twierdza

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
Twierdza (Film (1996)[The Rock] Reż.Michael Bay) ,

Artykuły - Twierdza (63)

 • Zabytkowa ​Twierdza Modlin w rękach dewelopera

  Zabytkowa ​Twierdza Modlin w rękach dewelopera

  Twierdza Modlin - zabytkowa warownia z XIX wieku - znalazła nabywcę. Deweloper zapłacił za nią blisko 18 mln zł. Na razie nie wiadomo, kto kupił zabytek. O sprawie informuje portal polskazbrojna.pl.
 • Stronghold Kingdoms: Postaw zamek w Polsce. Wkrótce ruszy rodzimy serwer

  Stronghold Kingdoms: Postaw zamek w Polsce. Wkrótce ruszy rodzimy serwer

  Stronghold Kingdoms to sieciowa wersja popularnej w naszym kraju strategii spod znaku Twierdzy.
 • Rank Progress SA sprzedaje nieruchomość funduszowi Blackstone

  Za około 5,3 mln zł Rank Progress sprzedał funduszowi Blackstone budynek restauracyjny przy galerii Twierdza w Kłodzku.
 • E-4B Nightwatch - latająca twierdza Obamy

  E-4B Nightwatch - latająca twierdza Obamy

  Samolot E-4B określany jest jako "doomsday plane", czyli "samolot na dzień Sądu Ostatecznego". W przypadku ataków atomowych, biologicznych lub zamachów terrorystycznych na USA, maszyna startuje w ciągu pięciu minut, by ewakuować amerykańskiego prezydenta.
 • Stalag 307. Twierdza Zagłady

  Stalag 307. Twierdza Zagłady

  Nazistowski Stalag 307 był największym obozem jenieckim znajdującym się w Twierdzy Dęblin. Od lipca 1941 do końca 1943 r. przebywało w nim rotacyjnie ok. 200 tysięcy jeńców. Większość z nich została zgładzona lub zmarła z głody czy w wyniku szerzących się epidemii.
 • Wyprawa, której nie było...

  Wyprawa, której nie było...

  Wyprawa, która przeszła do klasyki polskiej literatury eksploracyjnej jest fikcją. Wszystko bowiem wskazuje, że czterech młodych robotników z ewakuowanego z Litzmannstadt do Glatzu, jednego z zakładów AEG, nigdy nie odnalazło ukrytych w Twierdzy Kłodzkiej skarbów.
 • Jak huzarzy Szczecin zdobywali

  Jak huzarzy Szczecin zdobywali

  Napoleońscy kawalerzyści udowodnili, że nie trzeba armat, by zdobywać twierdze.
 • Powojenne tajemnice Twierdzy Kłodzkiej

  Powojenne tajemnice Twierdzy Kłodzkiej

  Zanim wiosną 1962 r. część zakamarków Twierdzy Kłodzkiej udostępniona została zwiedzającym, ten najcenniejszy w Polsce zespół fortyfikacji XVII-XVIII wiecznych był przedmiotem licznych legend oraz domysłów rozpowszechnianych przez okolicznych mieszkańców. W obiegu krążyły opowieści o ukrytych w Twierdzy dobrach kultury materialnej, zrabowanych przez Niemców w okupowanych państwach oraz depozytach bankowych. Snuto domysły o ukrywających się w kazamatach Twierdzy, zaraz po wojnie, hitlerowskich maruderach oraz o istnieniu niezbadanych podziemnych przejść prowadzących niewiadomo jak daleko poza obrys fortyfikacji. Choć część przekazów nie przetrwała próby czasu i została wyjaśniona, to jednak tajemnice Twierdzy wciąż budzą emocje wśród poszukiwaczy i miłośników historii. Spróbujmy prześledzić, co działo się w Twierdzy Kłodzkiej od zakończenia II wojny światowej aż do utworzenia podziemnej trasy turystycznej niemal równo 17 lat później.
 • Powojenne tajemnice Twierdzy Kłodzkiej cz. II

  Powojenne tajemnice Twierdzy Kłodzkiej cz. II

  W sierpniu 1947 r. prasa poinformowała, że władze wojskowe przy udziale żołnierzy Wojsk Ochrony Pogranicza, saperów i strażaków rozpoczęły badania podziemi Twierdzy, poczynając od fortyfikacji północno-wschodnich.
 • Powojenne tajemnice Twierdzy Kłodzkiej cz. I

  Powojenne tajemnice Twierdzy Kłodzkiej cz. I

  Tuż po wojnie snuto domysły, że Niemcy ukryli w kazamatach twierdzy skarby warte miliony marek. Okoliczni mieszkańcy mówili, że w fortyfikacji ukrywali się hitlerowcy, którzy poruszali się rozległą siecią podziemnych przejść, nie wiadomo, gdzie prowadzących.

Filmy - Twierdza (1)

 • Nawet królowa Elżbieta I nie mogła uciec z tej twierdzy

  Tylko w bajkach królowe i królowie chodzą cały dzień w koronach oraz żyją długo i szczęśliwie. W rzeczywistości wielu ze słynnych władców przebywało na wygnaniu lub było więzionych przez całe lata. Niedostępne twierdze i zamki skrywały ich samotność.