tłusty czwartek

Artykuły - Tłusty czwartek (18)

 • Nawet ćwierć miliarda złotych wydamy na Tłusty Czwartek

  Nawet ćwierć miliarda złotych wydamy na Tłusty Czwartek

  ​Tłusty czwartek i będące jego nieodłączną częścią pączki, to jedna z najbardziej znanych polskich tradycji. Obecna jest w naszej kulturze już od czasów renesansu. Wówczas były one jednak mniej puszyste, a w środku niektórych czekał mający przynosić szczęście orzech lub migdał. Dzisiejsze pączki to wysmażone ciasto drożdżowe najczęściej pokryte lukrem, a także... całkiem niezły biznes - szczególnie w ostatni czwartek karnawału.
 • Kuszą wyglądem i ceną. Takich pączków lepiej unikaj!

  Kuszą wyglądem i ceną. Takich pączków lepiej unikaj!

  Tuż przed tłustym czwartkiem kupimy je nawet za kilkadziesiąt groszy. Choć prezentują się bardzo smakowicie, warto poznać ich recepturę. Co tak naprawdę znajdziemy w środku?
 • W tłusty czwartek Polacy zjedzą 100 milionów pączków

  W tłusty czwartek Polacy zjedzą 100 milionów pączków

  Bank BNP Paribas szacuje, że tego dnia spożywamy przeciętnie około 100 milionów pączków, czyli na jednego mieszkańca Polski przypada 2,5 pączka. Przy założeniu, że przeciętny pączek waży ok. 70 gramów, 20 lutego br. zjemy 7 tysięcy ton pączków.
 • Tłusty czwartek – obsesja obżarstwa

  Tłusty czwartek – obsesja obżarstwa

  Ile? Podstawowe pytanie, które pada tego dnia ze wszystkich stron. Trudniej usłyszeć: „Jak ci smakował pączek, którego zjadłeś?”. Królują przechwałki – komu udało się pochłonąć ich najwięcej. Czy to naprawdę ma znaczenie?
 • Jeden pączek nie zaszkodzi. Trzy już tak

  Jeden pączek nie zaszkodzi. Trzy już tak

  Zjedzenie dużej porcji pączków to duże wyzwanie dla kilku narządów – żołądka, trzustki i wątroby. Jeden pączek nie zaszkodzi, trzy mogą już być zbytnim obciążeniem – przestrzega w Tłusty Czwartek specjalista w dziedzinie gastroenterologii i hepatologii.
 • ​Dlaczego po jednym pączku chcemy kolejnego?

  ​Dlaczego po jednym pączku chcemy kolejnego?

  Gdy w tłusty czwartek sięgniemy po pączka, z trudem oprzemy się kolejnym. Za tę uległość odpowiada układ nagrody w mózgu, który dawniej chronił nas przed głodem. Dziś mamy wiele przystosowań, służących znoszeniu głodu, ale żadnego ratującego przed nadmiarem pokarmu.
 • W tym roku pączki od pracodawców na Tłusty Czwartek - bez podatku

  W tym roku pączki od pracodawców na Tłusty Czwartek - bez podatku

  W tym roku od pączków zafundowanych pracownikom w Tłusty Czwartek przez pracodawców nie trzeba będzie płacić podatku dochodowego. To efekt ubiegłorocznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, bowiem przepisy w tej materii nie zmieniły się.
 • Takie pączki to nie pączki

  Takie pączki to nie pączki

  Czy pączek, którego zajadasz na pewno jest pączkiem? Po jakie pączki nie warto sięgać, a na które trzeba uważać? Sprawdź nim będzie za późno!
 • Będą sprzedawać "afrykańskie pączki" w całej Polsce

  Będą sprzedawać "afrykańskie pączki" w całej Polsce

  ​Od tych pączków urośnie ci serce, a nie brzuch. To "pączki afrykańskie". Złotówka od sztuki trafi na pomoc ofiarom wojny w Republice Środkowoafrykańskiej. Te wyjątkowe ciastka będzie sprzedawać ponad 80 szkół i kilkadziesiąt cukierni w całej Polsce.
 • Rodaku, zapłacisz podatek od... paczek

  Rodaku, zapłacisz podatek od... paczek

  Dodatkowe świadczenia dla pracowników, np. pączki, którymi firmy częstują pracowników, to przychód do opodatkowania - poinformował PAP resort finansów. Według MF, zwolnienie z podatku jest możliwe, gdy zakup sfinansowano z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Filmy - Tłusty czwartek (3)

 • Które pączki mają najmniej kalorii?

  Tłusty czwartek bez pączków? Nie! Niektórzy nawet twierdzą, że nie spróbowanie tego dnia pączka przynosi pecha. Jak wybrać tego, który ma najmniej kalorii? Jeden pączek ma ok. 300 kalorii. Jeżeli chcemy zjeść dietetyczne pączki to najlepiej wybrać upieczone. Jeżeli natomiast wolimy tradycyjne pączki to najmniej kaloryczne będą te z konfiturą różaną posypane cukrem pudrem. Zdecydowanie więcej kalorii będzie miał pączek z czekoladą i lukrem. Żeby spalić jednego pączka powinniśmy przez co najmniej 30 minut truchtać lub 40 minut jeździć na rowerze.
 • Pączek pokrywa 1/5 naszego dziennego zapotrzebowania na kalorie. Co zrobić, by je spalić?

  Przeciętny pączek ma około 300–350 kcal, a 100 gramów faworków – przeszło 475 kalorii. Nic więc dziwnego, że tłusty czwartek budzi rozterki nie tylko u osób będących na diecie. Eksperci wyliczyli, że spalenie kalorii z jednego pączka wymaga nie lada wysiłku. Może to być na przykład 12 minut wchodzenia po schodach, 20 minut biegania, 40 minut szybkiego spaceru, 50 minut odkurzania lub 3 godziny zmywania naczyń. Pomysłów jest wiele, ale zdaniem fachowców najlepiej połączyć trening siłowy z treningiem cardio. Pączki są kaloryczne i nie mają zbyt wielu wartości odżywczych. Dają nam jednak sporą dawkę energii do treningu, bo są bogate w węglowodany. Pączek smażony w głębokim tłuszczu, najczęściej w smalcu, ma znikome ilości witamin, ale zawiera trochę minerałów: wapń (17 mg), żelazo (1,2 mg), magnez (14 mg), fosfor (59,5 mg), potas (55 mg) i sód (205 mg). W jego składzie są głównie nasycone i jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Kaloryczność pączków zależy również od nadzienia i polewy – mniej kalorii będzie miał pączek posypany lekko cukrem pudrem niż oblany lukrem. Nadzienie z dżemu będzie mniej kaloryczne niż krem adwokatowy.
 • Te pączki robią furorę! Takich jeszcze nie jadłeś

  Na pozór nic w nich nadzwyczajnego, jednak po przegryzieniu nie da się ukryć zaskoczenia, bo smak tych pączków jest naprawdę wyjątkowy. Nadzienie to nie marmolada, ale... na przykład karczochy! Skusilibyście się na taki kąsek?