tajemnice

Artykuły - Tajemnice (224)

Filmy - Tajemnice (6)

 • To miejsce skrywa największe zagadki wszechświata

  Rozgwieżdżone niebo nad chilijską pustynią Atacama ma ogromne znaczenie dla badań astronomicznych. To tu, na andyjskim płaskowyżu Chajnantor, pracuje olbrzymi teleskop ALMA, niestrudzenie tropiący zagadki wszechświata. Nie ma drugiego takiego miejsca na Ziemi, gdzie niebo pozostawałoby absolutnie bezchmurne przez 320 dni w roku. Nic dziwnego, że ściągają tutaj nie tylko naukowcy, ale też tysiące astronomów-amatorów, pasjonujących się kosmosem. I jedni, i drudzy mogą tu do woli prowadzić obserwacje nieba. Atacama jest również miejscem, gdzie szczególnie często znajdowane są meteoryty. Fragmenty ciał niebieskich - nawet te maleńkie - w kieszonkowym rozmiarze mieszczą miliardy lat historii wszechświata. Chętni mogą podziwiać je z bliska w Muzeum Meteorytów w miasteczku San Pedro de Atacama, które może poszczycić się największym zbiorem meteorytów na świecie.
 • "Tajemnice Watykanu" bez tajemnic?

  Książka "Tajemnice Watykanu" Bernarda Lecomte'a dotyczy spraw mało znanych publiczności, ale nie goni za sensacją - ocenia Jacek Moskwa, wieloletni korespondent polskich mediów w Rzymie.
 • Katie Melua i jej tajemnice

  Tajemniczość, wielobarwność, poszukiwanie drogi wyjścia z labiryntu własnego umysłu - tak Katie Melua opisuje swój nowy album, "The House".
 • Tajemnice "Hotelu Isabel"

  We wrześniu do sklepów trafił album Bartka Świderskiego. Piosenką, która promuje longplay "Świderski" jest "Hotel Isabel". O tym jak powstawał ten utwór oraz teledysk do niego - opowiedział nam sam twórca.