terapia

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
Terapia (2019, reż. Constanze Knoche) ,

Artykuły - Terapia (66)

 • Psychiatria - czarna owca medycyny?

  Psychiatria - czarna owca medycyny?

  Psychiatria wciąż budzi wiele kontrowersji, a osoby z zaburzeniami psychicznymi mierzą się z krzywdzącymi stereotypami. Co dzieje się za zamkniętymi drzwiami gabinetów i szpitali psychiatrycznych? Poniżej publikujemy fragment książki Ewy Pągowskiej pt. "Psychiatrzy. Sekrety polskich gabinetów" - rozmowę z prof. dr hab. n. med. Jackiem Wciórką, przewodniczącym Rady do spraw Zdrowia Psychicznego przy Ministrze Zdrowia.
 • Chrząstka rekina - mit o cudownym remedium na raka

  Chrząstka rekina - mit o cudownym remedium na raka

  "Bitwa z rakiem" Bożeny Stasiak to kompendium poświęcone naturalnym i niekonwencjonalnym metodom leczenia raka, takich jak choćby homeopatia, hipnoterapia, bioenergoterapia, akupunktura, diety, preparaty… Autorka, odwołując się do naukowych faktów i rzeczywistych historii pacjentów, wskazuje te, które mogą stanowić uzupełnienie konwencjonalnych terapii i te, które stanowią śmiertelne zagrożenie. Poniżej publikujemy fragment poświęcony chrząstce rekina.
 • GRA, czyli rozmowa o tym, kiedy kobiety inicjują terapię w swoim związku

  GRA, czyli rozmowa o tym, kiedy kobiety inicjują terapię w swoim związku

  Marta Szarejko w książce "Seksuolożki. Nowe rozmowy" po raz kolejny zabiera nas na spotkanie z seksuolożkami. Wspólnie ze swoimi rozmówczyniami nie tylko odkrywa przed nami tajemnice gabinetów seksuologicznych, lecz także obnaża stereotypy, w jakich uwięziona jest nasza kobiecość i seksualność. Poniżej publikujemy fragment rozmowy autorki z Ewą Błaszczuk-Malik - psycholożką, psychoterapeutką i seksuolożką zajmującą się terapią par.
 • Nigdy nie jest za późno

  Nigdy nie jest za późno

  Pamiętam doskonale nasze pierwsze spotkanie. Nie sposób było nie zauważyć jej naturalnego piękna. Była osobą wyjątkowej urody, ale nie zdawała sobie z tego zupełnie sprawy. Nie była to, niestety, tylko skromność.
 • Trwają prace nad elektroniczną kostką do terapii autyzmu

  Trwają prace nad elektroniczną kostką do terapii autyzmu

  Elektroniczna kostka z dotykowymi ekranami może pomóc w terapii dzieci z autyzmem. Nad urządzeniem pracują polscy eksperci. Jak mówią, poprzez ćwiczenia skłaniające dzieci do naśladowania ruchu może ona zwiększać liczbę neuronów lustrzanych w mózgu.
 • W Japonii komórki macierzyste już naprawiają serca

  W Japonii komórki macierzyste już naprawiają serca

  Japońscy naukowcy dostali pozwolenie na wykorzystanie komórek macierzystych do leczenia osób z chorobami serca.
 • Nowe modyfikacje mRNA o znaczeniu terapeutycznym odkryte na UW

  Nowe modyfikacje mRNA o znaczeniu terapeutycznym odkryte na UW

  Zespół pracujący pod kierunkiem prof. Jacka Jemielitego z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego (CeNT) i dr Joanny Kowalskiej z Wydziału Fizyki UW opracował nową modyfikację struktury końca 5’ cząsteczki mRNA, tzw. kapu. Wynalazek wykazuje zaskakujące właściwości biologiczne, wzbudzając zainteresowanie przemysłu farmaceutycznego.
 • Do Europy trafi kontrowersyjna terapia z użyciem pasożytów?

  Do Europy trafi kontrowersyjna terapia z użyciem pasożytów?

  Kontrowersyjna terapia, w ramach której spożywa się jaja pasożytniczych robaków, jest obecnie oceniana przez władze niemieckie. Wszystko możliwe, że firma Tanawisa wypuści pierwszy licencjonowany produkt tego typu na europejski rynek.
 • Andullacja, czyli pozytywne wibracje

  Andullacja, czyli pozytywne wibracje

  Regeneracja, profilaktyka i terapia dzięki wibracji o odpowiedniej częstotliwości - to najkrótszy opis masażu andullacyjnego. Skuteczność tej technologii, od kilku lat wykorzystywanej m.in. przez profesjonalnych sportowców, polega na wprowadzeniu komórek i płynów w organizmie w mikrodrgania. Stymulowane w ten sposób naturalne mechanizmy fizjologiczne wspierają przemianę materii, stabilizują ciśnienie krwi, redukują ból oraz inne dolegliwości mięśniowe.

Filmy - Terapia (8)

 • Rolnicy: Onoterapia - jak pomagają nam zwierzęta?

  Bohaterowie programu "Rolnicy. Tak się żyje u nas na wsi" emitowanego na antenie telewizji Polsat Play pokazali, jak osły mogą pomóc w odzyskaniu równowagi emocjonalnej. Zwierzęta te idealnie nadają się do działań terapeutycznych.
 • Niezwykła historia niebanalnego terapeuty. Program "Raport" w Polsat News

  W "Raporcie" historia Jana Arczewskiego z Lublina, niezwykłego terapeuty. Choć sam jest niepełnosprawny, to pomaga innym. Jest założycielem pierwszego w Polsce telefonu zaufania dla osób niepełnosprawnych. "Raport" w Polsat News o godz. 21:00.
 • "Terapia piaskiem" robi furorę, choć jest mało przyjemna

  Maroko słynie z licznych zabytków i wspaniałych krajobrazów - od niedawna jednak turyści przyjeżdżają tam także po to, by poddać się... "terapii piaskiem". Wiąże się ona z 10-minutową koniecznością leżenia pod palącym piaskiem Sahary, w którym pacjent zostaje zakopany po szyję. Podobno taki zabieg usuwa toksyny z organizmu, łagodzi reumatyzm i leczy choroby skóry. Trzeba tylko przezwyciężyć lęk przed niemal całkowitym zakopaniem się w piasku, co dla niektórych może być problemem. „Piaskowa kąpiel” kosztuje około 13 dolarów. Po jej zakończeniu pacjent owijany jest w gorące ręczniki, co ma zabezpieczyć go przed doznaniem szoku termicznego wynikającego z nagłego ochłodzenia ciała. Później przychodzi czas na relaks w tradycyjnym namiocie, przywodzącym na myśl schronienia pustynnych nomadów.
 • Oto cudowny i prosty lek na starość!

  -To prawdziwa gimnastyka mózgu i ciała! Ta gra pozwala mi zachować jasność umysłu - cieszy się 87-letnia Misae, która nie wyobraża sobie życia bez codziennej dawki emocji z grą "Crocodile Panick". Badania uniwersyteckie dowodzą, że niektóre gry zwiększają ukrwienie płata czołowego mózgu - i mogą spowalniać rozwój zaburzeń funkcji poznawczych u osób starszych. Gra na automatach to dla tych ostatnich również świetna rozrywka. Nic dziwnego, że w ośrodku opieki nad seniorami w Jokohamie stworzono specjalną salę z automatami do gry. Takich inicjatyw będzie z pewnością więcej - w 2055 r. blisko połowa Japończyków będzie miała ponad 65 lat!