tsunami

Artykuły - Tsunami (241)

 • Tsunami jest poważnym zagrożeniem dla Omanu

  Tsunami jest poważnym zagrożeniem dla Omanu

  Tsunami to jedne z najniebezpieczniejszych zjawisk pogodowych, które mogą prowadzić do wyniszczających katastrof. Jak pokazują najnowsze dane, jedno z najsilniejszych tsunami w historii uderzyło w wybrzeża dzisiejszego Omanu około 1000 lat temu. Fale osiągnęły wtedy aż 15 metrów. Dziś tak potężny przypływ spowodowałby gigantyczne zniszczenia w całym kraju.
 • Wielka Brytania może być zagrożona przez wielkie tsunami

  Wielka Brytania może być zagrożona przez wielkie tsunami

  Powszechnie uważa się, że skoro Wyspy Brytyjskie ani ich pobliska okolica nie są narażone na aktywność sejsmiczną, to powstanie tsunami, które mogłoby spustoszyć wybrzeże, jest mało prawdopodobne. Jednak naukowcy znaleźli dowody na to, że obecne terytorium Zjednoczonego Królestwa w przeszłości zostało kilkukrotnie nawiedzone przez katastrofalne fale.
 • Wielkie katastrofy: Kara za grzechy czy dopust Boży?

  Wielkie katastrofy: Kara za grzechy czy dopust Boży?

  Od wieków ludzie próbują tłumaczyć sobie nieszczęścia, które ich dotykają, wolą Najwyższego, który objawia w ten sposób swój gniew i karze winnych. Zarazy, powodzie i trzęsienia ziemi zyskują w ten sposób wymiar biblijnych kataklizmów, nieraz przywoływanych przez kaznodziei i kapłanów ku przestrodze wiernych.
 • Wkrótce w Fukushimie zabraknie miejsca dla oczyszczonej wody

  Wkrótce w Fukushimie zabraknie miejsca dla oczyszczonej wody

  Oczyszczanie elektrowni jądrowej Fukushima wkrótce może napotkać na poważną przeszkodę. Szacunki wskazują, że w ciągu trzech lat, zabraknie miejsca do przechowywania skażonej wody.
 • Odkryto najstarszą znaną nam ofiarę tsunami

  Odkryto najstarszą znaną nam ofiarę tsunami

  Starożytna ludzka czaszka odkryta na Papui-Nowej Gwinei prawdopodobnie należała do najstarszej znanej nam ofiary tsunami.
 • Czy Alasce zagraża tsunami?

  Czy Alasce zagraża tsunami?

  Na nowej mapie dna oceanu wybrzeży Alaski wykazano cechy geologiczne, przypominające teren, na którym powstało tsunami, które w 2011 r. zdewastowało Japonię. Czy to oznacza, że Alasce także zagraża katastrofalne tsunami?
 • Gigantyczne tsunami nawiedzały północne rejony Marsa

  Gigantyczne tsunami nawiedzały północne rejony Marsa

  Formacje skalne na północy Marsa – będące niegdyś wybrzeżem – zostały ukształtowane przez gigantyczne tsunami, o czym donosi serwis PhysOrg. Odkrycie pozwala również sądzić, że w dawnych zimnych oceanach mogło istnieć życie.
 • Potężne trzęsienie ziemi w Indonezji. Groźba tsunami

  Potężne trzęsienie ziemi w Indonezji. Groźba tsunami

  Indonezja poinformowała w środę o potężnym trzęsieniu ziemi na oceanie na zachód od wyspy Sumatra. Wstrząsy dotknęły jej zachodnie wybrzeża. Jak podała indonezyjska agencja meteorologiczna, wydano ostrzeżenie przed tsunami.
 • Nowa rosyjska torpeda może wywoływać niszczycielskie tsunami

  Nowa rosyjska torpeda może wywoływać niszczycielskie tsunami

  Rosjanie poinformowali, że pracują nad nową bronią, która będzie w stanie niszczyć przybrzeżne miasta za pomocą wywołanych sztucznie wielkich fal tsunami. Zdolne do tego mają być miniaturowe torpedy, będące w stanie przedostać się niezauważone przez systemy obronne krajów takich, jak USA.
 • Rozpad wulkanu spowodował tsunami o wysokości sięgającej 240 metrów

  Rozpad wulkanu spowodował tsunami o wysokości sięgającej 240 metrów

  Nie od dzisiaj wiadomo, że wyspy wulkaniczne mają potencjał do generowania wielkich osuwisk, które wywołują potężne tsunami. Naukowcy odkryli właśnie ślady jednego z takich wydarzeń w przeszłości. Wywołało ono fale o wysokości niemal 240 metrów.

Filmy - Tsunami (8)

 • Tsunami i powodzie w Indonezji

  Ci ludzie przeżyli pierwszą falę tsunami, które spustoszyło zachodnie wybrzeże Jawy. Jednak wkrótce pojawiły się kolejne problemy. - Woda zaczęła przybierać około szóstej rano - mówi mieszkaniec Johnny Freddie. - Nasza wioska jeszcze nigdy nie była tak podtopiona - dodaje.
 • Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7.3 uderzyło w Caracas. Ludzie w panice uciekali z budynków

  Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7.3 nawiedziło stolicę Wenezueli, Caracas. Na nagraniu widać jak setki osób w panice uciekały z budynków. Na obszarze Karaibów ogłoszono zagrożenie tsunami. (RUPTLY/x-news)
 • Trzęsienie ziemi, tsunami. To mogą być najgorsze igrzyska olimpijskie!

  Organizacja igrzysk olimpijskich to skomplikowane przedsięwzięcie. W Tokio, jedynym mieście na świecie położonym na styku trzech płyt tektonicznych, to prawdziwe wyzwanie. Naukowcy ostrzegają, że w stolicy Japonii prawdopodobieństwo wystąpienia w ciągu najbliższych 30 lat silnych wstrząsów wynosi aż 30 procent. Nie ma pewności, że nie dojdzie do trzęsienia ziemi podczas igrzysk w 2020 roku. A to nie jedyne zagrożenie. Następstwem wstrząsu może być tsunami, a ryzyka nie da się wyeliminować.
 • Ta historia wyciska łzy! Od 4 lat szuka szczątków syna

  Świat Takayuki Ukeno zawalił się 11 marca 2011 roku. To wtedy Japonię nawiedziło potężne trzęsienie ziemi, wywołując falę tsunami na Pacyfiku, która z kolei uszkodziła elektrownię atomową w Fukuszimie. Dom Takayuki został całkowicie zniszczony, tak jak setki tysięcy innych. W pobliżu gruzowiska znaleziono ciała 8-letniej córeczki i 60-letniej matki mężczyzny. Ale po jego 3-letnim synku Kotaro ślad zaginął... Chociaż od tragedii mijają cztery lata, ból, który odczuwa Takayuki, ani trochę się nie zmniejszył. Każdu weekend w życiu mężczyzny wygląda tak samo: przeczesuje on wybrzeże w poszukiwaniu kości swojego synka. -Czasami mówię sobie, że Kotaro bawi się ze mną w chowanego po to, żeby utrzymać mnie przy życiu; żeby mnie ocalić. Nie chcę przez to powiedzieć, że chciałbym umrzeć. Wydaje mi się po prostu, że poszukiwania Kotaro to dziś jedyne, co daje mi motywację do życia – drżącym głosem opowiada Takayuki. Osierocony ojciec chce być przydatny także innym: wraz z grupą wolontariuszy poszukuje szczątków innych zaginionych, a na co dzień pracuje przy odkażaniu gleby w strefie wokół elektrowni w Fukuszimie. W ten sposób – jak mówi – stara się wypełnić treścią puste dni.