uchodżcy

Artykuły - Uchodżcy (16)

 • Niemcy: Spadek liczby imigrantów. W pierwszym półroczu 222 tysiące

  Niemcy: Spadek liczby imigrantów. W pierwszym półroczu 222 tysiące

  Od stycznia do końca czerwca 2016 roku przyjechały do Niemiec, z zamiarem starania się o status azylanta bądź uchodźcy 222 tys. imigrantów - poinformował w piątek szef MSW Thomas de Maiziere. Jest to znaczny spadek liczby uchodźców w porównaniu z ubiegłym rokiem.
 • Niemcy: Od początku 2016 r. 45 podpaleń ośrodków dla uchodźców

  Niemcy: Od początku 2016 r. 45 podpaleń ośrodków dla uchodźców

  ​Szef Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) Holger Muench poinformował w sobotę, że od początku roku na terenie Niemiec doszło do 45 podpaleń ośrodków dla uchodźców. W całym roku 2015 odnotowano 92 takie przypadki, rok wcześniej sześć. W wywiadzie dla gazet grupy medialnej Funke Muench zaznaczył, że jest zaniepokojony "eskalacją przemocy".
 • Polska będzie przyjmować 30 Syryjczyków miesięcznie?

  Polska będzie przyjmować 30 Syryjczyków miesięcznie?

  Proponowany przez UE system rozdzielania między poszczególne państwa przyjmowanych z Turcji uchodźców syryjskich przewiduje kierowanie do Polski, Czech i Słowacji łącznie do 84 takich osób miesięcznie - poinformowała w czwartek dpa. Wg agencji plan ma być tematem obrad unijnych ministrów spraw wewnętrznych w Luksemburgu.
 • Austriacki rząd zapowiedział zaostrzenie prawa azylowego

  Austriacki rząd zapowiedział zaostrzenie prawa azylowego

  Rząd Austrii zapowiedział w środę zaostrzenie przepisów azylowych argumentując, że przeprowadzona analiza prawna wskazuje na legalność takich działań w rozwiązywaniu kryzysu wywołanego masowym napływem uchodźców. Analiza ustaliła, "że istnieją oczywiście możliwości prawne, zezwalające na najrozmaitsze sposoby postępowania" - oświadczył po posiedzeniu rządu socjaldemokratyczny kanclerz Austrii Werner Faymann.
 • Symboliczny koncert na grecko-macedońskiej granicy

  Symboliczny koncert na grecko-macedońskiej granicy

  Chiński artysta i dysydent Ai Weiwei, który w ostatnich miesiącach był autorem licznych inicjatyw na rzecz uchodźców i przeciwko europejskiej polityce w tej sprawie, zorganizował symboliczny koncert na polach koło miejscowości Idomeni, w miejscu gdzie koczują uchodźcy.
 • Donald Tusk chce uniknąć najgorszego scenariusza

  Donald Tusk chce uniknąć najgorszego scenariusza

  Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zwołał na 12 listopada nadzwyczajny, nieformalny szczyt UE, który będzie się zajmował kryzysem związanym z napływem uchodźców do Unii. Spotkanie odbędzie się na Malcie.
 • Małgorzata Kidawa-Błońska apeluje do polityków o niestraszenie Polaków

  Małgorzata Kidawa-Błońska apeluje do polityków o niestraszenie Polaków

  Małgorzata Kidawa-Błońska odniosła się do decyzji ws. podziału liczby imigrantów i oceniła, że 5-6 tys. uchodźców nie jest w stanie zakłócić bezpieczeństwa Polski. Marszałek Sejmu zaapelowała do polityków, by nie straszyli Polaków wykorzystując kwestię uchodźców.
 • Brytyjski dziennik ujawnia kulisy fałszowania syryjskich paszportów

  Brytyjski dziennik ujawnia kulisy fałszowania syryjskich paszportów

  Wśród azylantów przekraczających masowo europejskie granice tylko co piąty to uchodźca z Syrii, choć większość podaje się za ofiary wojny w tym kraju - wynika z danych Unii Europejskiej. Londyński dziennik "The Daily Telegraph" zbadał kulisy tego mnożenia się Syryjczyków.
 • Reuters poddaje w wątpliwość wersję wydarzeń ojca 3-letniego Aylana

  Reuters poddaje w wątpliwość wersję wydarzeń ojca 3-letniego Aylana

  Łodzią, na której rodzina małego Aylana Kurdiego wraz z kilkunastoma innymi uchodźcami próbowała przedostać się z Turcji na grecką wyspę Kos, kierował ojciec chłopca - informuje Reuters, powołując się na relacje osób, które również przebywały na pokładzie. Abdullah Kurdi zaprzecza tym doniesieniom w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "The Daily Mail".
 • Eksperci: Decyzje ws. imigrantów zapadną na szczycie UE

  Eksperci: Decyzje ws. imigrantów zapadną na szczycie UE

  Przypomnienie, w orędziu o stanie Unii Europejskiej, o tym, że kiedyś prawie wszyscy w Europie byli imigrantami oraz wspomnienie o Polakach, to zabieg negocjacyjny. W ten sposób przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zasugerował krajom niechętnym przyjmowaniu dodatkowych uchodźców, żeby przemyśleli swoje stanowisko w tej kwestii - ocenia w rozmowie z Interią dr Renata Mieńkowska-Norkiene, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.