tradycje

Artykuły - Tradycje (78)

 • Niezwykłe zwyczaje i tradycje wielkanocne

  Niezwykłe zwyczaje i tradycje wielkanocne

  Kiedy dla jednych Wielkanoc to najstarsze święto chrześcijańskie celebrujące mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa, dla innych to czas wolny spędzony z rodziną i przyjaciółmi. To także okazja do kultywowania starych tradycji, które przenikają się z nowymi.
 • Polska wieś na końcu świata. Kultywują polskie tradycje!

  Polska wieś na końcu świata. Kultywują polskie tradycje!

  Przy granicy rosyjsko-kazachskiej wciąż żyją Polacy. To potomkowie mieszkańców nieistniejącej już całkowicie polskiej wsi Braiłowka mieszkający obecnie w Akbułaku. Ich przodkowie przybyli na kraniec carskiego imperium na początku XX wieku z Ukrainy. Kilkanaście rodzin nie mówi już po polsku, ale obchodzi Boże Narodzenie i wciąż nie zapomina o ojczystych tradycjach.
 • 800-letnia tradycja szopek bożonarodzeniowych

  800-letnia tradycja szopek bożonarodzeniowych

  Tradycja przygotowywania w kościołach szopek bożonarodzeniowych, czyli swoistych inscenizacji wydarzeń związanych z nocą narodzenia Chrystusa, liczy blisko osiemset lat. Za jej prekursora uchodzi święty Franciszek z Asyżu, który w 1223 roku we włoskim Greccio przygotował pierwszą szopkę podobną do tych, jakie również dziś możemy oglądać w świątyniach.
 • Manifest Pizzy - w obronie tradycji narodowego dobra

  Pizza ma być narzędziem propagowania włoskiego smaku i bogactwa diety śródziemnomorskiej, należy ją przygotowywać na oczach klientów, którzy dzięki temu mogą docenić sztukę jej pieczenia- to fragmenty uchwalonego we Włoszech Manifestu Współczesnej Pizzy.
 • Polskie tradycje świąteczne

  Polskie tradycje świąteczne

  Polskie tradycje świąteczne to książka wyjątkowa. Dzięki niej poznamy historię świąt, związane z nimi obrzędy, wierzenia i zwyczaje, prześledzimy, jak zmieniały się z biegiem lat.
 • "Tradycja i postęp"

  "Tradycja i postęp"

  Patrzący na nas z ambony wściekłym wzrokiem ksiądz z okładki albumu "Doctrine" holenderskiego Pestilence wydaje się zdrowym sposobem na odreagowanie negatywnych emocji w państwie, w którym religia stanowi polityczny oręż. Skąd jednak ów radykalizm w zespole pochodzącym z kraju będącego synonimem społeczno-kulturowego liberalizmu?
 • Nawiedzony dom z tradycją

  Nawiedzony dom z tradycją

  Za najsłynniejszy nawiedzony dom uchodzi budynek w Amityville w Stanach Zjednoczonych. Domów uznawanych przez ich mieszkańców za nawiedzone jest, niestety, dużo więcej, lecz wieści o nich rzadko docierają do opinii publicznej.
 • Tradycje Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

  15 sierpnia Kościół katolicki obchodzi święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, znane w polskiej tradycji jako święto Matki Bożej Zielnej - od kwiatów i ziół święconych w tym dniu w kościołach.
 • Popularność zakupów grupowych wynika z tradycji targowania

  Popularność zakupów grupowych wynika z tradycji targowania

  Popularność "zakupów grupowych" w Polsce wynika w dużej mierze z tradycji targowania się. - Przez wiele lat żyliśmy w kulturze łapania okazji: jeżeli coś jest tańsze to kupujemy, bo potem tego nie będzie - powiedziała PAP dr Julita Koszur z SWPS.
 • Wilki na Wiankach: Słowiańska tradycja

  Wilki na Wiankach: Słowiańska tradycja

  "Cieszę się, że zagramy z Wilkami na Wiankach w Warszawie, bo pięknie jest kultywować tradycję" - oświadczył lider zespołu Robert Gawliński.

Filmy - Tradycje (9)

 • Okaleczano je od dzieciństwa z powodu tradycji

  Niektóre tradycje i zwyczaje z dalekich i egzotycznych regionów często wydają nam się szokujące i okrutne. Wiele z obyczajów, których nie rozumiemy, dotyczy modyfikacji ciała. Na szczęście rozwój cywilizacji powoli wypiera stare rytuały, zwłaszcza te najbardziej makabryczne.
 • Czy powinniśmy przyjmować zagraniczne tradycje?

  Dzień Świętego Patryka, walentynki, halloween, to tylko kilka przykładów świąt, które z roku na rok stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Głównymi beneficjentami przejmowania zagranicznych tradycji są firmy. Co sądzą o tym Polacy? Zapytaliśmy! PREMIERA W INTERII W KAŻDY PIĄTEK OD 9:00.
 • Luksusowy odpoczynek po porodzie. Tradycja dla bogatych

  "Zuo yue zi" to w kulturze chińskiej 30-dniowy okres odosobnienia kobiety po porodzie. Tradycyjnie nie może ona w tym czasie podejmować żadnego wysiłku fizycznego, w tym nawet czynności związanych z opieką nad dzieckiem; nie może też opuszczać swojego pokoju, a nawet... brać kąpieli. Współcześnie coraz mniej młodych Chinek przestrzega jednak tych surowych zasad. Zamiast tego kobiety decydują się na skorzystanie z oferty luksusowych hoteli dla matki i dziecka. Jest tylko jeden warunek - by pozwolić sobie na taki pobyt, trzeba mieć naprawdę dobrą sytuację materialną. Wiele z tych hoteli przypomina 5-gwiazdkowe ośrodki spa. Młode matki mają w nich nieograniczony dostęp do zabiegów pielęgnacyjnych i relaksacyjnych. Wykwalifikowane pielęgniarki zajmują się noworodkami, nie angażując matek nawet do ich karmienia (dzieciom podawane jest mleko odciągnięte z piersi matki lub modyfikowane). - Nie żałujemy pieniędzy na tego typu usługi - mówi Claudia, która postanowiła spędzić "zuo yue zi" w ekskluzywnym hotelu dla matki i dziecka na Tajwanie. - To bardziej atrakcyjne niż siedzenie po porodzie w domu - podkreśla. Chociaż w kręgu kultury zachodniej kontrowersje może budzić fakt, że świeżo upieczona matka skupia się na sobie i rezygnuje z zajmowania dzieckiem, to nie da się zaprzeczyć, że poporodowa regeneracja jest kobiecie bardzo potrzebna. Czy i tym razem dalekowschodnie obyczaje okażą się dla nas inspiracją?
 • Dzień Zmarłych w Meksyku: Karnawał ze śmiercią w roli głównej

  Smutek, refleksja, zaduma? Nic z tych rzeczy! Dzień Zmarłych w Meksyku, czyli Dia de los Muertos, to prawdziwy karnawał ze śmiercią w roli głównej. To prastare święto ma swoje korzenie w wierzeniach i obrzędach ludów zamieszkujących Amerykę prekolumbijską, które celebrowały śmierć jako część życia i odwiecznego cyklu przyrody. Meksykański Dzień Zmarłych upływa pod znakiem radosnego świętowania w rytmie muzyki. Stragany na bazarach uginają się pod ciężarem cukrowych czaszek i trumien, a także Pan de Muerto - chleba zmarłych wypiekanego ze słodkiego ciasta. Zewsząd spoglądają na nas pustymi oczodołami figurki kościotrupów, wśród których prym wiedzie Catrina, uwspółcześnione wyobrażenie pani świata umarłych, pradawnej azteckiej bogini. Meksykanie wierzą, że w Dniu Zmarłych duchy ich bliskich na krótki czas odwiedzają świat, w związku z czym należy im się godny poczęstunek. Może składać się na niego ulubione jedzenie zmarłego, ale także cygara, a nawet… tequila! W wielu krajach świata śmierć jest tematem tabu, wzbudzającym smutek i lęk. Ale nie w Meksyku. Tutaj jest ona celebrowana w sposób, który – paradoksalnie – tętni życiem.