Towarowa Giełda Energii

Synonimy:
TGE,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Towarowa Giełda Energii (85)

 • TGE: Rekordowe obroty na rynku energii elektrycznej

  TGE: Rekordowe obroty na rynku energii elektrycznej

  Jak podała dzisiaj Towarowa Giełda Energii, w ciągu siedmiu miesięcy tego roku wolumen obrotu na Rynku Dnia Bieżącego energii elektrycznej wzrósł 32-krotnie. Licząc od początku roku przekroczył 1 TWh, po raz pierwszy w historii.
 • TGE: Dalsze spadki cen gazu i energii elektrycznej w dostawach na 2021 r.

  TGE: Dalsze spadki cen gazu i energii elektrycznej w dostawach na 2021 r.

  W maju na Towarowej Giełdzie Energii nadal notowano spadki cen gazu. Taniał również podstawowy kontrakt na energię elektryczną z dostawą w 2021 r. Z kolei prąd na rynku spot wyraźnie drożał - wynika z miesięcznego podsumowania działalności TGE.
 • Rynek energii w czasie pandemii notuje rekordowo niskie ceny

  Rynek energii w czasie pandemii notuje rekordowo niskie ceny

  https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-rynek-energii-w-czasie-pandemii-tge-notuje-rekordowo-niskie-,nId,4491333
 • Rząd szykuje drastyczne zmiany w energetyce

  Nieplanowane spadki zapotrzebowania na energię są zagrożeniem dla płynności spółek energetycznych, a duże zabezpieczenia do Izby Rozliczeniowej Giełd Towarowych ograniczają możliwość dalszego prowadzenia działalności spółek w sposób bezpieczny - napisał rząd w uzasadnieniu do nowej wersji tarczy antykryzysowej. Rząd proponuje zmiany w sposobie zabezpieczeń. W chwili obecnej spółki w ramach wnoszonych zabezpieczeń zamroziły na TGE kilka miliardów złotych.
 • Towarowa Giełda Energii uruchamia paneuropejski Rynek Dnia Bieżącego

  Towarowa Giełda Energii uruchamia paneuropejski Rynek Dnia Bieżącego

  19 listopada br., Towarowa Giełda Energii S.A. (TGE) uruchomiła transgraniczny rynek SIDC w modelu XBID, który łączy krajowe Rynki Dnia Bieżącego Energii Elektrycznej w ramach Unii Europejskiej i umożliwia ciągły handel transgraniczny pomiędzy podmiotami w większości krajów Europy.
 • Aktywność inwestorów na GPW drastycznie spada

  Aktywność inwestorów na GPW drastycznie spada

  Jak podała Grupa GPW, łączna wartość obrotu akcjami na warszawskim parkiecie wyniosła 17,1 mld zł we wrześniu 2019 r., czyli o 32,1 proc. mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Wartość obrotu akcjami w ramach arkusza zleceń spadła we wrześniu 2019 r. o 26,3 proc. rdr do poziomu 16,1 mld zł.
 • Polska gielda stawia na dywersyfikację

  Polska gielda stawia na dywersyfikację

  Grupa Kapitałowa GPW obecnie koncentruje się na dalszej dywersyfikacji biznesu. Działalność GK GPW jest zdywersyfikowana i obejmuje rynek finansowy oraz rynek towarowy. GK GPW prowadzi platformy obrotu akcjami, obligacjami skarbowymi i korporacyjnymi, instrumentami pochodnymi, energią elektryczną i gazem ziemnym oraz dostarcza indeksy i wskaźniki referencyjne.
 • "Rz": Niezależni sprzedawcy energii zdziesiątkowani

  "Rz": Niezależni sprzedawcy energii zdziesiątkowani

  O sytuacji niezależnych sprzedawców energii elektrycznej, których zdziesiątkowały wzrosty cen na rynku hurtowym i działania rządu zmierzające do ochrony odbiorców przed podwyżkami - pisze "Rzeczpospolita".
 • Spada aktywność inwestorów na rynkach Grupy GPW

  Spada aktywność inwestorów na rynkach Grupy GPW

  Łączna wartość obrotu akcjami na Głównym Rynku GPW wyniosła 16,2 mld zł w czerwcu 2019 r., czyli o 8,8% mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Wartość obrotu akcjami w ramach arkusza zleceń spadła w czerwcu 2019 r. o 4,7% rdr do poziomu 16,0 mld zł. Średnia dzienna wartość obrotu akcjami w ramach arkusza zleceń wyniosła w czerwcu 2019 r. 839,5 mln zł, o 5,3% więcej niż rok wcześniej.
 • TGE wprowadza ograniczenia wahania kursów

  TGE wprowadza ograniczenia wahania kursów

  Towarowa Giełda Energii zapowiedziała, że na początku br. dokona oceny zmienności cen na Rynku Terminowym Towarowym energii elektrycznej i gazu. TGE ma poddać analizie również wielkość ograniczeń zastosowanych w mechanizmie widełek statycznych i dynamicznych i w pierwszej połowie stycznia dostosować je do zaobserwowanej zmienności. W ocenie giełdy ma się to przełożyć na poprawę płynności na tych rynkach.

Filmy - Towarowa Giełda Energii (3)

 • Towarowa Giełda Energii w tym roku uruchomi rynek finansowy

  Chcielibyśmy stworzyć rynek, który bazowałby na energii elektrycznej, a w dalszej przyszłości również na gazie. Bardzo duży sukces funkcjonowania towarowego rynku terminowego z fizyczną dostawą predysponuje już go do stworzenia rynku finansowego. Chcielibyśmy to uruchomić jeszcze w tym roku. Patrząc na doświadczenia innych rynków, chociażby rynku skandynawskiego, gdzie wolumen obrotu to jest 5-6 razy rynek spotowy, chcielibyśmy za jakiś czas dojść do tej wielkości – zapowiada w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Ireneusz Łazor, prezes zarządu Towarowej Giełdy Energii.
 • Obligo gazowe zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Polski

  Obligo gazowe, czyli obowiązek sprzedaży dużej części gazu przez PGNiG za pośrednictwem Towarowej Giełdy Energii, zagraża bezpieczeństwu państwa w związku z kryzysem na Ukrainie – ocenia ekspert rynku paliw Andrzej Szczęśniak. Jego zdaniem, taki obowiązek należałoby wprowadzić dopiero po zdywersyfikowaniu dostawców gazu w Polsce, a nie teraz, jako narzędzie łamania monopolu.
 • Uwolnienie rynku gazu - ruszy Giełdowa Platforma Informacyjna

  Obligo giełdowe nałożone na sprzedających albo również na kupujących surowiec na giełdzie, lub częściowe uwolnienie sprzedawcy. Prezes Towarowej Giełdy Energii przedstawia propozycje mające w pełni zliberalizować rynek gazu. By ułatwić handel tym surowcem i stworzyć transparentny rynek, w ciągu najbliższych miesięcy uruchomi Giełdową Platformę Informacyjną. Ireneusz Łazor, prezes Towarowej Giełdy Energii, pracuje nad tym, by pojawiły się kolejne zlecenia kupna na giełdzie gazu, która została uruchomiona pod koniec ubiegłego roku.