trzęsienie ziemi

Synonimy:
trzesienie ziemi, trzęsienia ziemi trzęsienie
Inne znaczenia:
Trzęsienie ziemi (Film (2004)[Earthquake] Reż.Tibor Takacs) ,

Artykuły - Trzęsienie ziemi (1107)

 • ​Czy zwierzęta mogą przewidywać trzęsienia ziemi?

  ​Czy zwierzęta mogą przewidywać trzęsienia ziemi?

  Niektóre zwierzęta dysponują "szóstym zmysłem" i mogą wykrywać nadchodzące trzęsienia ziemi. Jak to możliwe?
 • Seria trzęsień ziemi w Yellowstone

  Seria trzęsień ziemi w Yellowstone

  W pobliżu Parku Narodowego Yellowstone doszło do prawie tuzina trzęsień ziemi. Czy mamy się czego obawiać?
 • Trzęsienia ziemi i tsunami wpływają na jonosferę znacznie bardziej niż rozbłyski słoneczne klasy X

  Trzęsienia ziemi i tsunami wpływają na jonosferę znacznie bardziej niż rozbłyski słoneczne klasy X

  Naukowcy od dziesięcioleci wiedzą, że trzęsienia ziemi i tsunami wysyłają fale ciśnienia atmosferycznego docierające na sam szczyt ziemskiej atmosfery. Tam, w jonosferze, fale te zakłócają sygnał GPS i komunikację radiową, w podobny sposób jak rozbłyski słoneczne. Okazuje się, że trzęsienia ziemi mogą emulować skutki burzy magnetycznej.
 • Trzęsienie ziemi w Chorwacji. Damian Kądzior w szokującej relacji

  Trzęsienie ziemi w Chorwacji. Damian Kądzior w szokującej relacji

  Europa i świat zmagają się z pandemią koronawirusa, tymczasem Chorwatów spotkało kolejne nieszczęście - silne trzęsienie ziemi, które spowodowało liczne straty. Piłkarzem tamtejszego Dinama Zagrzeb jest reprezentant Polski Damian Kądzior, który opisuje straszne chwile.
 • Wyspa uformowana przez trzęsienie ziemi zniknęła

  Wyspa uformowana przez trzęsienie ziemi zniknęła

  Mała, błotnista wyspa u wybrzeży Pakistanu zniknęła na skutek erozji morskiej. Nastąpiło to zaledwie sześć lat po jej uformowaniu się w wyniku trzęsienia ziemi. To pokazuje siłę przyrody.
 • Ponad 5000 wstrząsów pod Kalifornią

  Ponad 5000 wstrząsów pod Kalifornią

  4 lipca trzęsienie ziemi o sile 6,4 w skali Richtera uderzyło w Kalifornię w pobliżu miasta Ridgecrest, ok. 240 km od Los Angeles. Do zdarzenia doszło na głębokości około 11 km. Wstrząs był tylko zapowiedzią tego, co zdarzyło się później.
 • Przełom w ostrzeganiu przed trzęsieniami ziemi

  Przełom w ostrzeganiu przed trzęsieniami ziemi

  Sejsmolodzy twierdzą, że znaleźli sygnał, który można wykorzystać jako system wczesnego ostrzegania przed najbardziej niszczycielskimi trzęsieniami ziemi. Niestety, można to zrobić na mniej niż minutę przed samym zdarzeniem, ale to i tak wystarczy do uratowania wielu żyć.
 • 150 wstrząsów w 24 godziny. Czy nadciąga wielkie trzęsienie ziemi?

  150 wstrząsów w 24 godziny. Czy nadciąga wielkie trzęsienie ziemi?

  Amerykańscy sejsmolodzy monitorują bacznie rozwój wypadków w obrębie strefy subdukcji Cascadia, na zachodnim wybrzeżu USA. Właśnie w tej okolicy zanotowano ostatnio bardzo duży wzrost aktywności sejsmicznej.
 • Rosną obawy przed potężnym wstrząsem sejsmicznym w Kalifornii

  Rosną obawy przed potężnym wstrząsem sejsmicznym w Kalifornii

  Kalifornia jest obszarem szczególnie aktywnym sejsmicznie i duże trzęsienie ziemi o sile powyżej 7 stopni w skali Richtera jest tam tylko kwestią czasu. Tym bardziej niepokojąco wygląda nagły wzrost aktywności sejsmicznej w obrębie słynnego i niebezpiecznego uskoku San Andreas. W ciągu zaledwie tygodnia doszło tam do aż 134 wstrząsów.
 • W 2018 roku znaczne wzrośnie liczba silnych trzęsień ziemi?

  W 2018 roku znaczne wzrośnie liczba silnych trzęsień ziemi?

  Na niedawnej konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Geologicznego, znany geofizyk Roger Bilham z Uniwersytetu Colorado w Boulder, przedstawił analizy, z których wynika, że liczba poważnych trzęsień ziemi w 2018 roku może znacznie wzrosnąć.

Filmy - Trzęsienie ziemi (39)

 • Psy dają znać właścicielce o trzęsieniu ziemi

  Takie psy to skarb! Pupile autorki nagrania Beth wyczuwają gdy dzieje się coś niedobrego i alarmują szczekaniem. Tym razem musiały wyczuć drżenie podłoża w trakcie trzęsienia ziemi. Zaniepokojone futrzaki wyraźnie troszczyły się o swoją właścicielkę.
 • Zagrażają im nieobliczalne żywioły

  Największa od pół wieku powódź zalała zabytkową Wenecję. Podziwiane przez turystów budowle niszczy zasolona woda. Rekordowo wysoka zawartość soli w wodzie może spowodować, że stare budynki ulegną bardzo szybko zniszczeniu. Poziom Morza Śródziemnego będzie się niestety wciąż podnosił w najbliższych dekadach. To nie jedyne miasto, któremu grozi niebezpieczeństwo. Znanym nam od wieków miejscom zagrażają nieobliczalne zjawiska. Podnoszący się poziom oceanów, nadmierna eksploracja podziemnych źródeł i zagęszczona zabudowa, huragany, trzęsienia ziemi i czynne wulkany...
 • Obudziło je trzęsienie ziemi. Jak zareagowały?

  Osiem kotów zostało przebudzonych i wystraszonych przez trzęsienie ziemi o magnitudzie 6, które nawiedziło stalicę Tajwanu, Tajpej. Na nagraniu z kamery umieszczonej w mieszkaniu widać, jak stadko kotów budzi się, gdy dom zaczyna drżeć, po czym zwierzęta zmieszane i zaniepokojone chodzą po pomieszczeniu. (STORYFUL/x-news)
 • Trzęsienie ziemi na Filipinach. "Słychać, jak płaczą z bólu"

  Trzęsienie ziemi o magnitudzie ponad 6 stopni w skali Richtera nawiedziło Filipiny. Do tej pory władze informują o 11 ofiarach, ale wciąż nawet kilkadziesiąt osób może być pod gruzami budynków.