TOPR

Artykuły - TOPR (54)

 • Katastrofa śmigłowca TOPR w Dolinie Olczyskiej

  Katastrofa śmigłowca TOPR w Dolinie Olczyskiej

  To był jeden z najczarniejszych dni w dziejach Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. 11 sierpnia 1994 roku w katastrofie śmigłowca PZL W-3 Sokół w Dolinie Olczyskiej zginęli Bogusław Arendarczyk, Janusz Rybicki (piloci - ratownicy) oraz Stanisław Mateja Torbiarz i Janusz Kubica (ratownicy).
 • Bezpieczeństwo w Tatrach. Pięć zagrożeń dla turystów

  Bezpieczeństwo w Tatrach. Pięć zagrożeń dla turystów

  Czy Tatry są górami bezpiecznymi? Oczywiście! O ile wybierając się w nie zabierzemy ze sobą pokorę i zdrowy rozsądek, a ryzykanctwo zostawimy na parkingu. W szczególny sposób dotyczy to lekceważenia potęgi natury. Oto pięć zagrożeń pogodowych, które warto mieć na uwadze planując letni wypad w najwyższe polskie góry.
 • Burza w Tatrach: Jak zminimalizować zagrożenie?

  Burza w Tatrach: Jak zminimalizować zagrożenie?

  Zdarza się, że przychodzi nagle, zmieniając w kilka chwil przyjemny letni górski wypad w niebezpieczną walkę o przetrwanie. Nie mamy najmniejszego wpływu na tatrzańską pogodę, ale możemy zrobić co w naszej mocy, żeby nie znaleźć się na szlaku w nieodpowiednim momencie, a w razie czego - przygotować się na załamanie pogody.
 • Z archiwum TOPR: Zaginięcie ks. Józefa Szykowskiego

  Z archiwum TOPR: Zaginięcie ks. Józefa Szykowskiego

  W historii Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zdarzały się wypadki tajemnicze, wielodniowe poszukiwania, które nie przyniosły rezultatu. Taki był też przypadek księdza Józefa Szykowskiego.
 • Burza w Tatrach. Największa tragedia na Giewoncie od 1937 roku

  Burza w Tatrach. Największa tragedia na Giewoncie od 1937 roku

  Zanosiło się na deszcz, nad głowami turystów zbierały się czarne chmury, ale tak tragicznej w skutkach burzy nikt się nie spodziewał. Cztery ofiary śmiertelne i ponad 150 poszkodowanych - to dotychczasowy bilans czwartkowej nawałnicy. Ostatni raz Giewont był niemym świadkiem tak wielkiego dramatu w sierpniu 1937 roku.
 • Tatry: Siedem grzechów głównych polskich turystów

  Tatry: Siedem grzechów głównych polskich turystów

  Wielu Polaków nie wyobraża sobie letniego urlopu bez przynajmniej krótkiego wypadu w góry. W wakacyjnym szczycie sezonu w Tatry przyjeżdża nawet półtora miliona osób. Niestety, część z nich zapomina o apelach Tatrzańskiego Parku Narodowego o odpowiednim zachowaniu na szlakach, zdrowym rozsądku i dobrych manierach. Oto siedem grzechów głównych tatrzańskich turystów.
 • Tragedia pod Szpiglasową Przełęczą. Mija 17 lat od wypadku

  Tragedia pod Szpiglasową Przełęczą. Mija 17 lat od wypadku

  To był jeden z najczarniejszych dni w dziejach ratownictwa górskiego w Polsce. 30 grudnia 2001 roku w wypadku lawinowym pod Szpiglasową Przełęczą zginęło dwóch ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – Marek Łabunowicz i Bartłomiej Olszański. Wcześniej biały żywioł pogrzebał żywcem dwoje turystów.
 • TOPR: Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach

  TOPR: Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach

  W Tatrach od wysokości 1700 metrów n. p.m. obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego – informuje Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. W Dolinie Pięciu Stawów spadło przez ostatnią dobę 35 cm śniegu.
 • ​Dłuski Kazimierz (1 XI 1855 - 6 IX 1930)

  Lekarz, działacz społeczny
 • RMF FM: 30-letni turysta zaginął w Tatrach

  RMF FM: 30-letni turysta zaginął w Tatrach

  Ratownicy TOPR i zakopiańska policja poszukują turysty z woj. mazowieckiego, który zaginął w Tatrach. Mężczyzna ostatni raz widziany był w poniedziałek rano - informuje RMF FM.

Filmy - TOPR (11)

 • "Ludzie zachowują się jak barany''. Turyści spacerują po lodzie na Morskim Oku

  Ratownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego przestrzegają turystów odwiedzających Morskie Oko przed wchodzeniem na lód. - Wejście na taflę jeziora grozi śmiercią - powiedział Grzegorz Bryniarski z Tatrzańskiego Parku Narodowego w rozmowie z Polsat News.
 • Ratownicy TOPR opowiedzieli o akcji ratunkowej na Giewoncie. Jak się zachować w czasie burzy?

  Ratownik medyczny Ariel Szczotok wyjaśnił, jak zachować się w czasie burzy. – Jeżeli słyszymy, że zbliża się burza, to natychmiast starajmy się zejść z otwartej przestrzeni – powiedział. – Jeżeli jesteśmy na szczycie góry i nie mamy możliwości ewakuacji, to starajmy odizolować się od podłoża – dodał. Jak udzielić pierwszej pomocy w sytuacji porażenia piorunem? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Tragiczna burza w Tatrach. Rzeczniczka wojewody: Trzy ofiary śmiertelne

  Zakopane (woj. małopolskie). Gwałtowna burza przeszła nad Tatrami. W grupę turystów na Giewoncie miał uderzyć piorun. Trwa akcja ratunkowa, w której udział biorą ratownicy TOPR, GOPR i LPR. Joanna Paździo z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego poinformowała na Twitterze, że "na tę chwilę mamy informację o 3 ofiarach śmiertelnych". Wcześniej rzeczniczka LPR informowała o 22 osobach rannych. (x-news/TVN24)
 • Tragiczna burza w Tatrach. Rzeczniczka wojewody: Trzy ofiary śmiertelne

  Zakopane (woj. małopolskie). Gwałtowna burza przeszła nad Tatrami. W grupę turystów na Giewoncie miał uderzyć piorun. Trwa akcja ratunkowa, w której udział biorą ratownicy TOPR, GOPR i LPR. Joanna Paździo z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego poinformowała na Twitterze, że "na tę chwilę mamy informację o 3 ofiarach śmiertelnych". Wcześniej rzeczniczka LPR informowała o 22 osobach rannych. (x-news/TVN24)