Trybunał Konstytucyjny

Synonimy:
TK, trybunał konstytucyj
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Trybunał Konstytucyjny (1634)

 • TK: Koniec profilowania bezrobotnych?

  TK: Koniec profilowania bezrobotnych?

  Trybunał Konstytucyjny orzekł wczoraj, że uregulowanie w rozporządzeniu zasad przypisywania przez urząd pracy profilu osobie bezrobotnej jest niezgodne z konstytucją. Według Trybunału regulacja odnosząca się do tej kwestii powinna znaleźć się w ustawie. TK uznał, że przepis narusza zasadę wyłączności ustawowej oraz nie określa w ustawie odpowiednich wytycznych do wydania rozporządzenia.
 • Wojna o wodę. Samorządy idą do Trybunału Konstytucyjnego

  Wojna o wodę. Samorządy idą do Trybunału Konstytucyjnego

  Jutro władze lokalne zrobią pierwszy krok w kierunku rozpoczęcia sądowej batalii o to, kto ma prawo ustalać taryfy wodne i w nie ingerować. Niedawno samorządy zostały pozbawione tej kompetencji na rzecz Wód Polskich.
 • Sejm wybrał nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego

  Sejm wybrał nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego

  Jarosław Wyrembak wybrany został w piątkowym głosowaniu w Sejmie na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Wybór nowego sędziego był konieczny po śmierci w grudniu zeszłego roku sędziego TK Henryka Ciocha. Wyrembak oświadczył wcześniej, że w związku z kandydowaniem do TK postanowił wystąpić z PiS.
 • TK zajmie się sprawą aborcji w pełnym składzie

  TK zajmie się sprawą aborcji w pełnym składzie

  ​Wniosek grupy posłów w sprawie konstytucyjności przepisów dopuszczających aborcję ze względu na ciężkie wady płodu zostanie rozpoznany w pełnym składzie Trybunału Konstytucyjnego. Poinformowała o tym w środę w wywiadzie dla PAP prezes TK Julia Przyłębska.
 • "Rzeczpospolita": ​Trybunał Konstytucyjny zakaże aborcji uszkodzonych płodów?

  "Rzeczpospolita": ​Trybunał Konstytucyjny zakaże aborcji uszkodzonych płodów?

  Do Trybunału Konstytucyjnego trafił wniosek 107 parlamentarzystów - głównie PiS i Kukiz'15 - o zbadanie konstytucyjności przepisów aborcyjnych, informuje "Rzeczpospolita".
 • TK: eksmisja "na bruk" niekonstytucyjna

  TK: eksmisja "na bruk" niekonstytucyjna

  Regulacje umożliwiające tzw. eksmisję na bruk nie mogą być dopuszczalne; w związku z tym przepis umożliwiający taką eksmisję w trybie postępowania egzekucyjnego w administracji jest niezgodny z konstytucją - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny.
 • ​TK: Ustawa z czasów koalicji PO-PSL niekonstytucyjna

  ​TK: Ustawa z czasów koalicji PO-PSL niekonstytucyjna

  Za niezgodną z konstytucją - z powodu nieprawidłowości w procesie legislacyjnym - uznał w czwartek Trybunał Konstytucyjny zmianę ustawy o kuratorach sądowych z lipca 2015 r. Prezydent Andrzej Duda skierował tę ustawę do TK - w ramach kontroli prewencyjnej - w sierpniu 2015 r.
 • wPolityce.pl: Orzeczenia dla sędziego Tulei za pieniądze TK

  wPolityce.pl: Orzeczenia dla sędziego Tulei za pieniądze TK

  Portal wPolityce.pl podaje, że dotarł do umów z lat 2014-2015 podpisanych przez Trybunał Konstytucyjny z zewnętrznym konsulatem, który zobowiązał się do przygotowania projektów orzeczeń, postanowień i analiz dla sędziego TK prof. Piotra Tulei.
 • PiS: Sąd nie może badać powołania prezesa TK. Prokurator Generalny popiera

  PiS: Sąd nie może badać powołania prezesa TK. Prokurator Generalny popiera

  Wiceprokurator generalny Robert Hernand napisał do TK, że sąd w trybie cywilnym nie może badać prawidłowości powołania przez prezydenta prezesa Trybunału Konstytucyjnego. 11 września TK ma zbadać wniosek posłów PiS, którzy chcą uznania takiej możliwości za niekonstytucyjną.
 • Posłowie PiS z prośbą do Trybunału Konstytucyjnego

  Posłowie PiS z prośbą do Trybunału Konstytucyjnego

  "Posłowie PiS wnieśli do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie, że niekonstytucyjna jest dopuszczalność badania przez sądy w trybie cywilnym prawidłowości powołania prezesa TK przez prezydenta RP" - poinformował PAP Arkadiusz Mularczyk.

Filmy - Trybunał Konstytucyjny (27)

 • Korea Południowa: Prezdyent Park odsunięta od władzy

  Trybunał Konstytucyjny Korei Południowej podjął w piątek decyzję o utrzymaniu w mocy decyzji o impeachmencie prezydent Park Geun Hie zamieszanej w wielki skandal korupcyjny. Zgodnie z konstytucją wybory prezydenckie w Korei Południowej odbędą się za 60 dni.
 • Budka (PO) o kolejnej ustawie o Trybunale Konstytucyjnym PiS (TV Interia)

  - Pod osłoną nocy uchwalona została trzecia z kolei ustawa w pakiecie kończącym niezależność Trybunału Konstytucyjnego. Ustawa, która ma na celu zabezpieczyć obecną większość przed tym, by Trybunał nie chciał być dalej niezależny - ocenia w rozmowie z Interią Borys Budka, poseł PO. - Ta ustawa powinna nosić nazwę o zakończeniu Trybunału Konstytucyjnego - dodaje.
 • Budka (PO) o kolejnej ustawie o Trybunale Konstytucyjnym PiS (TV Interia)

  Budka (PO) o kolejnej ustawie o Trybunale Konstytucyjnym PiS (TV Interia).
 • Kosiniak-Kamysz (PSL) o Donaldzie Tusku i Trybunale Konstytucyjnym (TV Interia)

  - Zawsze powinniśmy wspierać Polaków na najwyższych stanowiskach w Unii Europejskiej niezależnie od tego, czy są z naszej formacji politycznej, czy nawet z przeciwnego stronnictwa. Pod tym względem trzeba popierać każdą osobę kandydującą na wysokie stanowisko, a Donald Tusk sprawuje dzisiaj najwyższe stanowisko spośród Polaków i powinien sprawować je dalej – ocenia w rozmowie z Interią przewodniczący Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz, pytany o to, czy Polska powinna wspomóc Donalda Tuska w ubieganiu się o kolejną kadencję w Radzie Europejskiej. W ocenie szefa Ludowców tezy wysuwane przez niektórych polskich polityków, które sugerują, że obecny przewodniczący Rady Europejskiej powinien stanąć przed Trybunałem Stanu, należy traktować jako element politycznej gry. (TV Interia).