uchodźca

Artykuły - Uchodźca (11)

 • Igrzyska w Rio: młoda Syryjka z ogniem olimpijskim

  Igrzyska w Rio: młoda Syryjka z ogniem olimpijskim

  ​12-letnia Syryjka Daqqah Hanan, która przybyła do Brazylii wraz z rodziną jako uchodźca w 2015 r., jest członkiem sztafety z ogniem olimpijskim. Na terenie państwa-gospodarza sierpniowych igrzysk ogień odwiedzi 329 miast w 26 stanach.
 • "Uchodźca" słowem roku 2015. Dalej "smog" i "JOW"

  "Uchodźca" słowem roku 2015. Dalej "smog" i "JOW"

  Kapituła polskich językoznawców jednomyślnie wybrała rzeczownik "uchodźca" za słowo roku 2015. Słowo to wygrało również w ogólnopolskim internetowym plebiscycie organizowanym przez Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego.
 • "Turcja szantażuje Europę uchodźcami"

  "Turcja szantażuje Europę uchodźcami"

  Niemiecka prasa oceniła sceptycznie porozumienie Unii Europejskiej z Turcją przewidujące lepsze relacje i zniesienie wiz w zamian za pomoc w rozwiązaniu kryzysu migracyjnego. Komentatorzy piszą w poniedziałek o "pakcie obłudy" i szantażu ze strony Ankary.
 • Przyjmą migrantów za 400 euro miesięcznie?

  Przyjmą migrantów za 400 euro miesięcznie?

  400 euro miesięcznie otrzyma każda rodzina w Trieście na północy Włoch, która przyjmie migranta starającego się o azyl. To projekt władz położonego przy granicy ze Słowenią miasta, gdzie coraz bardziej odczuwa się bliskość bałkańskiego szlaku migracji.
 • Uchodźca wszedł do tira? Trzeba zniszczyć cały towar

  Uchodźca wszedł do tira? Trzeba zniszczyć cały towar

  Nie da się skutecznie ochronić przed wtargnięciem uchodźców na ciężarówkę i uszkodzeniem pojazdu lub towaru. Można za to zminimalizować ryzyko kar.
 • Bezdomni i uchodźcy będą mieli konta bankowe. Szykuje się zmiana w prawie

  Bezdomni i uchodźcy będą mieli konta bankowe. Szykuje się zmiana w prawie

  Koniec z prawem dyskryminującym mniej atrakcyjnych klientów banków w Niemczech. Rząd chce znowelizować ustawę bankową. Skorzystają na niej także polscy bezdomni.
 • "Morze Śródziemne stało się wielkim cmentarzyskiem"

  "Morze Śródziemne stało się wielkim cmentarzyskiem"

  Służby ratunkowe Włoch i Malty, prowadzące w Cieśninie Sycylijskiej operację po piątkowym zatonięciu kolejnego statku z imigrantami, podały, że wydobyto dotychczas zwłoki 34 osób, wśród nich również ciała dzieci. Uratowano 211 uchodźców.
 • Statek z uchodźcami na pokładzie wywrócił się u wybrzeży Australii

  Cztery osoby zginęły, gdy statek z uchodźcami na pokładzie wywrócił się u wybrzeży australijskiej Wyspy Bożego Narodzenia. Australijska marynarka zdołała uratować 144 pasażerów - poinformowały we wtorek służby ratunkowe.
 • Ziemia obiecana uchodźców

  Ziemia obiecana uchodźców

  "Kim jest uchodźca" - to pytanie wraca nie tylko z okazji obchodzonego w czerwcu Światowego Dnia Uchodźcy. Co kilka dni media donoszą o kolejnych uciekinierach zatrzymanych przy nielegalnym przekraczaniu polskiej granicy. Jaki jest ich los? Kim są?
 • Zawodowy uchodźca Simon Mol

  Zawodowy uchodźca Simon Mol

  Laureat tytułu Antyfaszysty Roku, poeta, dziennikarz. To do niedawna wizerunek Simona Mola, podejrzanego o zainfekowanie partnerek wirusem HIV. Uwodził nie tylko kobiety, ale także instytucje. I dobrze z tego żył - wynika z ustaleń "Rzeczpospolitej".

Filmy - Uchodźca (3)

 • Imigrant-spiderman otrzymał prawo stałego pobytu we Francji. Pierwszy krok do obywatelstwa za uratowanie dziecka z gzymsu

  Mamoudou Gassama, okrzyknięty „spidermanem”, otrzymał pozwolenie stałego pobytu we Francji. 22-letni imigrant z Mali otrzymał przezwisko na cześć superbohatera, ze względu na efektowną wspinaczkę na czwarte piętro, dzięki której uratował chłopca wiszącego na balustradzie. Gassama dziękował Francji za pomoc w uzyskaniu obywatelstwa. Czyn Malijczyka zyskał na rozgłosie dzięki publikacji nagrania ze zdarzenia w mediach społecznościowych. Na filmie widać, jak mężczyzna, ryzykując własne życie, wspina się po balkonach, by uratować czterolatka. Niebezpieczna wspinaczka zajęła mu ok. minutę. Gdy nagranie zdobyło popularność, Emmanuel Macron zaprosił bohatera do Pałacu Elizejskiego, gdzie zapewnił, że otrzyma prawo pobytu na terenie Francji. Prezydent Francji zapowiedział, że władze pomogą Gassamie także ubiegać się o francuskie obywatelstwo. Otrzymanie prawa stałego pobytu jest pierwszym krokiem ku obywatelstwu.
 • Uchodźca z Syrii na tropie terrorystów

  Mieszkający w Niemczech kurdyjski dziennikarz, uchodźca z Syrii, pomaga wykrywać bojowników IS. Był więziony i torturowany przez osiem miesięcy. Udało mu się przeżyć tylko dzięki wymianie jeńców.
 • Bójka w obozie dla uchodźców w Calais. Jeden zabity, 6 rannych

  Calais, Francja. Do brutalnej bójki doszło w obozie dla uchodźców w Calais. W wyniku porachunków w części obozu zwanej dżunglą zginął 37-letni Etiopczyk, a 6 osób zostało ciężko rannych. (RUPTLY/X-news)