szyfry

Artykuły - Szyfry (8)

 • "Rzeczpospolita": Stworzymy polskie szyfry

  Polska zbuduje własne urządzenia i algorytmy szyfrujące, które będą strzegły rządowych tajemnic - ujawnia "Rzeczpospolita".
 • Tajny ośrodek łamania szyfrów Enigmy zostanie uratowany

  Dawny tajny ośrodek wywiadowczy Bletchley Park, gdzie w czasie wojny łamano szyfry Enigmy i stworzono podwaliny nowoczesnej technologii komputerowej, otrzymał rządową dotację na sumę 480 tys. funtów, co pomoże w zachowaniu go jako placówki szkoleniowo-muzealnej.
 • Tajemnice polskiej Enigmy

  Tajemnice polskiej Enigmy

  W olbrzymiej masie publikacji dotyczących Enigmy, stale podkreśla się rolę znakomicie prowadzonej przez aliantów akcji dezinformacyjnej. Dzięki niej Niemcy nigdy nie domyślili się, że Enigma stała się prawdziwym "koniem trojańskim".
 • Znał tajne szyfry, zniknął bez śladu

  Znał tajne szyfry, zniknął bez śladu

  Prawie miesiąc temu zniknął w Warszawie szyfrant wywiadu wojskowego, który zna najtajniejsze sekrety polskich służb specjalnych - alarmuje "Dziennik".
 • I ty bedziesz kryptografem [2]

  I ty bedziesz kryptografem [2]

  Kontynuując temat poruszony w artykule I ty zostaniesz kryptografem, przedstawiamy podstawowe rodzaje szyfrów. Współczesne szyfry możemy podzielić na 3 grupy:
 • Chińskie plany Johna Woo

  Chińskie plany Johna Woo

  John Woo ("Mission: Impossible 2", "Szyfry wojny") chce nakręcić film, w którym mógłby przedstawić kulturę Chin zachodnim widzom. Pracujący w Ameryce reżyser z Hongkongu uważa bowiem, iż Zachód ma problemy z przyswojeniem azjatyckiego dorobku kulturowego. Twórca ma nadzieję, że będąc człowiekiem znającym oba światy dobrze nadaje się do tego zadania.
 • John Woo szuka plenerów

  John Woo szuka plenerów

  Reżyser John Woo ("Mission: Impossible 2", "Szyfry wojny") ponownie rozważa nakręcenie swojego następnego filmu w Kanadzie. Przygotowywany od dwóch lat obraz "Land of Destiny", epicka opowieść o budowie amerykańskiej kolei, miał powstać w okolicach Calgary, potem jednak twórca zdecydował się na Los Angeles. Wygląda więc na to, że filmowiec kolejny raz zmienił zdanie.
 • Nowe plany Johna Woo

  Nowe plany Johna Woo

  John Woo ("Mission: Impossible 2", "Szyfry wojny", "Bez twarzy") oświadczył niedawno, że definitywnie porzuca filmy akcji, bo interesuje go inny rodzaj kina. We wtorek, 25 czerwca, okazało się, że reżyser wcale nie żartował. Woo wyznał, że przygotowuje się do realizacji romantycznej komedii i filmu, w którym będą tańce i śpiewy.