TRY

Artykuły - TRY (24)

 • Wakacyjne waluty: Turecka lira

  Wakacyjne waluty: Turecka lira

  Turecka gospodarka w czwartym kwartale 2018 r. weszła w recesję. W bieżącym roku można spodziewać się, że tureckie PKB praktycznie nie wzrośnie, a jego tempo będzie bliskie zera. TRY jest nadal bardzo wrażliwy, także z perspektywy politycznej. Kolejnym czynnikiem mogącym osłabić kurs TRY na początku drugiego kwartału br. są wyniki lokalnych wyborów w Turcji, które w dużych miastach wygrała opozycja.
 • "NYT" o politycznym trzęsieniu ziemi dla Erdogana

  "NYT" o politycznym trzęsieniu ziemi dla Erdogana

  Niedzielne wybory samorządowe w Turcji, to dla prezydenta tego kraju Recepa Tayyipa Erdogana polityczne trzęsienie ziemi; ich rezultaty pokazują, że ma on słabe strony - ocenia we wtorek "New York Times".
 • Turcy nie wierzą w lirę. Wielka ucieczka do dolara

  Turcy nie wierzą w lirę. Wielka ucieczka do dolara

  Drastyczny spadek rezerw walutowych Turcji i rekordowy poziom depozytów w zagranicznych walutach gospodarstw domowych spowodował silną przecenę liry. Fatalna sytuacja gospodarcza Turcji może się jeszcze pogorszyć, bo władze patrzą na rzeczywistość przez różowe okulary i perspektywę lokalnych wyborów - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Biznesowe nadzieje z Turcją rozbiły się o kryzys

  Biznesowe nadzieje z Turcją rozbiły się o kryzys

  Rok temu, 17 października, podczas szczytu polsko-tureckiego, krajowy biznes z nadzieją patrzył w stronę rynku nad Bosforem. Ambitne plany współpracy zakładały nawet podwojenie wzajemnej wymiany handlowej.
 • Turecka gospodarka już się wykoleiła

  Turecka gospodarka już się wykoleiła

  5,2 proc. - w takim tempie rozwijała się turecka gospodarka w II kwartale br. Ten zaskakująco szybki wzrost PKB za chwilę przejdzie do historii. Turcja jest na skraju recesji, co sugerują wskaźniki wyprzedzające, szalejąca inflacja i potężny kryzys walutowy. Nadchodzącego załamania prawdopodobnie nic już nie zatrzyma - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Bank Centralny Turcji podwyższył główną stopę do 24,0 proc.

  Bank Centralny Turcji podwyższył główną stopę do 24,0 proc.

  Bank Centralny Turcji (CTB) podwyższył benchmarkową, jednotygodniową stopę repo o 625 pb do 24,0 proc. - poinformował bank w komunikacie.
 • Turcja z ratingiem na poziomie Etiopii?

  Turcja z ratingiem na poziomie Etiopii?

  W piątek agencja S&P Global Ratings ma ocenić wiarygodność kredytową Turcji. Dramatyczny spadek wartości lokalnej waluty i brak odpowiedniej reakcji władz na zagrożenia stabilności finansowej kraju mogą sprawić, że rating Turcji stoczy się do poziomu najbiedniejszych państw świata, czyli Etiopii, Zambii i Rwandy - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Sytuacja w Turcji - wpływ na światową gospodarkę i rynki finansowe

  Sytuacja w Turcji - wpływ na światową gospodarkę i rynki finansowe

  Zdaniem analityków Saxo banku, u dla Turcji sprawy przybrały bardzo zły obrót i obserwujemy zjawisko "zarażenia", w szczególności w odniesieniu do wrażliwych rynków wschodzących. Obecna sytuacja wpływa na światową gospodarkę i rynki finansowe. Z pewnością jest to ostrzeżenie, by nie zaciągać kredytów w walutach obcych.
 • Kłopoty Turcji przełożą się na rynki wschodzące

  Kłopoty Turcji przełożą się na rynki wschodzące

  Pogłębiające się kłopoty Turcji zaszkodzą apetytom na ryzyko, zmuszając inwestorów do kierowania się w krótkim terminie w stronę bezpieczniejszych aktywów. Wraz z uspokajaniem się sytuacji mogą jednak pojawić się okazje dla akcji, obligacji i walut wybranych krajów wschodzących - oceniają analitycy.
 • Załamanie liry tureckiej i kłopoty funta

  Załamanie liry tureckiej i kłopoty funta

  Początek tygodnia nie przyniósł nam większej zmienności na najważniejszych rynkach, czego można było się spodziewać, przy całkowicie pustym kalendarium i braku nowych doniesień na temat kwestii handlu międzynarodowego. Na rynku walutowym wczoraj można wskazać dwóch wyraźnych przegranych GBP oraz TRY.