twórczość

Artykuły - Twórczość (74)

 • Robert Plant odkrywa nowy rodzaj radości

  Robert Plant odkrywa nowy rodzaj radości

  Muzyka Roberta Planta zabrała go w podróż od "Kaszmiru" aż po "Ocean" i w lot "Ponad wzgórzami, daleko stąd". Dzięki niej wspiął się na "Schody do nieba" i odwiedził "Domy Świętego".
 • Sejm uczcił pamięć Marii Konopnickiej

  Sejm przyjął przez aklamację specjalną uchwałę, w której uczcił pamięć wybitnej poetki i pisarki Marii Konopnickiej. Jak podkreślono, Konopnicka "wiele serca włożyła w twórczość patriotyczną".
 • Outsider światowego kina

  Outsider światowego kina

  Nagroda na festiwalu w Wenecji dla Jerzego Skolimowskiego za film "Essential Killing" nie powinna być niespodzianką. To przecież, obok Romana Polańskiego i Andrzeja Wajdy, najbardziej utytułowany polski reżyser. Problem w tym, że jego twórczość nie jest zbyt dobrze znana w naszym kraju.
 • "Naprawdę dobra historia"

  "Naprawdę dobra historia"

  Konia z rzędem temu kto wskaże zespół, który wznioślej i bardziej chwytliwie śpiewa o bohaterstwie polskich żołnierzy niż Sabaton. Szwedzi szturmem wkroczyli do świadomości polskich fanów metalu (szturm jest tutaj tożsamy z utworem "40:1") i ani myślą ustąpić.
 • Twórczość wymaga odwagi

  Twórczość wymaga odwagi

  26 lipca miało miejsce oficjalne otwarcie nowej inicjatywy "Business & Arts". Jej organizatorzy, Monika Bodera i Jaroslaw Baranik, przedstawili swój pierwszy projekt - wystawę fotograficzną stworzoną w celu sportretowania osób polskiego pochodzenia, które odnoszą sukcesy w Wielkiej Brytanii. Portrety uzupełnione są aktualnymi profilami uczestników w oparciu o przeprowadzone z nimi wywiady.
 • Ten pan jest szalony

  Ten pan jest szalony

  Jeden z najbardziej znanych muzycznych awanturników, Amerykanin Mike Patton, posługuje się kilkunastoma wokalnymi technikami, jego nazwisko widnieje na kilkuset albumach i nie ma takiego gatunku, którego nie włączył do swojej muzyki.
 • Polska muzyka: Sny o potędze

  Polska muzyka: Sny o potędze

  Z polską muzyką jest jak z polską piłką. Mamy utalentowanych indywidualistów, ale wielkich sukcesów na skalę światową nie widać. Na szczęście, w odróżnieniu od futbolu, w muzyce nie wynik się liczy, ale gra. Pozostaje tylko poinformować publiczność za granicą, kto tak pięknie gra.
 • ABBA: Wciąż gra muzyka

  ABBA: Wciąż gra muzyka

  W 1974 roku na album "Waterloo" grupy ABBA trafiła piosenka zatytułowana "Dance (While the Music Still Goes On)". Göran Bror "Benny" Andersson, współzałożyciel zespołu i kompozytor jego przebojów, tańczy do dzisiaj.
 • John Carmack nagrodzony

  John Carmack nagrodzony

  Wielka twórczość Johna Carmacka została ukoronowana. Podczas tegorocznej Game Developers Conference twórca Quake'a odbierze nagrodę za całokształt osiągnięć.
 • "W głowie i w sercu"

  "W głowie i w sercu"

  Trójmiejska grupa Golden Life szykuje się do obchodów 20-lecia. Z tej okazji powstał klip do utworu "Granice" z ostatniej płyty "Hello, hello". Okazją do rozmowy z muzykami była również 15. rocznica tragicznego pożaru w Hali Stoczni Gdańskiej, w wyniku którego zmarło 7 osób.

Filmy - Twórczość (3)

 • Magia obrazów Caspara Davida Friedricha

  Caspar David Friedrich jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa romantycznego. W 240. rocznicę urodzin słynnego artysty miasto Greifswald zaprasza na wędrówkę jego śladami.
 • Zupełnie nagi Chrystus. Ta rzeźba wzbudziła sensację

  Michał Anioł (Michelangelo Buonarroti) był artystą, którego twórczość wykraczała poza ramy wyznaczone przez jego epokę. Pozostawił po sobie arcydzieła, które należą dziś do najcenniejszych skarbów ludzkości. W tym roku przypada 450. rocznica śmierci tego renesansowego geniusza. Z tej okazji Muzea Kapitolińskie w Rzymie prezentują niezwykłą wystawę dzieł Buonarrotiego, na którą składają się jego rzeźby, obrazy, szkice, projekty architektoniczne, a także próbki jego poetyckiej twórczości. Największe zainteresowanie wśród zgromadzonych na wystawie eksponatów budzą dwa wyjątkowe wyobrażenia Chrystusa – „Chrystus z Krzyżem” i tzw. Krucyfiks. Pierwotna wersja sławnego „Chrystusa z Krzyżem” została odnaleziona dopiero w 1998 r. Przez wieki jej los pozostawał tajemnicą. Mistrz porzucił prace nad nią, kiedy odkrył, że marmur, w którym rzeźbił postać Chrystusa, ma skazę. Z kolei Krucyfiks wykonany dla kościoła Santo Spirito we Florencji był prezentem dla mnichów, którzy udostępniali artyście ciała ludzi zmarłych w przyklasztornym szpitalu, by mógł zgłębiać na nich tajniki ludzkiej anatomii… Sensacją na owe czasy był fakt, że Chrystus został przedstawiony nagi, bez tradycyjnej przepaski zasłaniającej biodra.
 • "Moja twórczość jest autoterapią"

  Swoje nastroje przelewam w muzykę, która od zawsze jest dla mnie wentylem bezpieczeństwa - mówi Renata Przemyk.