Tatry

Artykuły - Tatry (207)

 • Górski savoir-vivre, czyli czego nie wolno robić w Tatrach

  Górski savoir-vivre, czyli czego nie wolno robić w Tatrach

  Piwo i papieros na szlaku, pokonywanie nużącej drogi z parkingu nad Morskie Oko na elektrycznej hulajnodze, kąpiel w tatrzańskich jeziorach i zbieranie grzybów z przerwami na karmienie słodkich jelonków. Jeśli tak wyobrażasz sobie wakacyjny wypad w Tatry, lepiej dwa razy zastanów się nad wyjazdem z domu.
 • Bezpieczeństwo w Tatrach. Pięć zagrożeń dla turystów

  Bezpieczeństwo w Tatrach. Pięć zagrożeń dla turystów

  Czy Tatry są górami bezpiecznymi? Oczywiście! O ile wybierając się w nie zabierzemy ze sobą pokorę i zdrowy rozsądek, a ryzykanctwo zostawimy na parkingu. W szczególny sposób dotyczy to lekceważenia potęgi natury. Oto pięć zagrożeń pogodowych, które warto mieć na uwadze planując letni wypad w najwyższe polskie góry.
 • W górach szukają śmierci. Samobójstwa w Tatrach

  W górach szukają śmierci. Samobójstwa w Tatrach

  Co roku w Tatrach ginie od kilku do kilkunastu osób. Tragiczny wypadek może zdarzyć się każdemu, bez względu na górskie doświadczenie. W nieszczęśliwych okolicznościach umierają przypadkowi turyści, taternicy i grotołazi. Są też osoby, które jadą w Tatry, by odebrać sobie życie.
 • Swastyka na Mnichu. Brawurowa akcja taterników

  Swastyka na Mnichu. Brawurowa akcja taterników

  W czasie drugiej wojny światowej Niemcy z wielkim upodobaniem znaczyli okupowane terytoria, wywieszając gdzie popadnie swastyki. Hitlerowcy z symbolem swej dominacji dotarli również w Tatry. Swastyka na Mnichu jednak długo nie przetrwała.
 • Burza w Tatrach: Jak zminimalizować zagrożenie?

  Burza w Tatrach: Jak zminimalizować zagrożenie?

  Zdarza się, że przychodzi nagle, zmieniając w kilka chwil przyjemny letni górski wypad w niebezpieczną walkę o przetrwanie. Nie mamy najmniejszego wpływu na tatrzańską pogodę, ale możemy zrobić co w naszej mocy, żeby nie znaleźć się na szlaku w nieodpowiednim momencie, a w razie czego - przygotować się na załamanie pogody.
 • Żleb Drege’a: Pułapka bez wyjścia na Orlej Perci

  Żleb Drege’a: Pułapka bez wyjścia na Orlej Perci

  Legendarna drabinka na Kozią Przełęcz, stromizny na Orlej Baszcie czy rynna prowadząca na Kozią Przełęcz Wyżnią - Orla Perć pełna jest miejsc, gwarantujących szybsze bicie serca. Skrywa również pułapki, takie jak Żleb Drege’a, kuszący pozornie bezpiecznym zejściem ku dolinie.
 • Tatrzański Festiwal Biegowy. Zawody, jakich w polskich górach jeszcze nie było

  Tatrzański Festiwal Biegowy. Zawody, jakich w polskich górach jeszcze nie było

  Techniczna trasa z dużą różnicą wysokości poprowadzona przez tatrzańskie szlaki, weryfikacja zawodników na podstawie sportowego przygotowania, a nie szybkości zapisów oraz wysokie nagrody finansowe. To tylko niektóre z propozycji organizatorów Tatrzańskiego Festiwalu Biegowego, który 25 lipca zadebiutuje w Kościelisku. Zważając na pandemię, przygotowano alternatywne terminy i maksymalnie odroczono termin płatności.
 • Kolej, jakiej w Polsce jeszcze nie było

  Kolej, jakiej w Polsce jeszcze nie było

  W polskich Tatrach planowana jest inwestycja na miarę budowy kolei linowej na Kasprowy Wierch. Pojawi się tam pierwsza w Polsce kolej widokowa, która połączy Białkę Tatrzańską ze szczytem Litwinki w Czarnej Górze.
 • Lawina w Tatrach. Co oznaczają stopnie zagrożenia?

  Lawina w Tatrach. Co oznaczają stopnie zagrożenia?

  Zima rozgościła się na Podhalu na dobre, pokrywając tatrzańskie szlaki grubą warstwą białego puchu. Wraz z piękną scenerią przyszło zagrożenie lawinowe. Przed wyruszeniem w góry warto sprawdzić, co oznaczają kolejne stopnie zagrożenia i kiedy lepiej odpuścić, żeby nie narazić się na poważne niebezpieczeństwo.
 • Lato 2019: Najtragiczniejszy sezon w Tatrach od lat

  Lato 2019: Najtragiczniejszy sezon w Tatrach od lat

  Osiem ofiar śmiertelnych, ponad sześćset wypadków, katastrofalna w skutkach burza i piekielnie trudna akcja ratunkowa w Jaskini Wielkiej Śnieżnej - miniony sezon letni był jednym z najbardziej wymagających w dziejach Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Filmy - Tatry (11)

 • Ratownik: Jestem przeciwnikiem myślenia za kogoś. W góry chodzi się w poszukiwaniu wolności

  "Burza w górach latem nie jest niczym nadzwyczajnym, to jest zjawisko normalne. Sezon burzowy w Tatrach trwa od maja do końca sierpnia. Sierpień jest miesiącem, w którym możemy się spodziewać kilku, a nawet kilkunastu dni burzowych" - podkreśla w Rozmowie w samo południe w RMF FM przewodnik tatrzański i ratownik medyczny Kajetan Gawarecki nawiązując do wczorajszej tragicznej akcji ratunkowej po burzy w Tatrach.
 • Tragiczna burza w Tatrach. Rzeczniczka wojewody: Trzy ofiary śmiertelne

  Zakopane (woj. małopolskie). Gwałtowna burza przeszła nad Tatrami. W grupę turystów na Giewoncie miał uderzyć piorun. Trwa akcja ratunkowa, w której udział biorą ratownicy TOPR, GOPR i LPR. Joanna Paździo z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego poinformowała na Twitterze, że "na tę chwilę mamy informację o 3 ofiarach śmiertelnych". Wcześniej rzeczniczka LPR informowała o 22 osobach rannych. (x-news/TVN24)
 • Tragiczna burza w Tatrach. Rzeczniczka wojewody: Trzy ofiary śmiertelne

  Zakopane (woj. małopolskie). Gwałtowna burza przeszła nad Tatrami. W grupę turystów na Giewoncie miał uderzyć piorun. Trwa akcja ratunkowa, w której udział biorą ratownicy TOPR, GOPR i LPR. Joanna Paździo z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego poinformowała na Twitterze, że "na tę chwilę mamy informację o 3 ofiarach śmiertelnych". Wcześniej rzeczniczka LPR informowała o 22 osobach rannych. (x-news/TVN24)
 • Uwaga na trudne warunki w górach. "Planując wędrówki, zabierajmy ze sobą zdrowy rozsądek"

  Uwaga na trudne warunki w górach. W ostatnią sobotę (29.09) doszło do kolejnego obrywu skalnego z Niebieskiej Turni, położonej nad zamkniętym od maja odcinkiem szlaku pomiędzy Świnicą a Zawratem. Od kilku miesięcy Tatrzański Park Narodowy ostrzegał, że do takiego powtórnego obrywu może dojść i ten scenariusz się spełnił. To kolejny dowód na to, że lekceważenie zakazu i wędrowanie tym szlakiem może wiązać się ze śmiertelnym niebezpieczeństwem. (TVN24/x-news)