talibowie

Synonimy:
talib,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Talibowie (427)

 • Lionel Messi spotkał się z chłopcem, którego zdjęcie podbiło internet

  Lionel Messi spotkał się z chłopcem, którego zdjęcie podbiło internet

  Lionel Messi spełnił daną na początku roku obietnicę i we wtorek spotkał się ze swoim kilkuletnim wielbicielem z Afganistanu, którego zdjęcie w koszulce argentyńskiego piłkarza zrobionej z foliowych torebek rozsławiło chłopca na cały świat.
 • Pentagon: Przywódca talibów prawdopodobnie nie żyje

  Pentagon: Przywódca talibów prawdopodobnie nie żyje

  Przywódca talibów w Afganistanie Achtar Mohammed Mansur zginął prawdopodobnie podczas przeprowadzonego w sobotę przez lotnictwo USA ataku z użyciem dronów - powiedział w sobotę rzecznik Pentagonu. Wraz z nim miał zginąć inny wysoki rangą dowódca talibów.
 • Talibowie mają aplikację na Androida

  Talibowie mają aplikację na Androida

  Talibowie mają swoją aplikację na smartfony z systemem Android – donosi serwis Bloomberg. Program o nazwie Alemarah trafił nawet do sklepu Google Play.
 • "Wojna w Afganistanie będzie jeszcze krwawsza"

  "Wojna w Afganistanie będzie jeszcze krwawsza"

  Choć w Kabulu, Waszyngtonie, a zwłaszcza w Islamabadzie głośno je zapowiadano, na początku marca nie doszło do rozmów pokojowych z talibami. I niewiele wskazuje na to, by miało do nich w najbliższym czasie dojść.
 • ​Afganistan: Talib w mundurze policjanta zabił 10 funkcjonariuszy

  Talibski bojownik, który infiltrował policję w prowincji Uruzgan w centrum Afganistanu, zabił we wtorek dziesięciu funkcjonariuszy - poinformowały lokalne władze. Był to już drugi tego typu atak w ciągu ośmiu dni.
 • Talibowie znów obejmą władzę? "Trwają poważne walki"

  Talibowie znów obejmą władzę? "Trwają poważne walki"

  W Afganistanie ruszyła kontrofensywa sił rządowych na Kunduz. Miasto od kilkudziesięciu godzin znajduje się w rękach talibów. To pierwsza stolica prowincji zdobyta przez islamistów od obalenia ich rządów przez Amerykanów w 2001 roku. "Trwają poważne walki" – relacjonuje przedstawiciel afgańskiego resortu spraw wewnętrznych Martin Safraz.
 • ​Afganistan: Talibowie rozpoczęli ofensywę na Kunduz

  ​Afganistan: Talibowie rozpoczęli ofensywę na Kunduz

  Talibowie rozpoczęli w poniedziałek drugą w tym roku ofensywę na Kunduz, stolicę prowincji o tej samej nazwie na północy Afganistanu - podała miejscowa policja. Dla islamistów zdobycie miasta byłoby dużym sukcesem w trwającym od 14 lat konflikcie zbrojnym.
 • 5 osób nie żyje po zamachu koło lotniska w Kabulu

  5 osób nie żyje po zamachu koło lotniska w Kabulu

  5 osób zginęło, a kilkanaście zostało rannych w zamachu, do którego doszło dzisiaj rano koło międzynarodowego lotniska w Kabulu - podaje BBC.
 • Zamach w Kabulu. Są zabici i ranni

  Zamach w Kabulu. Są zabici i ranni

  W piątek nad ranem czasu lokalnego doszło do zamachu w centrum Kabulu. Co najmniej osiem osób zginęło, a 128 zostało rannych w zamachu - poinformowały afgańskie władze. Według AFP i Reutera eksplodował samochód pułapka, AP donosi o zamachu samobójczym.
 • Nieoficjalnie: Przywódca afgańskich talibów nie żyje

  Przywódca afgańskich talibów mułła Mohammed Omar nie żyje - poinformowali przedstawiciele władz Afganistanu; talibowie nie skomentowali tych doniesień - podał w środę portal BBC News. BBC przypomina, że w przeszłości pojawiały się podobne informacje.

Filmy - Talibowie (17)

 • To miejsce, którego boją się talibowie

  Kilka miesięcy temu ta część miasta Karaczi była w rękach talibów. Niemożliwe było swobodne poruszanie się w tym rejonie. Od kiedy policja wydała wojnę islamskim ekstremistom, życie w tym największym pakistańskim mieście powoli wraca do normy. – Powstrzymaliśmy talibanizację Karaczi. Dziś mogę potwierdzić, że oczyściliśmy blisko 80 procent osiedli zajętych przez talibów – mówi Azfar Mahesar, komendant policji w zachodniej strefie Karaczi.
 • Za zaszczepienie dziecka grozi tam śmierć!

  Szczepionki są dziś przedmiotem gorącej debaty na całym świecie – także, a może przede wszystkim, w społeczeństwach zachodnich, gdzie nieufni rodzice kwestionują bezpieczeństwo i zasadność szczepienia dzieci. Tymczasem okazuje się, że w Pakistanie pracownicy służb medycznych, realizujący program szczepień przeciw polio, ryzykują własnym życiem, pełniąc misję, którą powierzył im rząd. Są narażeni na ataki ze strony talibów i członków różnych ekstremistycznych ugrupowań. Skąd ta niewytłumaczalna wrogość i agresja? Pakistańscy ekstremiści uważają, że akcje szczepień to przykrywka dla działań szpiegowskich prowadzonych przez rządy państw zachodnich. Część z nich jest też przekonana, że szczepionka przeciwko polio jest skażona wieprzowiną i daje groźne skutki uboczne, np. bezpłodność w dorosłym życiu... Służby medyczne nie ustają jednak w wysiłkach. Akcje szczepień prowadzone są nawet na dworcach autobusowych i stacjach kolejowych. Dzieci otrzymują szczepionkę doustnie, w postaci kropli do wypicia. Stawką jest zdrowie i życie maluchów. Polio, czyli choroba Heinego-Medina wywoływana przez wirus polio, powoduje zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego, a w konsekwencji porażenie mięśni kończyn dolnych, czasem także mięśni tułowia i mięśni biorących udział w oddychaniu.
 • Malala kontra fanatyzm. Walka trwa

  Młoda Pakistanka Malala Yousafzai, walcząca o prawo do edukacji dla kobiet i dziewcząt w krajach islamskich, jest niekwestionowaną bohaterką. Za odważne głoszenie swoich poglądów o mało nie zapłaciła życiem. Ale w Pakistanie nie wszystkim podoba się jej działalność. Chociaż wiele dziewcząt chce być jak Malala, słychać także głosy krytyczne pod adresem młodej aktywistki. Mułła Gul Naseeb Khan uważa, że Malala jest... narzędziem w rękach Stanów Zjednoczonych, które chcą, by świat opanowała cywilizacja rozwiązłości i nagości. "Specjalnie rozdmuchuje się incydent związany z postrzeleniem Malali, by stała się ona sławna i zaczęła mieć wpływ na nasze dziewczęta. Będzie wtedy propagować tę kulturę" - mówi.
 • Superbohaterka w burce broni muzułmańskich dziewcząt

  Najmłodsi telewidzowie w Pakistanie już niedługo z wypiekami na twarzy będą śledzić przygody nową super bohaterki. To Mścicielka w Burce – na co dzień łagodnie usposobiona nauczycielka. W przebraniu walczy z gangsterami pod wodzą złego Baby Bandooka, którzy chętnie pozamykaliby wszystkie szkoły dla dziewcząt działające w Pakistanie, w tym także szkołę w fikcyjnym mieście Halwapur, w której pracuje dzielna pani profesor. W walce ze złem i nietolerancją pomaga jej troje uczniów. Publicyści podkreślają, że ta z pozoru zwyczajna kreskówka ma doniosłe znaczenie społeczne i wpisuje się w kampanię na rzecz dostępu pakistańskich dziewcząt do edukacji. W północno-zachodnich rejonach kraju, opanowanych przez talibów, tysiące dziewczynek nie może chodzić do szkoły. Czy animowana super bohaterka doda im odwagi w walce o swoje prawa?