twardy brexit

Artykuły - Twardy brexit (38)

 • Brexit: Funt szykuje się do prawdziwego skoku

  Brexit: Funt szykuje się do prawdziwego skoku

  Na rynkach nie słabną nadzieje na osiągnięcie porozumienia po tym, jak podczas niedzielnej rozmowy telefonicznej premier Boris Johnson i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ustalili, że strony będą kontynuować rozmowy w sprawie przyszłych relacji handlowych.
 • Brexit bez "dealu" będzie drogi

  Brexit bez "dealu" będzie drogi

  Z każdym dniem rosną szanse, że UE i Wielka Brytania zakończą ten rok bez umowy brexitowej. Nie wiadomo, dla kogo będzie to bardziej kosztowne, ale wiadomo, że będzie drogie.
 • Kursy walut. Brexit: Brytyjska premia za ryzyko pójdzie w górę

  Kursy walut. Brexit: Brytyjska premia za ryzyko pójdzie w górę

  Czym jest brexit? To sytuacja, w której chcesz zabić muchę, a wysadzasz dom w powietrze. Przewidujemy, że brexit w nadchodzących tygodniach stanie się najważniejszym tematem, zastępując COVID jako główny problem brytyjskich firm w miarę, jak napięcie pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską będzie rosnąć.
 • Koronabrexit: Powrót do negocjacji w sprawie umowy handlowej

  Koronabrexit: Powrót do negocjacji w sprawie umowy handlowej

  W Brukseli wystartowała pierwsza od marca runda bezpośrednich negocjacji między Wielką Brytanią a Unią Europejską w sprawie przyszłych relacji handlowych obu stron. Jeżeli w najbliższych tygodniach nie uda się przełamać dotychczasowego impasu w rozmowach, to z początkiem nowego roku czeka nas tzw. twardy Brexit. Paradoksalnie wybuch pandemii koronawirusa ułatwił Borisowi Johnsonowi lansowanie takiego scenariusza.
 • Handel po brexicie: Trudny start niełatwych negocjacji

  Handel po brexicie: Trudny start niełatwych negocjacji

  W poniedziałek rozpoczynają się negocjacje umowy handlowej między Unią Europejską a Wielką Brytanią, która ma nadać kształt relacjom handlowym po brexicie. Czasu na zawarcie porozumienia jest mało, a stanowiska stron są rozbieżne. To zwiastuje problemy i oznacza reaktywację widma twardego brexitu.
 • Konsumpcja tarczą ochronną przed spowolnieniem gospodarczym w Polsce. Twardy brexit może jednak ten spokój zakłócić

  Konsumpcja tarczą ochronną przed spowolnieniem gospodarczym w Polsce. Twardy brexit może jednak ten spokój zakłócić

  4,5 proc. PKB - w takim tempie według GUS rozwijała się polska gospodarka w II kwartale tego roku. To więcej niż prognozowano, ale mniej niż w I kwartale, gdy wzrost sięgnął 4,7 proc.
 • Twardy brexit wciąż możliwy, ale coraz mniej prawdopodobny

  Twardy brexit wciąż możliwy, ale coraz mniej prawdopodobny

  Twardy brexit to wymierne straty gospodarcze przede wszystkim dla Zjednoczonego Królestwa, które jest na to gorzej przygotowane niż Unia - przekonuje Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju. Szacuje się, że w wypadku braku porozumienia, brytyjskie PKB per capita może być mniejsze o 3,5-8,7 proc. w porównaniu z opcją pozostania w UE. Na brexicie straci także Polska m.in. dlatego, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE oznacza mniejsze wpłaty do unijnego budżetu, którego jesteśmy największym beneficjentem. Ostatnie wydarzenia w brytyjskim parlamencie dają jednak szanse na wypracowanie porozumienia.
 • Kwieciński: Polska jest przygotowana na twardy brexit

  Kwieciński: Polska jest przygotowana na twardy brexit

  Polska jest przygotowana na twardy brexit, ale wolelibyśmy go uniknąć - powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.
 • Twardy brexit może utopić motoryzację

  Twardy brexit może utopić motoryzację

  Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej stanowi zagrożenie dla przemysłu motoryzacyjnego, który jest jednym z filarów brytyjskiej gospodarki. Twardy brexit uderzyłby również w krajowe firmy - Polska jest zagłębiem producentów części samochodowych.
 • Czarny scenariusz będzie ze szkodą dla wszystkich eurogospodarek

  Czarny scenariusz będzie ze szkodą dla wszystkich eurogospodarek

  - Nie wiadomo, czy będzie twardy brexit, bo jeszcze jest wiele rzeczy po drodze. Parlament brytyjski się nie zmienił, wyborów nie było, a on jest bardzo przeciwny twardemu brexitowi, więc niewykluczone, że to Boris Johnson za parę miesięcy pożegna się ze stanowiskiem - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Piotr Kuczyński, analityk rynków finansowych.

Filmy - Twardy brexit (1)

 • „Twardy” brexit może nam zabrać nawet 35 tysięcy miejsc pracy

  Toczący się od trzech lat proces brexitu spędza sen z powiek przedsiębiorcom. Szczególnie tym, którzy zajmują się eksportem produktów do Wielkiej Brytanii. Od początku wiadomo było, że wyjście Zjednoczone Królestwa z Unii Europejskiej będzie miało negatywny wpływ na eksport i handel z Brytyjczykami. Jednak wizja „twardego” brexitu – czyli wyjścia z Unii bez umowy – jest szczególnie niekorzystna dla państw członkowskich Unii. Oznacza ona, że popyt na towary eksportowe spadnie w Wielkiej Brytanii nawet o 20%. Chociaż więc możliwość „twardego” brexitu nie jest zbyt wielka, warto uświadomić sobie jego konsekwencje. Szczególnie, że jeśli dojdzie do skutku brexit z umową – po minięciu łagodnego okresu przejściowego możemy zmierzyć się z konsekwencjami o podobnym rozmiarze.