tsunami

Artykuły - Tsunami (249)

 • Tsunami z 2004 roku - największa katastrofa naturalna w historii ludzkości

  Tsunami z 2004 roku - największa katastrofa naturalna w historii ludzkości

  ​Tsunami z 2004 r. było najbardziej śmiercionośnym zdarzeniem tego typu w historii, pochłaniając 230 000 istnień ludzkich w ciągu kilku godzin. O tych tragicznych wydarzeniach traktuje dokument "Poza kontrolą: Zabójcze tsunami", który będzie można obejrzeć w Polsat Doku w poniedziałek 12 kwietnia o 22:00.
 • Nowa rosyjska broń może zalać miasta ”radioaktywnym tsunami”

  Nowa rosyjska broń może zalać miasta ”radioaktywnym tsunami”

  Rosja wciąż rozbudowuje swoje bazy militarne na terenie Arktyki. Wszystko pod kątem testów nowej, tajnej superbroni, która może zagrozić całemu światu.
 • Wstrząsy w Wielki Piątek. Jak Alaska legła w gruzach

  Wstrząsy w Wielki Piątek. Jak Alaska legła w gruzach

  Próżno w historii Alaski szukać równie tragicznej daty. 27 marca 1964 roku, gdy mieszkańcy jednego z najpiękniej położonych amerykańskich stanów szykowali się do Wielkanocy, ich terytorium nawiedziło trzęsienie ziemi o ogromnej sile - 9,2 w skali Richtera. W wyniku kataklizmu i następującego po nim tsunami zginęło 131 osób. Straty w największych miastach Alaski oszacowano na kilkaset milionów dolarów.
 • Niespodziewana katastrofa. Tsunami w środku Europy

  Niespodziewana katastrofa. Tsunami w środku Europy

  Patrząc na mapę niszczycielskich tsunami, które w ostatnich dwudziestu latach dotknęły ludzkość, można dojść do złudnego przekonania, że mieszkańcy Europy nie są narażeni na podobne kataklizmy. Nic bardziej mylnego. Wzburzone fale, wywołane trzęsieniem ziemi, z równą mocą uderzały na Starym Kontynencie. Są nawet wzmianki o tym, że do podobnych zdarzeń dochodziło na polskim wybrzeżu.
 • Superkomputer Fugaku przewidzi nadchodzące tsunami

  Superkomputer Fugaku przewidzi nadchodzące tsunami

  ​Najszybszy superkomputer na świecie umożliwia przewidywanie tsunami za pomocą sztucznej inteligencji w czasie rzeczywistym. Narzędzie to może pomóc nam przewidywać powodzie wywoływane przez trzęsienia ziemi z wyprzedzeniem.
 • Hakerzy mogą wywołać fałszywe trzęsienie ziemi

  Hakerzy mogą wywołać fałszywe trzęsienie ziemi

  Naukowcy zwracają uwagę na luki bezpieczeństwa występujące w sprzęcie do monitorowania sejsmicznego. Hakerzy mogą dostać się do tego typu urządzeń i wprowadzić do systemu fikcyjne informacje na temat intensywności fal powodujących trzęsienie ziemi.
 • Dzień, w którym wyginie ludzkość

  Dzień, w którym wyginie ludzkość

  Większość specjalistycznych badań zakłada, że jeśli ktoś zniszczy gatunek ludzki, to będą to sami ludzie. W zupełności wystarczy, że na całym świecie zostaną otwarte silosy, z których wylecą rakiety z głowicami jądrowymi. Ale co, jeśli naukowcy się mylą? Co, jeśli koniec ludzkości zapoczątkuje wybuch superwulkanu? Albo niewidoczny wirus czy śmiercionośna bakteria? A może nagła śmierć przyleci gdzieś z kosmosu?
 • Alasce zagraża megatsunami

  Alasce zagraża megatsunami

  ​Alaska stoi w obliczu megatsunami większego niż cokolwiek, co świat widział. Dojdzie do niego, jeżeli pozwolimy, by rozpadający się fiord Barry Arm nagle wpadł do wody.
 • Tsunami jest poważnym zagrożeniem dla Omanu

  Tsunami jest poważnym zagrożeniem dla Omanu

  Tsunami to jedne z najniebezpieczniejszych zjawisk pogodowych, które mogą prowadzić do wyniszczających katastrof. Jak pokazują najnowsze dane, jedno z najsilniejszych tsunami w historii uderzyło w wybrzeża dzisiejszego Omanu około 1000 lat temu. Fale osiągnęły wtedy aż 15 metrów. Dziś tak potężny przypływ spowodowałby gigantyczne zniszczenia w całym kraju.
 • Wielka Brytania może być zagrożona przez wielkie tsunami

  Wielka Brytania może być zagrożona przez wielkie tsunami

  Powszechnie uważa się, że skoro Wyspy Brytyjskie ani ich pobliska okolica nie są narażone na aktywność sejsmiczną, to powstanie tsunami, które mogłoby spustoszyć wybrzeże, jest mało prawdopodobne. Jednak naukowcy znaleźli dowody na to, że obecne terytorium Zjednoczonego Królestwa w przeszłości zostało kilkukrotnie nawiedzone przez katastrofalne fale.

Filmy - Tsunami (7)

 • Tsunami i powodzie w Indonezji

  Ci ludzie przeżyli pierwszą falę tsunami, które spustoszyło zachodnie wybrzeże Jawy. Jednak wkrótce pojawiły się kolejne problemy. - Woda zaczęła przybierać około szóstej rano - mówi mieszkaniec Johnny Freddie. - Nasza wioska jeszcze nigdy nie była tak podtopiona - dodaje.
 • Trzęsienie ziemi, tsunami. To mogą być najgorsze igrzyska olimpijskie!

  Organizacja igrzysk olimpijskich to skomplikowane przedsięwzięcie. W Tokio, jedynym mieście na świecie położonym na styku trzech płyt tektonicznych, to prawdziwe wyzwanie. Naukowcy ostrzegają, że w stolicy Japonii prawdopodobieństwo wystąpienia w ciągu najbliższych 30 lat silnych wstrząsów wynosi aż 30 procent. Nie ma pewności, że nie dojdzie do trzęsienia ziemi podczas igrzysk w 2020 roku. A to nie jedyne zagrożenie. Następstwem wstrząsu może być tsunami, a ryzyka nie da się wyeliminować.
 • Ta historia wyciska łzy! Od 4 lat szuka szczątków syna

  Świat Takayuki Ukeno zawalił się 11 marca 2011 roku. To wtedy Japonię nawiedziło potężne trzęsienie ziemi, wywołując falę tsunami na Pacyfiku, która z kolei uszkodziła elektrownię atomową w Fukuszimie. Dom Takayuki został całkowicie zniszczony, tak jak setki tysięcy innych. W pobliżu gruzowiska znaleziono ciała 8-letniej córeczki i 60-letniej matki mężczyzny. Ale po jego 3-letnim synku Kotaro ślad zaginął... Chociaż od tragedii mijają cztery lata, ból, który odczuwa Takayuki, ani trochę się nie zmniejszył. Każdu weekend w życiu mężczyzny wygląda tak samo: przeczesuje on wybrzeże w poszukiwaniu kości swojego synka. -Czasami mówię sobie, że Kotaro bawi się ze mną w chowanego po to, żeby utrzymać mnie przy życiu; żeby mnie ocalić. Nie chcę przez to powiedzieć, że chciałbym umrzeć. Wydaje mi się po prostu, że poszukiwania Kotaro to dziś jedyne, co daje mi motywację do życia – drżącym głosem opowiada Takayuki. Osierocony ojciec chce być przydatny także innym: wraz z grupą wolontariuszy poszukuje szczątków innych zaginionych, a na co dzień pracuje przy odkażaniu gleby w strefie wokół elektrowni w Fukuszimie. W ten sposób – jak mówi – stara się wypełnić treścią puste dni.
 • Miłość silniejsza niż śmierć. Od 3 lat szuka ciała żony

  „Wszystko u Ciebie w porządku? Chcę do domu…” - to ostatnia wiadomość, jaką Yasuo Takamatsu otrzymał od swojej żony, Yuko. Był 11 marca 2011 roku. W Japonii właśnie zatrzęsła się ziemia, a zaraz później ląd zalały spiętrzone wody oceanu... Katastrofalne w skutkach tsunami spowodowało śmierć prawie 16 tysięcy osób. Ponad 2 600 wciąż uważa się za zaginione. Wśród nich jest Yuko, której doczesnych szczątków uparcie poszukuje zdeterminowany mąż. Yasuo zdobył nawet licencję płetwonurka, by dołączyć do specjalistycznej grupy przeczesującej dno Pacyfiku w poszukiwaniu kości ofiar tsunami. - Napisała: „Chcę do domu…” Ja wiem, że ona chce wrócić. Głęboko wierzę, że znajdę coś; chociażby maleńki fragment - mówi mężczyzna, który od trzech lat żyje tylko po to, by zrealizować cel, jaki sobie wyznaczył.