tytoń

Artykuły - Tytoń (148)

 • Polska wśród liderów! Jesteśmy drugim producentem wyrobów tytoniowych w UE

  Polska wśród liderów! Jesteśmy drugim producentem wyrobów tytoniowych w UE

  Jak wynika z raportu CASE, Polska jest drugim największym producentem wyrobów tytoniowych w Unii Europejskiej. W 2019 r. w naszym kraju wyprodukowano 213 mld sztuk papierosów, z czego 80 proc. trafiło na eksport.
 • FDA: IQOS z mniejszym ryzykiem dla zdrowia niż papierosy

  FDA: IQOS z mniejszym ryzykiem dla zdrowia niż papierosy

  Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) uznała podgrzewacz tytoniu typu IQOS za produkt tytoniowy o zredukowanym ryzyku. Oznacza to, że według FDA podgrzewanie tytoniu w tej technologii w znacznie mniejszym stopniu naraża użytkowników na działanie substancji szkodliwych, niż palenie papierosów. - To jest bardzo rzadkie zalecenie FDA, żeby zalecać jakiś produkt zamiast innego pod hasłem, że to jest mniejsza szkodliwość dla zdrowia - mówi prof. Rafał Pawliczak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
 • Wycofano papierosy mentolowe. Polacy sięgną po towar z czarnego rynku?

  Wycofano papierosy mentolowe. Polacy sięgną po towar z czarnego rynku?

  Nie wszystkie mentolowe wyroby tytoniowe zostały wycofane. Sklepy nie mogą jednak o tym informować klientów.
 • Rosja zamknęła fabryki papierosów

  Rosja zamknęła fabryki papierosów

  W Rosji w ramach kwarantanny tymczasowo zamknięto fabryki papierosów po tym, jak rosyjski rząd wyłączył tytoń z listy towarów pierwszej potrzeby. Zapasów w fabrykach jest na dwa miesiące, ale mogą rozejść się szybciej, bo zamknięta została granica z Białorusią, skąd pochodzi spora część nielegalnie sprowadzanych papierosów. Czy Rosjanie będą musieli rzucić palenie?
 • Połowa palaczy nie wie o zakazie sprzedaży "mentoli"

  Połowa palaczy nie wie o zakazie sprzedaży "mentoli"

  20 maja 2020 roku wejdzie w życie zakaz sprzedaży papierosów mentolowych i z kapsułką. O tym, że produkty te znikną ze sklepowych półek nie wie dwie trzecie społeczeństwa i połowa palaczy. Ci, którzy wiedzą, w ponad 80 proc. nie wierzą w skuteczność wprowadzenia zakazu w walce z nałogiem.
 • Za cztery miesiące "mentole" znikną ze sklepowych półek

  Za cztery miesiące "mentole" znikną ze sklepowych półek

  Od 20 maja 2020 roku na terenie całej Unii Europejskiej zakazana będzie sprzedaż papierosów z kapsułką smakową i mentolowych. To wynik wejścia w życie przepisów, które wprowadzają do krajowych porządków prawnych unijną dyrektywę tytoniową.
 • Od maja znikną papierosy mentolowe

  Od maja znikną papierosy mentolowe

  Od maja 2020 roku sprzedaż papierosów mentolowych będzie zakazana. Unia Europejska stoi na stanowisku, że papierosy mają smakować tytoniem i niczym innym - pisze w poniedziałek "Polska Times".
 • Od 1 stycznia stawki akcyzy na tytoń i alkohol o 10 proc. w górę

  Od 1 stycznia stawki akcyzy na tytoń i alkohol o 10 proc. w górę

  Od nowego roku rosną stawki akcyzy: paczka papierosów podrożeje o ok. 1 zł, a butelka wódki o 1,4 zł. Rząd podwyżkę motywuje rosnącymi kosztami przeciwdziałania skutkom konsumpcji alkoholu i tytoniu. Na zmianach budżet ma zyskać w 2020 r. ok. 1,7 mld zł.
 • Bliska fuzja tytoniowych gigantów

  Bliska fuzja tytoniowych gigantów

  Dwaj wielcy producenci papierosów - Philip Morris International i Altria - prowadzą rozmowy o ewentualnej fuzji. Byłby to ponowny alians po latach, bowiem Altria ostatecznie rozstała się z PM w 2008 roku.
 • Życie bez tytoniu to zdrowe płuca

  Życie bez tytoniu to zdrowe płuca

  31 maja obchodzony jest Światowy Dzień Bez Tytoniu, poświęcony negatywnemu wpływowi tego czynnika na zdrowie. Statystyki nie kłamią - pali 8 mln Polaków. Według najnowszego raportu International Tobacco Control Policy Evaluation Project, wciąż wiele osób nie wie, że nałóg ten powoduje raka płuca.

Filmy - Tytoń (4)

 • Czy na uprawach tytoniu można zarobić?

  Kiedyś produkowali 100 tysięcy ton, dziś już tylko 16 tysięcy. Produkcja tytoniu w Bułgarii drastycznie spadła. Potrzebna jest restrukturyzacja, bo inaczej kraj ten w ogóle wypadnie z gry.
 • Projekt nowej ustawy tytoniowej jest opóźniony o dwa lata. Może to spowodować braki w zaopatrzeniu i wzrost szarej strefy

  Projekt nowej ustawy regulującej obrót wyrobami tytoniowymi jest już znacząco opóźniony i producenci mogą mieć kłopoty z dostosowaniem się do wymagań dyrektywy unijnej w terminie, czyli do 20 maja 2016 roku. Brakuje m.in. wytycznych dotyczących dostosowania linii produkcyjnych. Zdaniem Polskiej Izby Handlu wkrótce po tym terminie mogą więc wystąpić braki w zaopatrzeniu. Razem z coraz bardziej rygorystycznymi regulacjami przyczynić się one mogą do rozwoju szarej strefy. – Projekt ustawy wdrażający założenia dyrektywy tytoniowej jest opóźniony już o prawie dwa lata, co może spowodować bardzo poważne problemy – wskazuje Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu. – Wytwórcom może zabraknąć czasu na dostosowanie produkcji do nowych wymogów. Głównym zadaniem nowej ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych jest implementacja w polskim porządku prawnym unijnej dyrektywy tytoniowej. Na dostosowanie produkcji do jej wymagań wytwórcy mają czas do 20 maja 2016 roku. Jak przekonuje Maciej Ptaszyński, wciąż brakuje szczegółowych wytycznych, które pozwalałyby dostosować do nowych przepisów linie produkcyjne. Tego rodzaju przedsięwzięcia, jak twierdzi Ptaszyński, to duże inwestycje technologiczne.
 • Zakaz papierosów mentolowych może wejść w życie wcześniej

  Po miesiącach prac nad dyrektywą tytoniową Parlament Europejski na początku października br. zadecydował, że papierosy typu slim pozostaną na unijnym rynku bez ograniczeń, natomiast mentolowe znikną z niego w ciągu ośmiu lat. - W tej chwili najbardziej obawiamy się drastycznego skrócenia okresu przejściowego na papierosy mentolowe, bo dochodzą nas takie głosy – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu.
 • Papierosy - niepozorny zabójca

  Zapraszamy na kolejny odcinek "Polimatów". Poznajcie fakty dotyczące palaczy i papierosów.