towar

Artykuły - Towar (188)

 • Rabat cenowy na towary zaimportowane w innym państwie UE

  Rabat cenowy na towary zaimportowane w innym państwie UE

  Kupiliśmy towar od dostawcy z Chin i zaimportowaliśmy go w Niemczech. Odprawy celnej dokonał nasz niemiecki przedstawiciel podatkowy, który także rozliczył w Niemczech nietransakcyjną WDT. Nasza firma natomiast opodatkowała nietransakcyjne WNT w Polsce. Po pewnym czasie nasz chiński kontrahent wystawił notę kredytową w związku z udzieleniem rabatu cenowego na zakupiony przez nas towar. Czy musimy skorygować podstawę opodatkowania WNT w tej sytuacji?
 • Przewóz towarów wrażliwych. Nowe regulacje, nowe rozwiązania

  Przewóz towarów wrażliwych. Nowe regulacje, nowe rozwiązania

  Przewóz towarów niebezpiecznych na terenie Polski został poddany na początku roku zwiększonej kontroli. Nowe przepisy nakładają na zaangażowane w transport podmioty obowiązek wprowadzania szczegółowych danych do systemu monitorującego. Błąd w skomplikowanej procedurze może skończyć się karą grzywny. Jak tego uniknąć?
 • Faktura zamiast paragonu pozwoli uniknąć podatku

  Faktura zamiast paragonu pozwoli uniknąć podatku

  Nowa danina ma dotyczyć wyłącznie sprzedaży detalicznej. Jeśli towar kupi przedsiębiorca, a nie osoba fizyczna, sklep nie będzie musiał jej płacić. Pytanie więc, czy handlowcy będą weryfikować, kto i po co kupuje u nich towar, czy potraktują wszystkich jak biznesmenów.
 • Zwrot towaru online - kto powinien zapłacić za zwrot towaru?

  Jak podaje CBOS, 47 proc. Polaków dokonuje zakupy przez internet i można się spodziewać nieustannego wzrostu liczby osób decydujących się na taką formę transakcji. Dochodzi niekiedy do takich sytuacji, że klient jest niezadowolony z otrzymanego towaru i chce go zwrócić, co zresztą gwarantuje mu ustawa. Warto pomyśleć wtedy nad tym, kto jest odpowiedzialny za ponoszenie kosztu przy zwrocie towaru, aby być w pełni świadomym swoich konumenckich praw.
 • Złote spadochrony dla rolników - żyć, nie umierać w Polsce

  Złote spadochrony dla rolników - żyć, nie umierać w Polsce

  Rząd planuje wprowadzenie złotych spadochronów dla rolników - dostaną rekomensaty nawet w sytuacji, gdy klient nie zapłąci im za towar.
 • Nowe ułatwienia dla firm

  Nowe ułatwienia dla firm

  Rząd przyjął projekt zmian ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Przewiduje on między innymi likwidację obowiązku oznaczania na towarze adresu polskiego dystrybutora.
 • Zniszczenie towarów może być traktowane jak ich odpłatna dostawa

  Zniszczenie towarów może być traktowane jak ich odpłatna dostawa

  Zniszczenie wyprodukowanych towarów dokonywane zamiast ich przekazania kontrahentom może być opodatkowane podatkiem VAT. Taki wniosek wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 11 listopada 2013 r. (sygnatura I SA/Łd 1152/13).
 • Chwila dokonania dostawy towarów a "nowy" obowiązek podatkowy w VAT

  Chwila dokonania dostawy towarów a "nowy" obowiązek podatkowy w VAT

  Zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2014 r. art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy będzie powstawać z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Oznacza to rezygnację z dotychczasowego generalnego powiązania momentu powstania obowiązku podatkowego z datą wystawienia faktury. Teraz wystawienie przez podatnika faktury co do zasady nie będzie miało wpływu na rozliczenie podatku. Zmiana ta już teraz budzi spore wątpliwości, jeżeli chodzi o praktyczny sposób jej stosowania, a w szczególności rozumienie zwrotu "chwila dokonania dostawy towarów".
 • Celnicy przechwycili 1,5 miliona podrobionych prezerwatyw

  Celnicy przechwycili 1,5 miliona podrobionych prezerwatyw

  Prawie półtora miliona podrobionych prezerwatyw - opatrzonych bezprawnie znakiem towarowym, którego właścicielem jest firma z Czech, przechwycili gdyńscy celnicy. Towar znaleziono w kontenerze, który przypłynął z Chin.
 • Watykan: Umożliwienie adopcji homoseksualistom czyni z dzieci towar

  Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny arcybiskup Vincenzo Paglia powiedział w sobotę, że zezwalanie parom homoseksualnym na adoptowanie dzieci "czyni z nich towar". W piątek Sąd Najwyższy Włoch zgodził się, by dziecko wychowywały dwie kobiety.