terminal gazowy

Artykuły - Terminal gazowy (17)

 • TGE i PORR rozbudują gazoport w Świnoujściu

  TGE i PORR rozbudują gazoport w Świnoujściu

  Polska nadal dąży do dywersyfikacji dostaw gazu. Jednym z elementów tych działań jest gazoport w Świnoujściu. Obecnie nasz kraj chce zwiększyć jego potencjał.
 • Terminal LNG w Świnoujści zwiększa moce

  Terminal LNG w Świnoujści zwiększa moce

  Z terminala w Świnoujściu PGNiG wyekspediowało już 5000 cystern z ładunkiem skroplonego gazu ziemnego (LNG). Największym odbiorcą LNG są stacje regazyfikacji obsługujące miejscowości, które nie mają dostępu do ogólnopolskiej sieci dystrybucji gazu.
 • Eksperci ostrzegają: Gazowy boom może być równie niebezpieczny dla klimatu jak węgiel

  Eksperci ostrzegają: Gazowy boom może być równie niebezpieczny dla klimatu jak węgiel

  Planowane inwestycje w LNG na świecie wynoszą 1,3 bln dol. Tymczasem przyszłość infrastruktury gazowej może być zagrożona - przekonuje Global Energy Monitor w raporcie "Nowy boom gazowy".
 • Amerykański gaz LNG trafi do Polski

  Amerykański gaz LNG trafi do Polski

  Skroplony gaz LNG ze Stanów Zjednoczonych trafi wkrótce do Świnoujścia. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało kontrakt na dostawę tego surowca z amerykańską firmą Cheniere Energy. O zawarciu umowy poinformował przebywający w Waszyngtonie szef gabinetu prezydenta RP.
 • KE dofinansuje terminal w Zatoce Gdańskiej

  KE dofinansuje terminal w Zatoce Gdańskiej

  Unia Europejska dofinansuje kwotą ponad miliona euro studium wykonalności małego terminala LNG w porcie w Gdańsku - poinformowała w poniedziałek Komisja Europejska. Komisja Europejska poinformowała, że wsparcie ma wynieść nieco ponad milion euro, czyli 60 procent szacowanych kosztów.
 • LNG: Wszyscy odbiorcy zapłacą w nowych taryfach

  LNG: Wszyscy odbiorcy zapłacą w nowych taryfach

  Wkrótce ma zostać przedstawiony projekt ustawy dotyczący socjalizacji kosztów terminala LNG - zapowiedział na konferencji Michał Kurtyka, wiceminister energii. Resort chce, by taryfy PGNiG obowiązujące od stycznia 2017 r. uwzględniały socjalizację kosztów. Według tej koncepcji część kosztów funkcjonowania terminala LNG ma obciążyć wszystkich krajowych odbiorców gazu poprzez odpowiednią opłatę zwartą w taryfach.
 • Pierwsza komercyjna dostawa LNG w Świnoujściu. Metanowiec wpłynął do portu

  Pierwsza komercyjna dostawa LNG w Świnoujściu. Metanowiec wpłynął do portu

  Do Świnoujścia przypłynął w piątek (17.06.2016 r.) po południu pierwszy statek z komercyjnymi dostawami skroplonego gazu ziemnego. W ciągu doby ze statku do zbiorników portu zostanie przepompowane 120 mln m3 gazu.
 • Rynek LNG: Ceny gazu będą sprzyjać kupującym!

  Rynek LNG: Ceny gazu będą sprzyjać kupującym!

  Ilość skroplonego gazu ziemnego (LNG) w światowym obrocie w ciągu ostatnich dwóch dekad wzrosła ponad czterokrotnie. W wyniku oddania do użytku kolejnych terminali eksportowych, przede wszystkim w USA i Australii, ilość ta w ciągu najbliższych 20 lat powinna się jeszcze podwoić.
 • Gazoport: Pierwszy statek ze skroplonym gazem ziemnym (Al Nuaman) wpłynął do terminalu LNG w Świnoujściu

  Gazoport: Pierwszy statek ze skroplonym gazem ziemnym (Al Nuaman) wpłynął do terminalu LNG w Świnoujściu

  Pierwszy statek ze skroplonym gazem ziemnym wpłynął dziś do terminalu LNG w Świnoujściu. Gigantyczna jednostka, metanowiec Al Nuaman dostarczył surowiec przeznaczony do schłodzenia i rozruchu instalacji - ok. 210 tys. m sześc. LNG. Al Nuaman to jednostka typu Q-flex - jeden z największych statków tego typu na świecie o długości 315 m i jeden z największych, jakie kiedykolwiek zawinęły do Świnoujścia.
 • Bezpieczeństwo energetyczne Polski: Zachód ma Nord Stream, my - terminal LNG

  Bezpieczeństwo energetyczne Polski: Zachód ma Nord Stream, my - terminal LNG

  Otwarcie techniczne terminala LNG w Świnoujściu, którego dokonano w październiku bm. nie rozwiązuje wszystkich problemów energetycznego bezpieczeństwa Polski. Daje jednak podstawy, by z większą swobodą mówić o uniezależnieniu się od Rosji.

Filmy - Terminal gazowy (2)