tradycja

Artykuły - Tradycja (72)

 • Oktoberfest - istny raj dla mężczyzn

  Oktoberfest - istny raj dla mężczyzn

  W Monachium trwa 180. święto piwa - słynne Oktoberfest. Konsumpcja chmielowego trunku odbywa się w olbrzymich namiotach, gdzie może pomieścić się nawet kilka tysięcy osób. Biesiady potrwają do 6 października.
 • Ten sposób leczenia ma setki lat

  Ten sposób leczenia ma setki lat

  Potrafią przepędzić złe duchy oddechem, znają rzadkie zioła i przyrządzają leki przypominające mikstury czarnoksiężników. Czy naprawdę są skuteczni?
 • Święta w hotelu coraz popularniejsze, ale dla zasobniejszych klientów

  Święta w hotelu coraz popularniejsze, ale dla zasobniejszych klientów

  Spędzanie Wielkanocy niekoniecznie musi się kojarzyć z domem i rodzinnym stołem. Polacy, zwłaszcza ci bardziej majętni, coraz częściej decydują się na spędzanie świąt w hotelach. Szukają atrakcji, ale również tradycji.
 • Czy znowu trzeba będzie bać się Kozaków? Tradycja się odradza

  Czy znowu trzeba będzie bać się Kozaków? Tradycja się odradza

  Odrodzenie Kozaczyzny w Rosji może mieć dobre i złe następstwa: z jednej strony na nowo rozwija się kulturę i tradycję, z drugiej perspektywa uzbrojonych kozackich patroli może napawać lękiem.
 • Tradycja i nowoczesność

  Tradycja i nowoczesność

  W pierwszy czwartek grudnia miejsce przy pomniku Adama Mickiewicza na krakowskim Rynku zarezerwowane jest dla wyjątkowych "gości". To krakowskie szopki, które przynoszą tutaj ich twórcy. W minionym Adwencie stało się tak już siedemdziesiąty raz.
 • 800-letnia tradycja szopek bożonarodzeniowych

  800-letnia tradycja szopek bożonarodzeniowych

  Tradycja przygotowywania w kościołach szopek bożonarodzeniowych, czyli swoistych inscenizacji wydarzeń związanych z nocą narodzenia Chrystusa, liczy blisko osiemset lat. Za jej prekursora uchodzi święty Franciszek z Asyżu, który w 1223 roku we włoskim Greccio przygotował pierwszą szopkę podobną do tych, jakie również dziś możemy oglądać w świątyniach.
 • Pachnidło - prawdziwa historia

  Pachnidło - prawdziwa historia

  Czy myślałaś kiedyś o drogocennych olejkach wyrabianych tradycyjnymi metodami z aromatycznych kwiatów róż zerwanych w ogrodach Indii? Czy wiesz, jak marnie w porównaniu do nich wypadają syntetyczne perfumy kupione w supermarkecie?
 • "Shengnu", czyli "kobiety, które pozostały"

  "Shengnu", czyli "kobiety, które pozostały"

  Nowoczesne, wykształcone i dobrze zarabiające Chinki, które przekroczyły 25. rok życia, a wciąż nie wyszły za mąż, spotykają się z ostracyzmem społecznym i nazywane są pejoratywnie "shengnu" - "kobietami, które pozostały".
 • Strefa dzienna (cz. 4): Meble w kuchni

  Strefa dzienna (cz. 4): Meble w kuchni

  Wybór mebli kuchennych oferowanych przez producentów jest ogromny. Do tego dochodzą jeszcze możliwości realizacji indywidualnego zamówienia u stolarza.
 • Strefa dzienna (cz. 3): Kuchenne style

  Strefa dzienna (cz. 3): Kuchenne style

  Styl kuchni powinien odpowiadać naszemu temperamentowi i osobowości. Powinien również harmonizować ze stylem całego domu. Jeśli bowiem jego aranżacja została zaplanowana w stylu rustykalnym, to nowoczesna kuchnia w stylu high-tech będzie co najmniej dziwić gości odwiedzających nasz dom.

Filmy - Tradycja (7)

 • "Polacy za granicą": Wywołuje to kontrowersje na świecie. Dziwne tradycje na Wyspach Owczych

  Na Wyspach Owczych mieszka Marcin. Polak zabiera nas na brzeg morza by opowiedzieć o pewnej kontrowersyjnej tradycji, która nie podoba się innym państwom na świecie.Fragment programu "Polacy za granicą", emitowanego na antenie Polsat Play.
 • Dramat Kirgizek: porwane i zmuszane do ślubu

  Statystycznie co 40 minut w Kirgistanie uprowadzane są i zmuszane do ślubu młode dziewczyny. Co trzecia zamężna Kirgizka była porwana przez swojego przyszłego męża. Kobiety niechętnie opowiadają o swojej gehennie, odejście od mężczyzny uważane jest za hańbę. Dlatego rzadko zdarzają się rozwody, większość porwanych godzi się ze swoim losem i tego samego wymagają od swoich córek. Prawo zabrania takich praktyk, jednak karę za porwania wprowadzono stosunkowo niedawno i jest ona niższa niż za kradzież kozy. Kirgiska tradycja "ala kachuu" czyli "łap i uciekaj" była dawniej wyrazem głębokiej miłości młodych ludzi, którzy sprzeciwiali się decyzji rodziców i razem uciekali. Teraz zamieniła się w akt porwania i gwałtu.
 • Odchodzi ostatnia generacja „dziewczynek z krzyżami”

  Te symbole miały chronić przed przymusowym przechodzeniem na islam. Dziś ta chrześcijańska tradycja odchodzi w Bośni do lamusa.
 • Bez piany nie da się studiować

  Studenci Uniwersytetu św. Andrzeja w Szkocji tradycyjnie uczestniczyli w otrzęsinach. Tradycja ta sięga XV wieku i polega na symbolicznej "adopcji" osób, które dopiero zaczynają studia, przez starszych kolegów. Towarzyszy temu zwyczaj tarzania się w pianie do golenia, obowiązkowe upicie się, choćby symboliczne, oraz dzika zabawa i pochód ulicami miasta. W otrzęsinach przed laty uczestniczył także (wbrew etykiecie dworskiej) książę William, który uparł się, że chce być traktowany jak każdy inny student tej szkockiej uczelni.