Turcja

Artykuły - Turcja (2018)

 • MFW oczekuje problemów fiskalnych w Polsce?

  MFW oczekuje problemów fiskalnych w Polsce?

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) dostrzega problem w polskim sektorze finansów publicznych. Według Funduszu w 2020 r. deficyt w tym sektorze wzrośnie w naszym kraju do 3,1 proc. PKB. Pozostałe szacunki dla Polski w porównaniu do innych krajów rozwijających się wyglądają stosunkowo dobrze - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Wakacyjne waluty: Turecka lira

  Wakacyjne waluty: Turecka lira

  Turecka gospodarka w czwartym kwartale 2018 r. weszła w recesję. W bieżącym roku można spodziewać się, że tureckie PKB praktycznie nie wzrośnie, a jego tempo będzie bliskie zera. TRY jest nadal bardzo wrażliwy, także z perspektywy politycznej. Kolejnym czynnikiem mogącym osłabić kurs TRY na początku drugiego kwartału br. są wyniki lokalnych wyborów w Turcji, które w dużych miastach wygrała opozycja.
 • "NYT" o politycznym trzęsieniu ziemi dla Erdogana

  "NYT" o politycznym trzęsieniu ziemi dla Erdogana

  Niedzielne wybory samorządowe w Turcji, to dla prezydenta tego kraju Recepa Tayyipa Erdogana polityczne trzęsienie ziemi; ich rezultaty pokazują, że ma on słabe strony - ocenia we wtorek "New York Times".
 • Turcy nie wierzą w lirę. Wielka ucieczka do dolara

  Turcy nie wierzą w lirę. Wielka ucieczka do dolara

  Drastyczny spadek rezerw walutowych Turcji i rekordowy poziom depozytów w zagranicznych walutach gospodarstw domowych spowodował silną przecenę liry. Fatalna sytuacja gospodarcza Turcji może się jeszcze pogorszyć, bo władze patrzą na rzeczywistość przez różowe okulary i perspektywę lokalnych wyborów - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Biznesowe nadzieje z Turcją rozbiły się o kryzys

  Biznesowe nadzieje z Turcją rozbiły się o kryzys

  Rok temu, 17 października, podczas szczytu polsko-tureckiego, krajowy biznes z nadzieją patrzył w stronę rynku nad Bosforem. Ambitne plany współpracy zakładały nawet podwojenie wzajemnej wymiany handlowej.
 • Turecka walka z inflacją - naklejki i policja

  Turecka walka z inflacją - naklejki i policja

  Desperacja - nie można inaczej nazwać działań, które zostały zaprezentowane przez tureckie ministerstwo finansów w tym tygodniu. Szumny plan walki z inflacją okazał się farsą, która zamiast redukować zagrożenia ekonomiczne dla kraju tylko i wyłącznie je zwiększa - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • "Hurriyet": Rozwój gospodarczy Polski powinien być wzorem dla Turcji

  Gospodarczy rozwój Polski w ciągu ostatniego ćwierćwiecza powinien być inspiracją dla Turcji - napisał w piątek turecki dziennik "Herriot Daily News", podkreślając, że to Polska jest dziś znacznie lepiej postrzegana przez inwestorów.
 • Gigantyczna inflacja w Turcji

  Gigantyczna inflacja w Turcji

  Ceny konsumentów w Turcji wzrosły o ponad 24 proc. w ciągu roku. Prawie dwukrotnie wyższa była w tym czasie inflacja producentów. Do tego wskaźniki wyprzedzające koniunkturę gospodarczą nieubłaganie sugerują recesję. Większość problemów Ankary to rezultat całkowicie nieodpowiedzialnej polityki ekonomicznej nastawionej na doraźne stymulowanie koniunktury poprzez nieefektywne inwestycje infrastrukturalne - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Turecka gospodarka już się wykoleiła

  Turecka gospodarka już się wykoleiła

  5,2 proc. - w takim tempie rozwijała się turecka gospodarka w II kwartale br. Ten zaskakująco szybki wzrost PKB za chwilę przejdzie do historii. Turcja jest na skraju recesji, co sugerują wskaźniki wyprzedzające, szalejąca inflacja i potężny kryzys walutowy. Nadchodzącego załamania prawdopodobnie nic już nie zatrzyma - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Bank Centralny Turcji podwyższył główną stopę do 24,0 proc.

  Bank Centralny Turcji podwyższył główną stopę do 24,0 proc.

  Bank Centralny Turcji (CTB) podwyższył benchmarkową, jednotygodniową stopę repo o 625 pb do 24,0 proc. - poinformował bank w komunikacie.

Filmy - Turcja (68)