tarcza antykryzysowa

Artykuły - Tarcza antykryzysowa (227)

Filmy - Tarcza antykryzysowa (6)

 • Tarcza 3.0: Zmiany dotyczące wynagrodzenia pracowników i zatrudniania cudzoziemców

  Istotne zmiany dla pracodawców wprowadza kolejna ustawa o tzw. Tarczy Antykryzysowej. Najważniejsze z nich dotyczą wynagrodzenia pracowników oraz zatrudniania cudzoziemców. Tarcza 3.0, tj. ustawa z 30 kwietnia 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-COV-2 przekazana została do Senatu.
 • #Koronawirus: Za dużo biurokracji w tarczy antykryzysowej

  Polską gospodarkę tworzy 1,3 miliona samozatrudnionych i 700 tysięcy firm, które zatrudniają łącznie ponad 6,7 miliona obywateli. Polacy mogą dzięki temu pracować na dobrobyt swoich rodzin. Rozwiązania zaproponowane w ostatnich tygodniach przez rząd znajdują się niejako obok tego fundamentu polskiej gospodarki. Można powiedzieć, że są prourzędnicze – skoro zakładają, że administracja, która dotychczas nie była w stanie na czas obsługiwać przedsiębiorców i rozpatrywać wniosków – będzie działać sprawnie w sytuacji zapaści. Stąd propozycje zawarte w tarczy nie spełnią założeń ratowania polskich firm. Już dziś mówi się o kolejnych wersjach i aktualizacjach wprowadzonych rozwiązań. Warto zaznaczyć, że do ich zastosowania potrzebny jest aż 176 stronicowy podręcznik.
 • Tarcza Antykryzysowa nie rozwiązuje podstawowego problemu przedsiębiorców

  Ograniczone w czasie wsparcie w finansowaniu kosztów zatrudnienia lub odsunięcie w czasie płatności niektórych zobowiązań publiczno-prawnych, oraz planowane rozwiązania w zakresie dofinansowania kosztów działalności mogą się okazać niewystarczające.
 • #Koronawirus - Upadające firmy i obywatele zagrożeni biedą – bez pomocy państwa nie przetrwamy pandemii

  Kłopoty finansowe związane z epidemią koronawirusa mają dwie strony. Z jednej to kłopoty pracowników – którzy z uwagi na brak umowy o pracę nie mogą liczyć na wypłatę zasiłków podczas kwarantanny lub choroby. Z drugiej strony to kłopoty firm, które przez brak płynności finansowej nie są w stanie wypłacić wynagrodzeń nieobecnym pracownikom. W tej sytuacji osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawne mogą zmierzyć się z brakiem środków do życia, a małe i średnie firmy stoją przed groźbą szybkiego bankructwa. Przedsiębiorcom i obywatelom musi więc pomóc państwo oraz sektor bankowy.