tarczyca

Artykuły - Tarczyca (23)

 • Dieta dobra dla tarczycy

  Dieta dobra dla tarczycy

  W chorobie Hashimoto ważna jest zmiana nawyków żywieniowych. Co zatem jeść, aby złagodzić objawy?
 • Jak rozpoznać problemy z tarczycą?

  Jak rozpoznać problemy z tarczycą?

  U co piątej osoby w Polsce występują zaburzenia czynności tarczycy, lecz połowa z nich zupełnie nie zdaje sobie z tego sprawy. Jak to możliwe? Dowiedz się, na jakie sygnały ostrzegawcze trzeba zwrócić uwagę, jak można zapobiegać tego rodzaju problemom i kto jest najbardziej narażony na ich wystąpienie.
 • Selen na tarczycę

  Selen na tarczycę

  Badania naukowe nie potwierdziły znaczącego wpływu tego pierwiastka na tarczycę i obecnie nie stosuje się w go leczeniu.
 • Zdrowa tarczyca

  Zdrowa tarczyca

  Hashimoto dotyka co trzecią kobietę na świecie. Jak rozpoznać, czy jesteś w grupie zagrożenia? Jaką dietę stosować, by zapobiegać chorobom tarczycy? Jaki jest najbardziej naturalny sposób powrotu do zdrowia? Co, oprócz diety, może przyspieszyć powrót do równowagi hormonalnej?
 • Czy i kiedy warto robić USG tarczycy?

  Czy i kiedy warto robić USG tarczycy?

  Schorzenia tarczycy to jeden z obszarów, w których badaniu znacząco pomaga ultrasonografia. Jakie są wskazania do USG tarczycy i które choroby można w ten sposób wykryć? W jaki sposób nowoczesne ultrasonografy badają tarczycę?
 • Poznano nową przyczynę groźnego schorzenia

  Poznano nową przyczynę groźnego schorzenia

  U osób często doświadczających bólów głowy, zwłaszcza migren, istnieje większe ryzyko zachorowania na niedoczynność tarczycy.
 • Jak dbać o tarczycę?

  Jak dbać o tarczycę?

  Zawsze byłaś w świetnej kondycji i nic ci nie dolegało. Nawet nie zauważyłaś kiedy pojawiło się zmęczenie i przybyło ci kilka kilogramów. Nie bagatelizuj tego. To może być sygnał, że twoja tarczyca nie pracuje jak należy.
 • Sposób na tarczycę

  Sposób na tarczycę

  Nadczynność tarczycy to poważne schorzenie. Jedną z metod leczenia nadczynności tarczycy jest terapia radiojodem.
 • Zadbaj o tarczycę

  Zadbaj o tarczycę

  Problemy z tarczycą negatywnie wpływają na zdrowie, samopoczucie, a także jakość życia. Według endokrynologów zaburzenia czynności tego gruczołu na całym świecie ma ponad 300 mln ludzi – a nawet 50 proc. z nich o tym nie wie. Z kolei polscy specjaliści szacują, że z nieodpowiednim funkcjonowaniem tego narządu zmaga się ok. 22 proc. mieszkańców naszego kraju. Przede wszystkim są to kobiety.
 • Podstępna tarczyca. Jak rozpoznać jej niedoczynność?

  Podstępna tarczyca. Jak rozpoznać jej niedoczynność?

  Chora tarczyca nie boli, ale jej objawy mogą bardzo uprzykrzyć życie. Na dodatek zwykle nie mamy świadomości, że to ona jest źródłem naszych problemów.

Filmy - Tarczyca (6)

 • Ćwiczę i nie chudnę. Jakie są tego powody?

  Zofia Świstak to fanka trenera Qczaja, która schudła 11 kilogramów. Na czym polegał jej problem z otyłością? Na czym polega insulinooporność? Powiedział o tym prof. Mariusz Wyleżoł, bariatra, WUM, komitet ekspertów Fundacji Od-Waga. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Nowoczesna metoda leczenia tarczycy pomaga ochronić głos

  Choroby tarczycy są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych chorób na świecie. W Polsce ok. 22 proc. osób cierpi na choroby gruczołu tarczowego bądź chorowało na nie w przeszłości. Pacjenci często obawiają się leczenia operacyjnego ze względu na możliwość wystąpienia powikłań.Jednak eksperci kampanii „Tarczyca – otocz ją opieką” podkreślają, że istnieją nowoczesne metody, które minimalizują ryzyko wystąpienia zaburzeń fonacji po operacji tarczycy.
 • Ponad milion Polaków cierpi na choroby tarczycy, a ty kiedy ostatnio się badałeś?

  Według danych Głównego Urzędu Statystycznego przeszło 1 mln osób w Polsce ma chorą tarczycę. Choroby tego gruczołu są różne: niedoczynność, nadczynność, wole, wole guzowate, nowotwór, choroba Hashimoto czy choroba Gravesa-Basedowa. Jak się leczyć? W przypadku niedoczynności i nadczynności tarczycy, również wtedy gdy są one wywołane chorobami zapalnymi, stosuje się leczenie farmakologiczne – odpowiednimi lekami. Przy nadczynności w grę może wchodzić także leczenie jodem radioaktywnym. Co do guzków, należy się upewnić, że nie są one zmianą nowotworową. Jeśli nie są, a wole guzowate nie powoduje dużego powiększenia tarczycy, wystarczy je obserwować. Niekiedy zastosowane leczenie nie przynosi jednak efektów i niezbędna jest operacja, po której zostaje szpecąca blizna. Na szczęście jej wygląd można poprawić, a widoczność – zmniejszyć.
 • Rak rdzeniasty tarczycy atakuje co roku ok. 100 osób. Chorzy zdiagnozowani zbyt późno nie mają możliwości leczenia

  Rak rdzeniasty tarczycy uznawany jest za stosunkowo rzadki nowotwór – co roku w Polsce diagnozuje się około 100 nowych przypadków. Połowa pacjentów, u których chorobę rozpoznaje się w zaawansowanym stadium, nie ma szans na skuteczne i dostępne w innych krajach Unii Europejskiej leczenie. Na ten problem zwrócili uwagę eksperci podczas Akademii Onkologii Nuklearnej 2017 zorganizowanej przez Warszawskie Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej Curie. – Połowę chorych po przeprowadzeniu dobrej diagnostyki udaje się wyleczyć. Gorzej mają ci, którzy zostali zdiagnozowani zbyt późno albo w ogóle nie mają diagnozy. W przypadku tego nowotworu okno terapeutyczne, czyli czas, w którym możemy go skutecznie leczyć, jest bardzo krótkie. Im wcześniej wykryjemy i wdrożymy terapię, tym lepszy efekt. Jeśli choroba ma niski stopień zaawansowania, możemy uzyskać stuprocentowe wyleczenie. Mamy jednak duży problem z pacjentami, u których doszło już do przerzutów, ponieważ dla nich nie ma skutecznego leczenia – mówi agencji prof. Marek Dedecjus, kierownik Kliniki Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie. Rak rdzeniasty stanowi około 5 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory tarczycy. Rozwija się częściej wśród kobiet i osób po 50. roku życia, ale zdarza się, że chorują na niego również osoby młode w wieku 20–40 lat. Przyczyny tej choroby nie są do końca znane, ale ocenia się, że w wielu przypadkach mogą być to predyspozycje genetyczne.