Tanzania

Artykuły - Tanzania (10)

 • Żelisław Żyżyński rzucił wszystko i... został dyrektorem sportowym na Zanzibarze

  Żelisław Żyżyński rzucił wszystko i... został dyrektorem sportowym na Zanzibarze

  - Strona zanzibarskiej federacji nie działa, więc naszą tabelę znamy z tego, że ktoś prowadzi zapiski. Dzwonimy i ustalamy wyniki. Sytuacja jest więc dziwna - mówi Żelisław Żyżyński, były dziennikarz Canal+, który został na Zanzibarze dyrektorem sportowym klubu PiliPili Dulla Boys i walczy z nim o afrykańskie puchary.
 • Tanzania: Granat wybuchł w szkole. Sześcioro dzieci nie żyje

  Tanzania: Granat wybuchł w szkole. Sześcioro dzieci nie żyje

  Sześcioro dzieci zginęło, a co najmniej 25 zostało rannych w środę w wyniku wybuchu granatu w szkole podstawowej w północno-zachodniej Tanzanii. Uczniowie bawili się znalezionym pociskiem.
 • U wybrzeży Tanzanii odkryto zaginione rzymskie miasto

  U wybrzeży Tanzanii odkryto zaginione rzymskie miasto

  Czyżby udało się odnaleźć ruiny zaginionego, rzymskiego miasta o nazwie Rhapta? Była to starożytna metropolia powszechnie uznawana za pierwsze duże miasto Afryki.
 • Zanzibar: Dziesiątki kobiet porzucone lub zmuszone do rozwodu za udział w wyborach

  Zanzibar: Dziesiątki kobiet porzucone lub zmuszone do rozwodu za udział w wyborach

  47 kobiet zostało porzuconych przez swoich mężów i zmuszonych do wzięcia rozwodu bez ich zgody za udział w wyborach na Zanzibarze - twierdzą działacze organizacji kobiecych i prawnicy. O sprawie pisze "The Guardian".
 • Tanzania: Co najmniej 31 ofiar śmiertelnych katastrofy promu

  Tanzania: Co najmniej 31 ofiar śmiertelnych katastrofy promu

  Wyłowiono zwłoki co najmniej 31 osób, w tym dwójki Europejczyków, którzy zginęli w środę w katastrofie promu płynącego z Dar es Salaam do Zanzibaru u wschodnich wybrzeży Afryki - podało ministerstwo transportu Zanzibaru, regionu autonomicznego Tanzanii.
 • Tanzania: Zatonął prom przewożący 600 pasażerów

  Prom z ponad 600 pasażerami na pokładzie, płynący z Zanzibaru na wyspę Pemba u wybrzeży Tanzanii, zatonął w nocy z piątku na sobotę. Około 380 osób uważa się za zaginione.
 • Pięć goli "Canarinhos" w meczu towarzyskim

  Pięć goli "Canarinhos" w meczu towarzyskim

  W towarzyskim meczu piłkarskim rozegranym w Dar Es Salaam, Tanzania przegrała z Brazylią 1-5 (0-2). Brazylia jest finalistą piłkarskich mistrzostw świata, które 11 czerwca rozpoczną się w RPA.
 • Tanzania: Spłonęło 12 uczennic

  Co najmniej 12 uczennic spłonęło żywcem, a ponad 20 zostało ciężko poparzonych w pożarze, jaki miał miejsce w sobotę wieczorem w szkole w centralnej Tanzanii.
 • Tanzania: W szpitalu pomylono pacjentów

  Szpital w Dar es-Salam w Tanzanii pomylił dwóch pacjentów o tym samym imieniu. W rezultacie obu chorym zoperowano nie to, co trzeba.
 • GSM na gór szczycie

  Operator Vodacom Tanzania postawił stację bazową na stokach najwyższej góry Afryki - Kilimandżaro. Pozwoli to turystom i alpinistom przebywającym w pobliżu tego masywu na korzystanie z telefonów GSM w trakcie wypadów na szczyt.

Filmy - Tanzania (5)

 • Twoje dziecko nie lubi matematyki? Spokojnie, jest na to sposób!

  Mówiące ludzkim głosem małpy, słonie i żyrafy rozprawiają o matematyce i zamiłowaniu do nauki. To „Ubongo kids” kreskówka która bije rekordy popularności w tanzańskiej telewizji.
 • Film Martyny Wojciechowskiej walczy o nagrodę na festiwalu w Monte Carlo

  Film „Ludzie duchy” Martyny Wojciechowskiej i Marka Kłosowicza otrzymał nominację na Międzynarodowym Festiwalu Produkcji Telewizyjnej w Monte Carlo. Dokument opowiada historię albinosów z Tanzanii, którzy są zwierzyną łowną dla ludzi wierzących w magiczną moc chorych na bielactwo. Martyna Wojciechowska nie ukrywa, że już sama nominacja do tak prestiżowej nagrody jest dla niej wielkim wyróżnieniem.
 • Ich krew i ciało są cenniejsze niż złoto. Obława na albinosów

  W Tanzanii jedno na 1400 dzieci rodzi się z albinizmem. Jego życie od samego początku jest zagrożone. Części ciała albinosów oraz ich krew są bardzo cenione przez miejscowych czarowników, którzy uważają, że można z nich przyrządzać „magiczne” wywary. Polowania na albinosów mogą się niebawem nasilić w związku ze zbliżającymi się wyborami, zaplanowanymi na październik. – Wielu kandydatów uważa, że amulety z ciała i krwi albinosów pomogą im zdobyć zwolenników i wygrać – tłumaczy Josephat Torner z Tanzańskiego Stowarzyszenia Albinosów. Od 2000 r. w Tanzanii zamordowano co najmniej 76 albinosów – podaje ONZ. Zagrożeni szukają schronienia w wielkich miastach, ponieważ na obszarach wiejskich zabobony i wiara w czary są bardziej rozpowszechnione. Ale nawet w środowiskach miejskich albinosi czują się dyskryminowani: często nie mogą znaleźć pracy, nawet jeśli mają znakomite kwalifikacje. „Nie chcemy być uchodźcami we własnym kraju” – żalą się.
 • Brutalnie mordowane. Straszny los afrykańskich "czarownic"

  Sufia wciąż opłakuje swoją matkę, chociaż od jej śmierci minęły już dwa lata. Kobieta zginęła w straszny sposób - poraniona maczetami i spalona. Wszystko dlatego, że mieszkańcy jej rodzinnej wioski byli przekonani, że zesłała demona w postaci hieny, która rozszarpała małego chłopca żyjącego w sąsiedztwie. W Tanzanii wiara w istnienie "czarownic" jest wciąż bardzo silna. Zabobon ten bierze górę nad zdrowym rozsądkiem. Za wszelkie tragiczne, niewytłumaczalne zdarzenia - takie jak wypadki czy klęski żywiołowe - obwiniane są starsze kobiety, często funkcjonujące na marginesie społeczeństwa, samotne i bezbronne. Płacą one życiem za wyimaginowane podejrzenia i niesłuszne oskarżenia. Po zbiorowej "egzekucji" ich dobytek przechodzi w ręce morderców.