ubóstwo

Artykuły - Ubóstwo (109)

 • GUS: Mniej osób żyje w ubóstwie

  GUS: Mniej osób żyje w ubóstwie

  Co dziewiąta rodzina utrzymująca się tylko ze świadczeń socjalnych żyła w zeszłym roku na poziomie minimum egzystencji. Podobnie trudna była sytuacja materialna co dziesiątego gospodarstwa rolniczego oraz 6 proc. rodzin rencistów.
 • MOP obawia się o byt nielegalnie zatrudnionych

  MOP obawia się o byt nielegalnie zatrudnionych

  Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) ostrzega, że miliard 600 milionów nielegalnie zatrudnionych i w czasach pandemii pozbawionych pomocy, jest narażona na śmierć.
 • Nie każdego praca chroni przed biedą

  Nie każdego praca chroni przed biedą

  Co dziesiąty mieszkaniec Unii Europejskiej, pomimo że ma pracę, osiąga dochody poniżej granicy ubóstwa w swoich krajach. Perspektywy biedy nie zmniejsza nawet lepsza koniunktura gospodarcza. Ryzyko dotyka zwłaszcza słabo wykształconych i pracujących w niepełnym wymiarze czasu pracy.
 • Zagrożonych ubóstwem jest siedem mln Polaków. Do 2030 roku ich liczba może spaść do 1,5 mln

  Zagrożonych ubóstwem jest siedem mln Polaków. Do 2030 roku ich liczba może spaść do 1,5 mln

  W skrajnym ubóstwie żyje dwa mln Polaków, a blisko siedem mln jest zagrożonych ubóstwem. Dzięki połączeniu środków krajowych i unijnych do 2030 roku liczba osób zagrożonych biedą może spaść do 1,5 mln. – Konieczne jest jednak, by polityka rządowa i wydatki ze środków unijnych wzajemnie się uzupełniały, a procedury rozliczania projektów były prostsze – ocenia dr hab. Ryszard Szarfenberg z Polskiego Komitetu Europejskiej Sieci Przeciw Ubóstwu.
 • Zagrożonych ubóstwem jest 7 mln Polaków. Do 2030 roku ich liczba może spaść do 1,5 mln

  Zagrożonych ubóstwem jest 7 mln Polaków. Do 2030 roku ich liczba może spaść do 1,5 mln

  ​W skrajnym ubóstwie żyje 2 mln Polaków, a blisko 7 mln jest zagrożonych ubóstwem. Dzięki połączeniu środków krajowych i unijnych do 2030 roku liczba osób zagrożonych biedą może spaść do 1,5 mln.
 • Niepokojący trend. Co czwarty Niemiec zagrożony ubóstwem ma pracę

  Niepokojący trend. Co czwarty Niemiec zagrożony ubóstwem ma pracę

  Co czwarty Niemiec zagrożony ubóstwem wykonuje pracę zarobkową. W złej sytuacji majątkowej są też emeryci w wieku powyżej 65 lat.
 • ​Eurostat: 1 na 10 pracowników, którzy ukończyli 18 lat, jest zagrożony ubóstwem

  ​Eurostat: 1 na 10 pracowników, którzy ukończyli 18 lat, jest zagrożony ubóstwem

  1 na 10 pracowników w UE, którzy ukończyli 18 lat, jest zagrożony ubóstwem - wynika z danych Eurostatu za 2018 r. Najbardziej zagrożeni są pracownicy na umowach na czas określony. Najwyższy wskaźnik odnotowano w Rumunii i Luksemburgu.
 • Ponad 2 mln osób w Polsce żyje w skrajnym ubóstwie

  Ponad 2 mln osób w Polsce żyje w skrajnym ubóstwie

  Problem głodu i niedożywienia wciąż jest w Polsce bardzo realny - podkreślają Banki Żywności. Zdaniem ich ekspertów, ponad 2 mln osób w naszym kraju dysponuje miesięcznie kwotą mniejszą niż 600 zł.
 • Małe pytania rozwiązują duże problemy

  Małe pytania rozwiązują duże problemy

  Laureaci tegorocznego Nobla z ekonomii podkreślają, że nie ma jednego genialnego rozwiązania dla 700 milionów ludzi, których dotyka skrajne ubóstwo. Dlatego problem ten trzeba podzielić na mniejsze zagadnienia, diagnozować pojedyncze problemy i zadawać pytania, na które jesteśmy w stanie odpowiedzieć.
 • Liczba skrajnie ubogich Polaków wzrosła o ok. 422 tys. - w tym 90 tys. dzieci

  Liczba skrajnie ubogich Polaków wzrosła o ok. 422 tys. - w tym 90 tys. dzieci

  W 2018 r. zakończył się pozytywny trend spadkowy - zarówno ubóstwo skrajne, jak i relatywne wzrosło (odpowiednio do 5,4 proc. i 10,9 proc.). Oznacza to, że populacja skrajnie ubogich Polaków powiększyła się o ok. 422 tysiące i obecnie szacowana jest na ponad 2 miliony osób - wynika z corocznego raportu EAPN Polska na temat biedy, publikowanego z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem. Wzrost skrajnego ubóstwa odnotowano wśród dzieci, seniorów, rodzin wielodzietnych i rodzin osób z niepełnosprawnością.

Filmy - Ubóstwo (5)

 • Coraz mniej polskich rodzin żyje w skrajnym ubóstwie

  W Polsce obniżył się odsetek osób żyjących w skrajnym ubóstwie, zwłaszcza w rodzinach wielodzietnych. Na przestrzeni 2016 roku niemalże 1/3 rodzin, w których jest przynajmniej troje dzieci wyszła ze skrajnego ubóstwa, w którym była jeszcze rok wcześniej. Z drugiej strony w tego rodzaju gospodarstwach domowych nadal stwierdza się dosyć wysoki udział zasięgu ubóstwa skrajnego sięgający 18,7 proc. w 2016 roku. - Analizując wszystkie typy gospodarstw domowych, skrajne ubóstwo w Polsce znacznie obniżyło się przez ostatnie lata, z 7,4 proc. w 2013-2014, poprzez 6,5 proc. w 2015 do 4,9 proc. w 2016 r. - mówi w rozmowie z MarketNews24 Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Europie Centralnej.
 • Więźniowie pomagają najuboższym. Tutaj to norma

  Oranie ziemi, zbieranie ziemniaków, sadzenie kapusty - to tylko niektóre czynności wykonywane na plantacji przy jednym z portugalskich zakładów karnych. Więźniowie uprawiają tu warzywa, które potem zostaną rozdane najuboższym. - Kradzieże, przemyt... Skazano mnie na 10 lat i cztery miesiące pozbawienia wolności. Mam już za sobą dziewięć lat. Na początku, gdy powiedziałem siostrze, że pracuję w ogrodzie, nie uwierzyła mi, bo na wolności nic nie robiłem - mówi osadzony Helio Correia. W Portugalii podobne uprawy działają także przy kilku innych zakładach karnych. Plony uzyskane z takich plantacji najpierw trafiają do banku żywności, a potem są dystrybuowane wśród potrzebujących. W ubiegłym roku, dzięki 100-tonowym uprawom warzyw, udało się pomóc 120 tysiącom osób.
 • Internauci uratowali afrykańskie rodziny

  Ten kran odmienił życie Aaz. Wcześniej 27-letnia Egipcjanka musiała kilka razy dziennie chodzić z wiadrami do swoich sąsiadów i prosić ich o wodę. Teraz kobieta nie musi liczyć na ich uprzejmość. Tę zmianę zawdzięcza między innymi internautom. – Sukces przedsięwzięcia zależy od internauty. Wystarczy, że polubi, udostępni czy skomentuje opublikowane wideo – mówi jeden z koordynatorów akcji. To UNICEF jest autorem projektu doprowadzenia bieżącej wody do wioski, w której mieszka Aaz.
 • Skazani na bezdomność przez własne państwo

  W ciągu ostatnich dwóch lat czynsze w Rangunie, dawnej stolicy Birmy, wzrosły dwu-, a nawet trzykrotnie. Cenę za zachodzące w tym kraju zmiany, który po latach wychodzi z izolacji i otwiera się na świat, płacą najubożsi. Masowo opuszczają oni domy, które całymi latami zajmowali wraz ze swoimi bliskimi. Nie mogą liczyć na pomoc państwa. Wielu z nich trafia do... klasztorów.