trzęsienie ziemi na Haiti

Artykuły - Trzęsienie ziemi na Haiti (133)

 • Haiti: Druga rocznica katastrofalnego trzęsienia ziemi

  Haitańczycy upamiętnili w czwartek drugą rocznicę potężnego trzęsienia ziemi, w którym zginęło ok. 300 tysięcy ludzi. Do dziś ponad pół miliona mieszkańców Haiti mieszka w miasteczkach namiotowych.
 • Amerykanie kwestionują liczbę ofiar trzęsienia ziemi na Haiti

  Amerykanie kwestionują liczbę ofiar trzęsienia ziemi na Haiti

  Z raportu zamówionego przez rząd USA wynika, że w ubiegłorocznym trzęsieniu ziemi na Haiti zginęło znacznie mniej ludzi, niż twierdzą haitańskie władze. Raport nie został opublikowany; Associated Press informuje, że uzyskała go w poniedziałek.
 • Klęski żywiołowe w 2010 pochłonęły 295 tys.ofiar

  W klęskach żywiołowych, do których doszło w 2010 roku, zginęło na świecie około 295 tys. ludzi, a straty materialne spowodowane przez kataklizmy oszacowano na około 130 mld dolarów - poinformowało niemieckie towarzystwo ubezpieczeniowe Munich Re.
 • ONZ: Cholera rozszerza się na Haiti wolniej niż się obawiano

  Epidemia cholery na Haiti rozszerza się wolniej niż się tego wcześniej obawiano. Poinformowała o tym w czwartek Organizacja Narodów Zjednoczonych, słowami swego rzecznika.
 • Haiti: Stan wyjątkowy z powodu epidemii cholery

  Haiti: Stan wyjątkowy z powodu epidemii cholery

  W związku z epidemią cholery wczoraj wieczorem czasu miejscowego rząd Haiti zarządził sanitarny stan wyjątkowy na terenie całego kraju. Wraz z międzynarodowymi organizacjami pomocowymi podjął on działania mające nie dopuścić do rozprzestrzenienia się choroby.
 • MFW umorzył 268 mln dolarów długu Haiti

  MFW umorzył 268 mln dolarów długu Haiti

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy umorzył w środę zadłużenie Haiti w wysokości 268 milionów dolarów. W ten sposób MFW chce wesprzeć odbudowę tego kraju po katastrofalnym trzęsieniu ziemi.
 • Caritas Polska wybuduje szkoły na Haiti

  Caritas Polska rozpoczyna długofalową pomoc dla Haiti. Organizacja będzie realizować w rejonie dotkniętym styczniowym trzęsieniem ziemi trzy projekty edukacyjne: odbudowę dwóch szkół i budowę nowej, z internatem - poinformowano na konferencji prasowej w Warszawie.
 • Prawie 10 mld USD pomocy dla Haiti

  Prawie 10 mld USD pomocy dla Haiti

  Blisko 10 mld dolarów pomocy, znacznie więcej niż oczekiwano, zaoferowały w środę państwa i organizacje międzynarodowe uczestniczące w konferencji darczyńców na rzecz Haiti, zniszczonego w katastrofalnym trzęsieniu ziemi 12 stycznia.
 • Bush wytarł rękę o koszulę Clintona

  Bush wytarł rękę o koszulę Clintona

  Byli prezydenci USA George W. Bush i Bill Clinton złożyli w poniedziałek wizytę w zniszczonej trzęsieniem ziemi z 12 stycznia stolicy Haiti, Port-au-Prince. Politycy odwiedzili zrujnowane dzielnice i spotkali się z mieszkańcami miasteczka namiotowego, a kamera stacji BBC zarejestrowała dość nietypowe zachowanie Busha.
 • Haiti: Ofiary śmiertelne po ulewnych deszczach

  Haiti: Ofiary śmiertelne po ulewnych deszczach

  Niespełna trzy miesiące po tragicznym trzęsieniu ziemi Haiti nawiedziły w weekend ulewne deszcze, w wyniku których zginęło około 12 osób - podała agencja dpa.

Filmy - Trzęsienie ziemi na Haiti (4)

 • Toną w odchodach. Ten kraj to bomba sanitarna!

  To jedna z największych epidemii cholery odnotowanych w czasach współczesnych. Wybuchła na Haiti w październiku 2010 r. – dziewięć miesięcy po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. W jej wyniku zmarło już około 9 tysięcy osób, a zachorowało ponad 700 tysięcy. Cholera jest wysoce zaraźliwa, prowadzi do gwałtownego odwodnienia organizmu wskutek biegunek i wymiotów – i może zabić w ciągu kilku godzin. Chory umiera w męczarniach. Międzynarodowe organizacje i haitański rząd walczą z epidemią, ale wiele osób zadaje sobie pytanie, jak to się stało, że cholera w ogóle została przywleczona na Haiti. Trop prowadzi do… ONZ. Najprawdopodobniej nepalski kontyngent uczestniczący w Misji Stabilizacyjnej Narodów Zjednoczonych – skierowany na Haiti po wspomnianym trzęsieniu ziemi – sprowadził z Azji szczep chorobotwórczej bakterii. Dziennikarze mówią o fatalnych warunkach panujących w obozie żołnierzy. Mieli oni wyrzucać nieczystości wprost do rzek zaopatrujących miasta i wioski w wodę pitną. ONZ i działająca w jej ramach Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaprzeczają, jakoby wina spoczywała na siłach pokojowych Narodów Zjednoczonych. Wskazują na kryzys sanitarny na wyspie, związany ze zniszczeniami po trzęsieniu ziemi. Z pewnością sprzyjał on szybkiemu rozprzestrzenieniu się choroby, ale raczej nie ma już wątpliwości co do tego, że sama bakteria przybyła na Haiti z zewnątrz. Haiti to kraj, gdzie warunki sanitarne należą do najgorszych na Ziemi. Wciąż powszechne są tam latryny ziemne, a ludzkie odchody palone lub wrzucane do rzek. Wielu Haitańczyków załatwia potrzeby fizjologiczne wprost na ulicy lub do plastikowych worków, porzucanych gdzie popadnie.
 • Haiti: 5. rocznica strasznej tragedii

  W 2010 r., 12 stycznia, silne trzęsienie ziemi nawiedziło Haiti. Niemal całkowicie zniszczyło ono stolicę kraju, Port-au-Prince. 15 kilometrów za miastem zbudowano wielki obóz dla tysięcy osób, które w wyniku kataklizmu straciły dach nad głową. Ponieważ miejsca nie starczyło dla wszystkich, na zboczach wokół obozu szybko zaczęły wyrastać namioty i prowizoryczne zabudowania. Dziś cała okolica to olbrzymi slums – nie ma tu dróg, elektryczności, bieżącej wody, a przede wszystkim pracy… Władze Haiti robią, co mogą, aby pomóc obywatelom wrócić do normalnego życia. Powoli powstają nowe osiedla mieszkalne. Odbudowywane są budynki rządowe. Zabytkowy pałac prezydencki wciąż jednak czeka na przywrócenie mu dawnej świetności.
 • Straszna tragedia. 4 tysiące osób straciło kończyny!

  12 stycznia 2010 r. Haiti nawiedziło katastrofalne w skutkach trzęsienie ziemi. Pochłonęło ono 316 tysięcy ofiar śmiertelnych i spowodowało ogromne straty materialne w tym ubogim kraju. Dziś, po 5 latach od tej tragedii, Haiti powoli podnosi się z gruzów. Ale życie wielu już nigdy nie będzie takie samo... W wyniku obrażeń doznanych w trakcie trzęsienia około 4 tysiące Haitańczyków straciło kończyny. Zmiażdżone ręce i nogi trzeba było amputować... Kalectwo często uniemożliwia tym ludziom powrót do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie i wykonywanie pracy zarobkowej. Z pomocą spieszą im wolontariusze. Bardzo poszukiwanym zawodem stał się technik protetyk. James Medina właśnie kończy szkołę przygotowującą go do pracy w tym charakterze. - Ja też w 2010 r. straciłem nogę. Chodzę dzięki protezie. Sam jestem ofiarą tego trzęsienia ziemi i dobrze rozumiem tych ludzi - mówi młody mężczyzna, który chce jak najszybciej zacząć pomagać rodakom.
 • Haiti wciąż potrzebuje pomocy

  Trzęsienie ziemi nawiedziło Haiti sześć miesięcy temu, tymczasem półtora miliona Haitańczyków nadal pozostaje bez dachu nad głową. Fotograf, Marta Ramoneda, wróciła niedawno z dwutygodniowej podróży na wyspę. Obserwowała tam ludzi próbujących odbudować swoje życie...