uczelnie

Artykuły - Uczelnie (257)

Filmy - Uczelnie (6)

 • Szok! Uczelnie siedliskiem gwałcicieli

  To zastraszające dane! Aż jedna piąta studentek na amerykańskich uczelniach pada ofiarą gwałtu lub innej formy napaści na tle seksualnym. Coraz więcej zgwałconych studentek skarży też swoje uczelnie do sądu. Problemem napaści seksualnych zajął się nawet Biały Dom. Aktywne na tym polu są także organizacje studenckie. - Studenci powinni być edukowani w zakresie zapobiegania napaściom na tle seksualnym. Powinni znać definicję świadomego przyzwolenia na kontakt seksualny - i wiedzieć, jak można pomóc znajomemu, który padł ofiarą gwałtu lub innej formy napastowania - mówi Amanda Gould, działaczka studencka.
 • Będą wyższe stypendia naukowe?

  Minister Barbara Kudrycka w RMF FM odpowiadała na pytania słuchaczy radia.
 • Uczelnie techniczne bardzo popularne

  Absolwenci kierunków ścisłych nie mają problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Wydziały oferujące wykształcenie techniczne, mimo niżu demograficznego, odnotowują ciągły wzrost liczby studentów. Rośnie też ilość kobiet studiujących na politechnikach i kierunkach technicznych. – Co roku rośnie nam liczba kandydatów na studiach pierwszego stopnia, a na studiach drugiego stopnia utrzymuje się na stałym poziomie – mówi Agencji Informacyjnej Newseria prof. Wojciech Ciężkowski, Dziekan Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej. – Cieszy nas to w sytuacji, w której inne uczelnie zmagają się z brakiem chętnych na studia.
 • Podwyżki na publicznych uczelniach w 2013 r.

  Pracownicy uczelni publicznych w przyszłym roku nie muszą martwić się o swoje wynagrodzenia. Mogą one wzrosnąć nawet o 9 proc. W kolejnych latach Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego planuje dalsze podwyżki, które docelowo mają sięgnąć 30 proc. Środki na badania naukowe w znaczącej części będą przyznawane w drodze konkursów, co ma zwiększyć szanse młodych naukowców. - Pracownicy uczelni finansowani są jak dotychczas, czyli przede wszystkim z dotacji podstawowej. Otrzymują wynagrodzenia za swoją pracę, głównie dydaktyczną. Przewidujemy od 2013 roku wzrost wynagrodzeń w uczelniach publicznych o 9 proc. i stopniowo dalszy wzrost tak, aby co najmniej był to wzrost o 30 proc. - mówi Agencji Informacyjnej Newseria prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.