szyici

Artykuły - Szyici (18)

 • Iran: Dokonano egzekucji 20 sunnitów skazanych za terroryzm

  Iran: Dokonano egzekucji 20 sunnitów skazanych za terroryzm

  W Iranie, który rządzony jest przez szyitów, przeprowadzono egzekucję 20 sunnitów skazanych za przynależność do ugrupowania terrorystycznego. Władza oskarża te osoby o liczne zabójstwa i zagrażanie bezpieczeństwu narodowemu - podała państwowa telewizja IRIB.
 • Nigeria: Samobójczy zamach bombowy

  Nigeria: Samobójczy zamach bombowy

  Co najmniej 15 szyitów poniosło śmierć w wyniku samobójczego zamachu bombowego, którego dokonano w poniedziałek na północnym wschodzie Nigerii. Region ten jest centrum powstania sunnickich islamistów z Boko Haram.
 • Irak: Znaleziono ciała 10 zabitych młodych ludzi

  W Bagdadzie znaleziono ciała 10 młodych ludzi zabitych strzałami w głowę lub pierś - poinformowało irackie wojsko. Ofiary w wieku 17-25 lat nie żyły od jednego lub dwóch dni.
 • ​Jaka byłaby najgroźniejsza wojna współczesnego świata?

  ​Jaka byłaby najgroźniejsza wojna współczesnego świata?

  "Jaka byłaby najgroźniejsza wojna współczesnego świata?" - zastanawia się znany publicysta "New York Timesa" David Brooks. Nie walki z użyciem broni chemicznej w Syrii, lecz konflikt na tle religijnym, który ogarnąłby Bliski Wschód - ostrzega.
 • Irak: Kolejne protesty sunnitów przeciwko Malikiemu, dołączają szyici

  Tysiące demonstrantów kontynuowało w czwartek w sunnickich częściach Iraku protesty przeciwko szyickiemu premierowi Nuriemu al-Malikiemu, któremu zarzucają dyskryminację sunnickiej mniejszości w kraju. Do protestów przeciwko szefowi rządu dołączają szyici.
 • Irak: Trzy eksplozje samochodów pułapek zabiły 23 szyitów

  23 osoby zginęły, a kilkadziesiąt zostało rannych we wtorek w stolicy Iraku, Bagdadzie, w następstwie wybuchu trzech samochodów pułapek - podały policja i źródła szpitalne. Ofiary to szyici.
 • Pakistan: Siedmiu zabitych w zamachu na szyitów

  W wybuchu bomby na północnym zachodzie Pakistanu podczas procesji szyitów zginęło w sobotę siedem osób, w tym czworo dzieci. Około 30 osób zostało rannych - poinformowała lokalna policja. W weekend szyici obchodzą święto Aszura.
 • Wyznaczono cenę za głowę rapera

  Wyznaczono cenę za głowę rapera

  Irański hiphopowiec Shahin Najafi musi się ukrywać po tym, jak wyznaczono nagrodę za jego głowę.
 • Pakistan: Szyici zginęli w zamachu na autobus

  Uzbrojeni napastnicy ostrzelali we wtorek autokar na północy Pakistanu, zabijając 18 szyitów i raniąc ośmiu - poinformowała miejscowa policja, oskarżając o ten domniemany zamach na tle wyznaniowym społeczność sunnicką.
 • Arabia Saudyjska: Setki szyitów protestowały na wschodzie kraju

  Setki szyitów protestowały w Prowincji Wschodniej Arabii Saudyjskiej, domagając się uwolnienia więźniów i wycofania oddziałów saudyjskich z sąsiedniego Bahrajnu, gdzie uczestniczą w uśmierzaniu społecznej rewolty tamtejszej większości szyickiej.

Filmy - Szyici (1)

 • Największy cmentarz świata. Grzebią tu ludzi od 1400 lat!

  Jak okiem sięgnąć – wszędzie groby… Wadi al-Salam, czyli Dolina Pokoju, to największy cmentarz na świecie. Znajduje się na północny wschód od centrum świętego miasta szyitów w Iraku – Nadżafu. Nekropolia zajmuje powierzchnię niemal 1500 hektarów, a liczba zlokalizowanych tutaj mogił przekracza 5 milionów. Wadi al-Salam nie bez powodu figuruje na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajdują się tu niezliczone zabytkowe nagrobki, bowiem zmarłych chowa się tutaj nieprzerwanie od… 1400 lat! Wśród nich są zwykli ludzie – ale też przywódcy duchowi, prorocy, politycy, sułtani i książęta; wszyscy zrównani wobec śmierci. Niemal każdy pobożny muzułmanin pragnie spocząć w Wadi al-Salam. To dlatego do nekropolii trafiają ciała nie tylko z Iraku, ale z całego Bliskiego Wschodu, Azji Południowo-Wschodniej i Indii. Od kilkunastu miesięcy ten bezkresny cmentarz przyjmuje jednak więcej ciał niż kiedykolwiek. Wszystko przez ofensywę dżihadystów z Państwa Islamskiego. Walki pochłaniają coraz więcej ofiar – tak wiele, że nawet największy cmentarz świata ledwo może sprostać gwałtownie rosnącemu zapotrzebowaniu na nowe miejsca pochówku.