tradycje świąteczne

Artykuły - Tradycje świąteczne (1)

 • Jak w Wigilię, tak i przez cały rok...

  Jak w Wigilię, tak i przez cały rok...

  Boże Narodzenie obchodzone jest na całym świecie. Jednak każdy z nas świętuje ten czas pokoju, braterstwa, radości i dobrobytu zgodnie ze swoją kulturą i tradycją. Przyjrzyjmy się teraz, jak to wygląda u nas.

Filmy - Tradycje świąteczne (4)

 • Prawdziwa historia choinek

  Zwyczaj ubierania choinki na Boże Narodzenie jest popularny dopiero od około 300 lat i nie zawsze drzewko symbolizuje atmosferę i ciepło rodzinnych świąt. Może być też ostentacją bogactwa, jak rekordowo droga choinka, warta 11 milionów dolarów, obwieszona klejnotami i złotem w Abu Dhabi w 2010 roku. Na placu św. Piotra w Watykanie nie było choinek aż do… 1982 roku! Zmienił to dopiero papież Jan Paweł II. Tegoroczna choinka będzie właśnie z Polski. To świerk, pochodzący z mazurskiego lasu.
 • Szybki strzał: Njbardziej oryginalne tradycje góralskie

  ZESPÓŁ 9-SIYŁ to grupa dziewięciu młodych i utalentowanych przyjaciół z Podhala (Biały Dunajec, Ciche, Kościelisko i Zakopane). Młodzież od najmłodszych lat kultywuje tradycje zapoczątkowane przez dziadków i rodziców, którzy są cenionymi muzykami, śpiewakami a także instruktorami zespołów regionalnych na tym terenie. Nazwa zespołu oznacza kwiat dziewięćsił - to stara góralska nazwa rośliny mającej w sobie 9 mocy, które dają człowiekowi 9 sił, a te z kolei są 9 razy silniejsze niż wszystkie inne zioła – nomen omen kapela składa się z czterech muzykantów, którzy szczycą się swoim rokiem urodzenia 1999. W dziewięćsile znajduje się magicznie potrojony leczniczy iloraz mocy trzech światów: nieba, ziemi i piekła. Roślina ta nazywana jest też dziewięciosiłem, kąśliną, a przez dawnych zakonników – Osetkiem Najświętszej Marii Panny. Według starożytnych legend dziewięćsił powstał z łez Heleny, która została porwana i wywieziona do Troi przez Parysa. Symbolizuje wyzwolenie od grzesznego zachowania. Do dziś uważany jest przez wielu za symbol bardzo silnej więzi człowieka z niebem i ziemią. Motyw jest używany w zdobnictwie na Podhalu. (źródło: 9siyl.pl) Zapytaliśmy członków zespołu o najbardziej oryginalne góralskie tradycje. Koniecznie zobaczcie! PREMIERA W INTERII W KAŻDY PIĄTEK O 9.00.
 • Piękna dekoracja wielkanocnego stołu

  Jak oryginalnie i niebanalnie udekorować stół wielkanocny? Zobaczcie!
 • Jak pogańska choinka trafiła pod strzechy

  Historia świątecznego drzewka, bez którego nie wyobrażamy sobie Bożego Narodzenia, jest zaskakująca. Czy wiedzieliście na przykład, że poczciwa choinka była kiedyś uważana za przejaw pogańskich tradycji?