twórczość

Artykuły - Twórczość (139)

 • Złota Polska Muza dla Wojciecha Kilara

  Złota Polska Muza dla Wojciecha Kilara

  Za całokształt twórczości Złotą Polską Muzą został nagrodzony pianista i kompozytor Wojciech Kilar. Laureat odebrał nagrodę w trakcie koncertu zorganizowanego z okazji jego 80. urodzin, który odbył się w ramach 8. Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie.
 • Robert Plant odkrywa nowy rodzaj radości

  Robert Plant odkrywa nowy rodzaj radości

  Muzyka Roberta Planta zabrała go w podróż od "Kaszmiru" aż po "Ocean" i w lot "Ponad wzgórzami, daleko stąd". Dzięki niej wspiął się na "Schody do nieba" i odwiedził "Domy Świętego".
 • Sejm uczcił pamięć Marii Konopnickiej

  Sejm przyjął przez aklamację specjalną uchwałę, w której uczcił pamięć wybitnej poetki i pisarki Marii Konopnickiej. Jak podkreślono, Konopnicka "wiele serca włożyła w twórczość patriotyczną".
 • Outsider światowego kina

  Outsider światowego kina

  Nagroda na festiwalu w Wenecji dla Jerzego Skolimowskiego za film "Essential Killing" nie powinna być niespodzianką. To przecież, obok Romana Polańskiego i Andrzeja Wajdy, najbardziej utytułowany polski reżyser. Problem w tym, że jego twórczość nie jest zbyt dobrze znana w naszym kraju.
 • "Cały czas pod prąd"

  "Cały czas pod prąd"

  Poznańska grupa Turbo to jedna z legend rodzimego heavy metalu, a utwór "Dorosłe dzieci" to jeden z największych przebojów lat 80. W mgnieniu oka minęło 30 lat Turbo na scenie, o których podsumowanie Michał Boroń poprosił Wojciecha Hoffmanna, gitarzystę i założyciela formacji.

Filmy - Twórczość (3)

 • Magia obrazów Caspara Davida Friedricha

  Caspar David Friedrich jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa romantycznego. W 240. rocznicę urodzin słynnego artysty miasto Greifswald zaprasza na wędrówkę jego śladami.
 • Zupełnie nagi Chrystus. Ta rzeźba wzbudziła sensację

  Michał Anioł (Michelangelo Buonarroti) był artystą, którego twórczość wykraczała poza ramy wyznaczone przez jego epokę. Pozostawił po sobie arcydzieła, które należą dziś do najcenniejszych skarbów ludzkości. W tym roku przypada 450. rocznica śmierci tego renesansowego geniusza. Z tej okazji Muzea Kapitolińskie w Rzymie prezentują niezwykłą wystawę dzieł Buonarrotiego, na którą składają się jego rzeźby, obrazy, szkice, projekty architektoniczne, a także próbki jego poetyckiej twórczości. Największe zainteresowanie wśród zgromadzonych na wystawie eksponatów budzą dwa wyjątkowe wyobrażenia Chrystusa – „Chrystus z Krzyżem” i tzw. Krucyfiks. Pierwotna wersja sławnego „Chrystusa z Krzyżem” została odnaleziona dopiero w 1998 r. Przez wieki jej los pozostawał tajemnicą. Mistrz porzucił prace nad nią, kiedy odkrył, że marmur, w którym rzeźbił postać Chrystusa, ma skazę. Z kolei Krucyfiks wykonany dla kościoła Santo Spirito we Florencji był prezentem dla mnichów, którzy udostępniali artyście ciała ludzi zmarłych w przyklasztornym szpitalu, by mógł zgłębiać na nich tajniki ludzkiej anatomii… Sensacją na owe czasy był fakt, że Chrystus został przedstawiony nagi, bez tradycyjnej przepaski zasłaniającej biodra.
 • "Moja twórczość jest autoterapią"

  Swoje nastroje przelewam w muzykę, która od zawsze jest dla mnie wentylem bezpieczeństwa - mówi Renata Przemyk.