ubezpieczyciele

Artykuły - Ubezpieczyciele (139)

 • Ubezpieczyciele coraz częściej angażują detektywów do badania szkód. Zwykle chodzi o OC

  Ubezpieczyciele coraz częściej angażują detektywów do badania szkód. Zwykle chodzi o OC

  Szacuje się, że już nawet co 10. szkoda z OC trafia w ręce detektywów. Jednak wielu ubezpieczycieli nie chce w ogóle tego komentować. Z kolei z danych PIU wynika, że tylko w 2019 roku było niemal 12 tys. prób wyłudzeń na łączną kwotę blisko 272 mln zł. Branża podkreśla, że proceder stale rośnie, więc musi się bronić.
 • Polacy najbardziej nie ufają ubezpieczeniom w kwestii ochrony zdrowia i życia oraz nieruchomości

  Polacy najbardziej nie ufają ubezpieczeniom w kwestii ochrony zdrowia i życia oraz nieruchomości

  Niemal połowa Polaków ufa ubezpieczycielom, ale ponad jedna trzecia jest przeciwnego zdania. W tej drugiej grupie najwięcej jest osób z wyższym i ze średnim wykształceniem, a także najlepiej zarabiających. Przeważnie są to mieszkańcy dużych miast. I trzeba dodać, że częściej brak zaufania wykazują mężczyźni niż kobiety. Rodacy o negatywnym nastawieniu do tego typu firm darzą najmniejszym zaufaniem instrumenty ochrony życia i zdrowia, nieruchomości, a także mienia. Nieco lepiej postrzegane są ubezpieczenia motoryzacyjne i turystyczne.
 • GIS dostanie wsparcie ubezpieczycieli

  GIS dostanie wsparcie ubezpieczycieli

  Rosnąca liczba zakażeń koronawirusem i przebywających na kwarantannach osób to problem dla służby zdrowia, która jest już na granicy wydolności, jak i dla Głównego Inspektoratu Sanitarnego, którego pracownicy nie są już w stanie obsłużyć tysięcy telefonów dziennie. Pomoc zaoferowało 18 firm ubezpieczeniowych, które zdecydowały się sfinansować dodatkowe call center dla GIS-u.
 • Rzecznik Finansowy zarzuca nieuczciwe praktyki czterem ubezpieczycielom

  Rzecznik Finansowy zarzuca nieuczciwe praktyki czterem ubezpieczycielom

  Rzecznik Finansowy zarzuca czterem ubezpieczycielom, którzy posiadają ponad 50-proc. udział w rynku, nieuczciwe praktyki rynkowe przy odszkodowaniach z polis autocasco i wycenach szkody całkowitej i częściowej.
 • Co to jest ubezpieczenie OC i co obejmuje?

  Co to jest ubezpieczenie OC i co obejmuje?

  Na rynku ubezpieczeń samochodowych istnieje wiele rodzajów polis – ale jedna z nich interesuje absolutnie wszystkich posiadaczy pojazdów. To obowiązkowe ubezpieczenie OC. Co obejmuje i dlaczego właściwie jest obowiązkowe?
 • Klienci najczęściej skarżą się na ubezpieczycieli

  Klienci najczęściej skarżą się na ubezpieczycieli

  W 2018 roku Rzecznik Finansowy odebrał ponad 50 tys. zapytań i wniosków od klientów skarżących się na podmioty rynku finansowego. W tym czasie do sądów wpłynęło 42 tys. pozwów złożonych przez klientów tych instytucji - podał Rzecznik Finansowy. Niestety w tym roku nie mógł opublikować nazw najbardziej problematycznych firm, ale chce zmiany przepisów, które to umożliwią.
 • Zarobki w branży ubezpieczeniowej w 2018 r.

  Zarobki w branży ubezpieczeniowej w 2018 r.

  Mediana wynagrodzeń w branży ubezpieczeniowej w 2018 roku wyniosła 5100 zł brutto. Co czwarta osoba zatrudniona w tej branży zarabiała poniżej 3576 zł. Płace 25 proc. najlepiej wynagradzanych pracowników wyniosły 8000 zł i więcej.
 • Ubezpieczyciele nie oszukali kierowców. Podwyżki cenowe to nie zmowa

  Ubezpieczyciele nie oszukali kierowców. Podwyżki cenowe to nie zmowa

  Podwyżki składek ubezpieczenia komunikacyjnego OC i AC nie były efektem zmowy cenowej ubezpieczycieli. Przyczyną były rosnące koszty działalności i pogarszające się wyniki finansowe towarzystw. Do takich wniosków doszedł Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. O sprawdzenie rynku prosiła m.in. była premier Beata Szydło.
 • Ubezpieczyciele chcą zwolnienia z podatku od aktywów. Tylko wtedy będą mogli oferować pracownicze plany kapitałowe

  Ubezpieczyciele chcą zwolnienia z podatku od aktywów. Tylko wtedy będą mogli oferować pracownicze plany kapitałowe

  Kluczem do powodzenia pracowniczych planów kapitałowych jest ich dostępność - przekonuje prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń. Mogliby ją zapewnić ubezpieczyciele, którzy mają dobre relacje z pracodawcami, pracownikami i związkami zawodowymi. Nowa ustawa o PPK zakłada co prawda udział ubezpieczycieli w systemie, jednak przy stopie opodatkowania wyższej od limitu kosztów za zarządzanie w umowach PPK i braku zwolnienia z podatku od aktywów ubezpieczyciele będą praktycznie z systemu wykluczeni. Dlatego PIU wnioskuje o zwolnienie z podatku od środków zgromadzonych w PPK oraz nowych umów pracowniczych programów emerytalnych (PPE).
 • Sąd Najwyższy w sprawie opieszałości ubezpieczycieli

  Sąd Najwyższy w sprawie opieszałości ubezpieczycieli

  Sąd Najwyższy tym razem nie podzielił prokonsumenckiego podejścia zaprezentowanego w istotnym poglądzie Rzecznika Finansowego, w sprawie skutków przekroczenia terminu odpowiedzi na reklamację - podał Rzecznik Finansowy na profilu FB.

Filmy - Ubezpieczyciele (6)

 • Czy ubezpieczyciel może nas śledzić?

  Ubezpieczyciele będą zbierali dane gdzie jestem, gdzie jadę, będą po prostu mnie szpiegować – tak nadal wiele osób postrzega rozwiązania telematyczne w firmach ubezpieczeniowych. Rozwiązanie rzeczywiście mierzy np. przyśpieszenie, hamowanie, prędkość i wiele innych parametrów, ale czy pozwala na szpiegowanie kierowcy?
 • Ubezpieczyciele chcą walczyć z nieuczciwymi klientami

  Zakłady ubezpieczeń będą dostarczały informacji o szkodach, które rejestrują u siebie – mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń. – Dzięki temu będzie można zweryfikować, czy dana szkoda nie jest dwa razy zgłoszona do dwóch różnych zakładów ubezpieczeń, czy szkoda naprawdę miała miejsce, czy też jest to celowe działanie polegające na wyłudzeniu odszkodowania od zakładów ubezpieczeń.
 • Ubezpieczyciele zatrudniają ćwierć miliona pracowników

  Ubezpieczyciele pełnią oni przede wszystkim rolę długoterminowego inwestora oraz funkcję ochronną dla przedsiębiorców, którzy w razie wystąpienia szkody bez ubezpieczenia często nie mogliby prowadzić działalności gospodarczej – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń. Branża ubezpieczeniowa to także bardzo duży pracodawca – w 2012 r. w Polsce pracowało w niej 250 tys. osób.
 • Lawinowo rosną skargi na ubezpieczycieli

  O ponad jedną piątą w ciągu roku zwiększyła się liczba skarg na firmy ubezpieczeniowe. Najczęściej klienci narzekają sprawy związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi OC i AC oraz na życie. Komentuje prof. Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Ubezpieczonych.