum Profilaktyki Społecznej. Badania pokazują także, że rośnie liczba rozwodów. Od początku lat dziewięćdziesiątych liczba rozwodów w Polsce wzrosła o połowę – w 1990 roku wyniosła 42,4 tys., podczas gdy w 2015 roku – 67,3 tys. Co więcej, dwadzieścia sześć lat temu jeden rozwód przypadał na sześć zawartych małżeństw, w ubiegłym roku już na trzy. - Tak jak szukamy najlepszego samochodu czy telefonu, tak samo szukamy najlepszego kochanka i kochanki. Człowiek czuje wewnętrzny niedosyt i zastanawia się, czy nie ma lepszej osoby od obecnej partnerki, partnera – mówi Jolanta Szczepaniak, psycholog i psychoterapeuta systemowy z Centrum Psychoterapii Vide. Problemem jest też nowa technologia. Dzisiejsi 20- i 30-latkowie to pokolenie komunikacji internetowej, które nie potrafi budować relacji w codziennym życiu. A brak komunikacji bezpośredniej, wyrażanej w rozmowach czy wspólnych zajęciach to źródło rozpadu związków czy odwlekania decyzji o potomstwie.
 • Przepis na udany związek

  Kiedy człowiek jest zakochany, ignoruje wady wybranka, a wszelkie niezgodności charakteru wydają się nawet urocze. Ale jak utrzymać związek, gdy przychodzi koniec ślepej miłości? Nie jest to łatwe, bo bez pracy nad związkiem nawet największa miłość nie przetrwa. - Przepis na udany związek? Podstawą jest komunikacja. Wielkim niebezpieczeństwem dla związku jest milczenie. Rozmowa, mówienie o swoich oczekiwaniach i potrzebach jest niezwykle ważne. Nie ma związków idealnych, w każdych zdarzają się nieporozumienia, grunt to umieć znaleźć porozumienie i kompromis. Nie trzeba mieć również tych samych zainteresowań co partner, aby stworzyć z nim udany związek. Czasami wystarczy kilka wspólnych pasji – tłumaczy Piotr Goc, psycholog, założyciel poradni psychologicznej „Strefa myśli”. - Są pary, które oprócz uczucia i obowiązków nie łączą pasje, a mają się dobrze - dodaje specjalista.
 • Paulina Sykut: Nie wyobrażam sobie kryzysu w moim małżeństwie

  Paulina Sykut, od czterech lat żona biznesmena Piotra Jeżyny, nie boi się kryzysu w swoim małżeństwie. Prezenterka pogody uważa, że receptą na udany związek jest uznanie za priorytet bliskich relacji z małżonkiem. Jej zdaniem pary często zapominają o sobie, a ważniejsze stają się praca i pieniądze. – Ludzie nie potrafią wytrwać w związkach. Nie wiem dokładnie, z czego to wynika, ale widzę, co się dzieje dookoła. Zapominamy o sobie, priorytetem staje się praca. Pożądamy rzeczy materialnych, a zapominamy o uczuciach, o tym, co ważne, o rodzinie, o tym, żeby razem spędzać czas. Zapominamy o tym, że nawet, kiedy ostygnie pożądanie, które zresztą nie jest najważniejsze, są jeszcze inne rzeczy, które nas łączą, które są bardzo ważne – mówi Paulina Sykut.
 • Jolanty Kwaśniewskiej sposób na udany związek

  Warto słuchać dobrych rad, naszych mam, przyjaciółek - mówi Jolanta Kwaśniewska, autorka książki "Lekcja stylu dla par". - Ja mam świetnego przyjaciela, takiego faceta, który jest przy mnie całe lata - dodaje.