torby

Artykuły - Torby (56)

 • Zasady dokonywania poboru i rozliczania opłaty recyklingowej

  Zasady dokonywania poboru i rozliczania opłaty recyklingowej

  Od prawie dwóch lat obowiązkowe jest pobieranie opłaty recyklingowej za wydawane torby foliowe. Od 1 września 2019 r. zmianie uległy zasady jej pobierania i rozliczania. Kto i za jakie torby musi pobierać opłatę recyklingową? W jakim terminie i w jaki sposób należy dokonać rozliczeń z tego tytułu?
 • Rozliczanie opłaty recyklingowej za torby foliowe

  Rozliczanie opłaty recyklingowej za torby foliowe

  Z dniem 11 lutego br. weszły w życie przepisy ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw. Znalazły się w niej m.in. wyjaśnienia, jak dokonać rozliczeń z tytułu opłaty recyklingowej za torby foliowe. Przepisy dotyczące opłat za wydawanie foliówek obowiązują od 1 stycznia 2018 r. Zatem w 2019 r. po raz pierwszy przedsiębiorcy będą musieli rozliczyć pobraną od klientów w 2018 r. opłatę recyklingową.
 • Od 2018 r. koniec z bezpłatnymi jednorazówkami w sklepach

  Od 2018 r. koniec z bezpłatnymi jednorazówkami w sklepach

  Posłowie zdecydowali, że od nowego roku wydawane w sklepach jednorazowe torby foliowe nie będą bezpłatne. Zgodnie z przepisami maksymalnie będą mogły one kosztować złotówkę. Resort środowiska zapowiedział jednak, że w rozporządzeniu do ustawy zaproponuje cenę 20 groszy.
 • Torby foliowe w sklepach przestaną być bezpłatne

  Torby foliowe w sklepach przestaną być bezpłatne

  20 groszy miałaby od 2018 r. kosztować torba foliowa w sklepie; taką deklarację złożył resort środowiska na posiedzeniu sejmowej podkomisji - poinformował w poniedziałek poseł Dariusz Piontkowski (PiS). Jednak maksymalna opłata, zapisana w projekcie ustawy, to 1 zł.
 • Koniec darmowych toreb w handlu

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra środowiska.
 • KE wzywa Polskę do wprowadzenia przepisów ws. plastikowych torebek

  KE wzywa Polskę do wprowadzenia przepisów ws. plastikowych torebek

  Komisja Europejska przeszła do II etapu procedury przeciwko Polsce w związku z niewprowadzeniem przez nasz kraj unijnej dyrektywy, której celem jest ograniczenie zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy. MŚ chce, by nowe regulacje obowiązywały od końca 2018 r.
 • Jednorazówki będą miały drugie życie

  Jednorazówki będą miały drugie życie

  Polietylen małej gęstości służy do produkcji różnego rodzaju plastików, a jego najbardziej popularną formą są torby na zakupy, które zalegają stertami w każdym domu, w każdym śmietniku, na ulicach, czasem zwisają z drzew niczym futurystyczne owoce. Naukowcy z Indii znaleźli interesujący sposób na ich intratną transformację.
 • Torby plastikowe znikną z rynku

  Torby plastikowe znikną z rynku

  Eurodeputowani chcą wyeliminować z użycia torby plastikowe. Do 2019 roku najbardziej niebezpieczne tworzywa oraz jednorazowe "foliówki" powinny zniknąć z rynku przynajmniej w 80 procentach. Parlament Europejski przyjął projekt przepisów w tej sprawie.
 • Europarlament za zakazem plastikowych toreb

  Europarlament za zakazem plastikowych toreb

  Zakaz wykorzystywania trujących dla środowiska materiałów plastikowych i wyeliminowanie z rynku reklamówek jednorazowego użytku to główne cele nowego planu gospodarowania opakowaniami. Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie europejskiej strategii dotyczącej odpadów z tworzyw sztucznych w środowisku.
 • KE chce zobowiązać kraje UE do ograniczenia zużycia plastikowych toreb

  KE chce zobowiązać kraje UE do ograniczenia zużycia plastikowych toreb

  Komisja Europejska zaproponowała w poniedziałek zmiany w unijnym prawie, które zobowiązują kraje UE do ograniczenia zużycia jednorazowych torebek plastikowych. Co roku na wysypiska w UE trafia ponad 8 mld takich torebek, które są problemem dla środowiska.