Tatry

Artykuły - Tatry (206)

 • Pięć zimowych zagrożeń, których możemy uniknąć

  Pięć zimowych zagrożeń, których możemy uniknąć

  Niektórych zimowych wypadków nie sposób przewidzieć. Poślizgnąć się i złamać nogę możemy nawet na oblodzonym chodniku. To fakt. Równie nieprzyjemnie może się skończyć wypad w góry, na narty czy sanki z dziećmi. Czym innym jest jednak pech od ryzykanctwa i niepotrzebnej brawury. Oto pięć aktywności, których dla własnego dobra lepiej nie podejmować zimą bez odpowiedniego przygotowania i stosownych ku temu warunków.
 • Józef Uznański i historyczny skok z kolejki na Kasprowy Wierch

  Józef Uznański i historyczny skok z kolejki na Kasprowy Wierch

  Przynajmniej kilka postaci zapisało się złotymi zgłoskami w historii Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jedną z nich był Józef Uznański, znakomity narciarz, kurier tatrzański i uznany ratownik. W ucieczce przed niemiecką obławą skoczył z wagonika kolejki zmierzającej na Kasprowy Wierch.
 • Straż Parku: Alkohol w Tatrach to duży problem

  Straż Parku: Alkohol w Tatrach to duży problem

  - Turyści zaopatrują się w różne trunki na wycieczki. Są osoby, które kontrolują spożycie, wypiją tyle, żeby mieć nieco lepszy humor, gorzej, kiedy ktoś przesadzi tak, że nie jest w stanie samodzielnie wrócić ze szlaku. Dość często mamy zgłoszenia, że ktoś leży przy ścieżce lub siedzi przy ławostole i nie ma z nim kontaktu. I jest kłopot - zwraca uwagę w rozmowie z Interią Grzegorz Lorek, zastępca komendanta Straży Tatrzańskiego Parku Narodowego.
 • Edukator TPN: Dzikie Tatry z XIX wieku to mit

  Edukator TPN: Dzikie Tatry z XIX wieku to mit

  Lubimy słuchać historii romantycznych tatrzańskich pionierów, zmierzających w pięknych okolicznościach przyrody na górskie szczyty. Opowieści te, chociaż łapią za serce, rzadko wspominają o katastrofie ekologicznej, do której doprowadzono w Tatrach. - Pod koniec XIX wieku mieliśmy może 1/3 stanu obecnego lasu, dzikich zwierząt właściwie nie było, zaczęły za to pojawiać się spływy gruzowo-błotne i powodzie w Zakopanem, ponieważ wykarczowano las zapewniający retencję wody - przypomina Jan Krzeptowski-Sabała, edukator TPN i przewodnik tatrzański.
 • UFO nad Tatrami. Co widzieli mieszkańcy Zakopanego?

  UFO nad Tatrami. Co widzieli mieszkańcy Zakopanego?

  Wczesnym rankiem 17 stycznia 1979 roku chorąży Milicji Obywatelskiej i fotograf Antoni Szreder ujrzał w drodze do pracy w Zakopanem dwa niezidentyfikowane obiekty latające unoszące się nad stacją IMGW na Kasprowym Wierchu. Nie był jedynym, który tego dnia zaobserwował na niebie trudne do wytłumaczenia zjawiska.
 • Co oznacza kolor szlaku w górach?

  Co oznacza kolor szlaku w górach?

  Planujesz wycieczkę w góry bazując wyłącznie na kolorze szlaku? Możesz się wpakować w kłopoty lub przeciwnie - zamiast łańcuchów, adrenaliny i szybszego bicia serca zaserwujesz sobie nudny spacer. Kojąca zieleń w oznaczeniu szlaku nie oznacza bowiem ścieżki dla początkujących, a złowroga czerń wyzwania zarezerwowanego dla górskich orłów.
 • Za góry oddały życie. Tak rodziło się kobiece taternictwo

  Za góry oddały życie. Tak rodziło się kobiece taternictwo

  "Nie pomieszczę twojej śmierci w granitowej trumnie Tatr" - pisał Julian Przyboś po tragedii na Zamarłej Turni ponad 90 lat temu. Siostry Marzena i Lida Skotnicówny za miłość do gór zapłaciły najwyższą cenę. Ich uzależnienie od uczucia skały pod dłonią i pęd do dorównania mężczyznom, wygrały z rozsądkiem. Pionierki kobiecego taternictwa zginęły.
 • Czarny wrzesień w Tatrach. Przypominamy ku przestrodze

  Czarny wrzesień w Tatrach. Przypominamy ku przestrodze

  Przełom lata i jesieni był bardzo pracowity dla ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Niestety, w najwyższych polskich górach doszło we wrześniu do kilku wypadków śmiertelnych.
 • Najważniejsze obiekty sakralne w Tatrach

  Najważniejsze obiekty sakralne w Tatrach

  Objawienie Matki Boskiej w rejonie Polany Rusinowej, widoczny doskonale z Zakopanego symboliczny krzyż na Giewoncie, czy najwyżej w Polsce położona figurka maryjna to tylko niewielka próbka miejsc kultu i obiektów sakralnych w Tatrach. Warto je poznać, szczególnie gdy w bliskości szczytów dostrzegamy coś więcej niż - tylko i aż - piękno natury.
 • Jesień w Tatrach. Wycieczka na Czerwone Wierchy

  Jesień w Tatrach. Wycieczka na Czerwone Wierchy

  Dla wielu turystów wczesna jesień to najlepszy czas na wycieczkę w góry. Na tatrzańskich szlakach robi się luźniej, pustoszeją też powoli Krupówki i drogi dojazdowe w Tatry. Symbolem złotej polskiej jesieni w najwyższych polskich górach są Czerwone Wierchy, które właśnie teraz pokazują swoje najpiękniejsze oblicze.

Filmy - Tatry (4)

 • Ratownik: Jestem przeciwnikiem myślenia za kogoś. W góry chodzi się w poszukiwaniu wolności

  "Burza w górach latem nie jest niczym nadzwyczajnym, to jest zjawisko normalne. Sezon burzowy w Tatrach trwa od maja do końca sierpnia. Sierpień jest miesiącem, w którym możemy się spodziewać kilku, a nawet kilkunastu dni burzowych" - podkreśla w Rozmowie w samo południe w RMF FM przewodnik tatrzański i ratownik medyczny Kajetan Gawarecki nawiązując do wczorajszej tragicznej akcji ratunkowej po burzy w Tatrach.
 • Tatry poradziły sobie bez Ukraińców i Rosjan

  Tegoroczna zima była korzystna dla firm organizujących wypoczynek zimowy w Tatrach. Warunki pogodowe spowodowały, że zarówno pod koniec 2014 roku, jak i na początku bieżącego więcej osób wybrało polsko-słowackie góry. Spadła wprawdzie liczba turystów z Ukrainy i Rosji, jednak pojawia się coraz więcej osób z innych państw europejskich. – Ten sezon zimowy na pewno był lepszy od poprzedniego, ponieważ było więcej śniegu – ocenia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Bohuš Hlavatý, prezes zarządu spółki Tatry Mountain Resorts (TMR).
 • Cztery pory roku w Tatrach. Coś pięknego!

  Polana Chochołowska, Kasprowy Wierch, Gubałówka - Tatry! Zobaczcie wspaniały film, nagrany przez Józefa Krzeptowskiego.
 • Jak pomóc ofiarom lawin?

  Pierwsze ogólnodostępne treningowe centrum lawinowe od dziś działa na Kalatówkach w Tatrach. Uruchomione w ramach akcji "Lawinowe ABC" służyć będzie wszystkim chętnym, którzy będą chcieli zdobywać doświadczenie w ratownictwie lawinowym. Ratownicy uczą turystów, narciarzy i wspinaczy, jak pomóc zasypanym ofiarom.