Turcja

Artykuły - Turcja (2018)

 • Turecka gospodarka już się wykoleiła

  Turecka gospodarka już się wykoleiła

  5,2 proc. - w takim tempie rozwijała się turecka gospodarka w II kwartale br. Ten zaskakująco szybki wzrost PKB za chwilę przejdzie do historii. Turcja jest na skraju recesji, co sugerują wskaźniki wyprzedzające, szalejąca inflacja i potężny kryzys walutowy. Nadchodzącego załamania prawdopodobnie nic już nie zatrzyma - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Bank Centralny Turcji podwyższył główną stopę do 24,0 proc.

  Bank Centralny Turcji podwyższył główną stopę do 24,0 proc.

  Bank Centralny Turcji (CTB) podwyższył benchmarkową, jednotygodniową stopę repo o 625 pb do 24,0 proc. - poinformował bank w komunikacie.
 • Krach walutowy w Turcji

  Dramatyczny spadek wartości liry sprawił, że Turcja stała się dla turystów zakupowym rajem, pod warunkiem oczywiście, że płaci się w euro lub w dolarach. W Stambule przed luksusowymi butikami wydłużają się kolejki.
 • Turcja. Erdogan wzywa do determinacji w "odpieraniu ataków na gospodarkę"

  Turcja. Erdogan wzywa do determinacji w "odpieraniu ataków na gospodarkę"

  Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan wezwał w sobotę swoich rodaków do "poświęcenia i determinacji" w celu "odpierania ataków na gospodarkę" pogrążonej w kryzysie walutowym Turcji.
 • Polską walutę osłabia turecka zawierucha

  Polską walutę osłabia turecka zawierucha

  Polska waluta traci na wartości z powodu tureckiej liry. Wprawdzie osłabienie kursu jest mniejsze niż w przypadku wielu innych krajów wschodzących, ale skutki mogą być odczuwalne przez kolejne tygodnie.
 • S&P obniżył długoterminowy rating Turcji w walucie obcej do "B+", perspektywa stabilna

  Agencja S&P obniżyła rating długoterminowego zadłużenia Turcji w walucie obcej do "B+", a w walucie lokalnej do "BB-". Perspektywa obu ratingów jest stabilna.
 • 14 lat w gwizdek. Tak się kończy udawanie mocarstwa

  14 lat w gwizdek. Tak się kończy udawanie mocarstwa

  Tureckie władze starały się przekonać społeczeństwo, że mogą szybko zbudować silne i niezależne państwo, które stanie się potęgą na arenie międzynarodowej. Niestety, zapomniały, że wiarygodność gospodarki nie opiera się na dekretach i projektach infrastrukturalnych. Teraz olbrzymi koszt błędnej polityki będą ponosić obywatele poprzez drastyczny spadek ich realnych wynagrodzeń - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Turcja z ratingiem na poziomie Etiopii?

  Turcja z ratingiem na poziomie Etiopii?

  W piątek agencja S&P Global Ratings ma ocenić wiarygodność kredytową Turcji. Dramatyczny spadek wartości lokalnej waluty i brak odpowiedniej reakcji władz na zagrożenia stabilności finansowej kraju mogą sprawić, że rating Turcji stoczy się do poziomu najbiedniejszych państw świata, czyli Etiopii, Zambii i Rwandy - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Turcja zapowiada bojkot towarów elektronicznych

  Turcja zapowiada bojkot towarów elektronicznych, które pochodzą ze Stanów Zjednoczonych. Decyzja, którą ogłosił turecki prezydent, ma być odpowiedzią na nałożone w ostatnich dniach amerykańskie sankcje.
 • Mniejsza o Turcję - uwaga na Indie

  Mniejsza o Turcję - uwaga na Indie

  Moja decyzja o niewyjeżdżaniu na wakacje w tym roku ostatecznie okazała się trafna. Kto by pomyślał, że ostatni tydzień lipca i pierwszy tydzień sierpnia będą najciekawszymi tygodniami od dłuższego czasu? Po latach zmienności w okolicach zera nadszedł moment na to, by sięgnąć po broń i zacząć działać.

Filmy - Turcja (59)

 • Putin i Erdogan zadecydowali o utworzeniu strefy zdemilitaryzowanej w syryjskim Idlibie

  Prezydenci Rosji i Turcji, Władimir Putin i Recep Tayyip Erdogan, ogłosili utworzenie strefy zdemilitaryzowanej w syryjskiej prowincji Idlib. Strefę zdemilitaryzowaną, która ma być utworzona do 15 października, będą patrolować siły tureckie i rosyjskie - powiedzieli prezydenci w czasie konferencji prasowej po spotkaniu w rosyjskim Soczi. Putin poinformował, że do 10 października ze strefy, szerokiej na 15-20 km, ma być wycofana ciężka broń. Dodał, że obszar ten będą musieli opuścić "radykalni" rebelianci, w tym z Frontu al-Nusra. (RUPTLY/x-news)
 • Krach walutowy w Turcji

  Dramatyczny spadek wartości liry sprawił, że Turcja stała się dla turystów zakupowym rajem, pod warunkiem oczywiście, że płaci się w euro lub w dolarach. W Stambule przed luksusowymi butikami wydłużają się kolejki.
 • Iran, Rosja i Turcja rozmawiają o Idlibie. Konferencja przywódców w Teheranie

  Hasan Rowhani, Władimir Putin i Recep Erdogan spotkali się na konferencji w Teheranie. Przywódcy – odpowiednio – Iranu, Rosji oraz Turcji mają prowadzić rozmowy na temat sytuacji w Syrii i przygotowań do ataku syryjskich sił rządowych na kontrolowaną przez rebeliantów prowincję Idlib. W ataku Syryjczykom mogą pomóc wojska rosyjskie i irańskie. Szczyt ma pokazać, czy działania dyplomatyczne są w stanie powstrzymać operację militarną w Idlibie. W prowincji przebywa ponad 3 mln ludzi. Społeczność międzynarodowa obawia się, że w razie ataku zginąć może wielu cywilów. Przed ofensywą na Idlib w poniedziałek ostrzegł Syrię, Iran i Rosję prezydent USA Donald Trump, który podkreślał, że mogą w niej "zginąć setki tysięcy ludzi". (RUPTLY/x-news)
 • Ostrzelano ambasadę USA w Ankarze

  Jak donoszą amerykańskie media, w godzinach porannych ambasada USA w Ankarze została ostrzelana przez nieznanych sprawców, którzy uciekli z miejsca zdarzenia. W incydencie nikt nie ucierpiał.