Tokarczuk

Artykuły - Tokarczuk (20)

 • Msza pogrzebowa abp. Tokarczuka

  Msza pogrzebowa abp. Tokarczuka

  Biskup kielecki Kazimierz Ryczan w homilii podczas pogrzebu abp. Ignacego Tokarczuka powiedział, że duszpasterz ten mimo przeszkód, podstępnych knowań władz komunistycznych, kłamstw i zbrodniczych zamiarów spełniał niezachwianie misje ewangelizacji.
 • Szwecja: Polacy wymieniani wśród kandydatów do literackiego Nobla

  Szwecja: Polacy wymieniani wśród kandydatów do literackiego Nobla

  Szwedzcy krytycy literaccy wśród kandydatów do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury wymieniają Polaków Adama Zagajewskiego, Tadeusza Różewicza oraz Olgę Tokarczuk. Tegorocznego laureata poznamy w czwartek.
 • Kino niezależne to tylko pewien etap

  Kino niezależne to tylko pewien etap

  Polski Instytut Sztuki Filmowej był pod wrażeniem jego scenariusza, opartego na opowiadaniach Olgi Tokarczuk z powieści "Bieguni", ale nie wsparł jego filmu finansowo. - Zasugerowano mi dalszą pracę nad projektem, ale obawiałem się, że będzie się to ciągnęło w nieskończoność i nie zrobię tego filmu wcale - mówi reżyser "Zniknięcia", Adam Uryniak.
 • Ekranizacja prozy Tokarczuk

  Ekranizacja prozy Tokarczuk

  W piątek, 18 czerwca, ruszyły prace na planie filmu "Zniknięcie" Adama Uryniaka, który jest ekranizacją serii opowiadań "Kunicki", pochodzących z powieści Olgi Tokarczuk "Bieguni".
 • Rej, Tokarczuk, Prus i Schulz na poziomie rozszerzonym

  Porównanie obrazów życia człowieka w "Żywocie" Reja i powieści Tokarczuk "Prawiek i inne czasy" oraz porównanie konwencji literackiej w "Lalce" i prozie Schulza - to tematy do wyboru dla maturzystów piszących egzamin z polskiego na poziomie rozszerzonym.
 • "Nike" dla Olgi Tokarczuk

  "Nike" dla Olgi Tokarczuk

  Tegorocznym laureatem literackiej nagrody "Nike" została Olga Tokarczuk za książkę "Bieguni". Nagroda została wręczona w niedzielny wieczór podczas uroczystości w bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.