szybkie pociągi

Artykuły - Szybkie pociągi (9)

 • Najszybsze pociągi świata

  Najszybsze pociągi świata

  Choć w Polsce pociągi kojarzą się najczęściej z mozolną jazdą, opóźnieniami i sporą niewygodą, tak w wielu krajach stanowią one prawdziwą alternatywę dla samolotów. Przy prędkościach wynoszących nawet powyżej 500 km/h, maszyny te są w stanie przewieźć pasażerów pomiędzy odległymi miastami w krótkim czasie. Zapraszamy do przeglądu najszybszych z nich. I jeszcze jeden fakt - najwyższa średnia prędkość Pendolino na polskich trasach to 200 km/h. W praktyce bywa różnie.
 • Polsko-czeskie przyspieszenie. Pociągi mają się rozpędzać powyżej 200 km/h

  Polsko-czeskie przyspieszenie. Pociągi mają się rozpędzać powyżej 200 km/h

  Kolejarze ruszają z projektowaniem transgranicznej linii z Katowic do Ostrawy. Ma ona usprawnić podróże międzynarodowe i poprawić komunikację na Górnym Śląsku.
 • Jak to z kupowaniem Pendolino było

  Jak to z kupowaniem Pendolino było

  Szybkie pociągi i szybka prywatyzacja, wychylne pudło i 4,5 godziny z Gdańska do Krakowa i Katowic, tanie bilety i 50 proc. dofinansowania unijnego - wokół zakupu 20 składów zespolonych dla PKP Intercity rosły i upadały kolejne mity. Prezentujemy historię zamówienia, które albo pokazuje wielką elastyczność kolejnych władz ministerstwa i PKP, albo dorabianie kolejnych ideologii do jasnego celu - nowe, ładne i szybkie pociągi dla PKP IC. Jak kto woli.
 • Ruszyły testy pierwszego pociągu Pendolino dla PKP Intercity

  Ruszyły testy pierwszego pociągu Pendolino dla PKP Intercity

  Rozpoczęły się testy pierwszych dwóch wagonów szybkich pociągów produkowanych przez Alstom dla PKP Intercity - poinformowała PAP dyrektor ds. komunikacji Alstom w Polsce Dorota Januszkiewicz. Pierwszy pociąg Pendolino ma trafić do Polski na początku sierpnia.
 • PKP Intercity kupi szybkie pociągi za ponad miliard

  PKP Intercity zamierza kupić 20 nowych pociągów za 1,1 mld zł. Prezes spółki, Janusz Malinowski, poinformował na Twitterze, że przetarg zostanie ogłoszony w ciągu 48 godzin.
 • Nowak: W 2014 r. pojedziemy szybkim pociągiem Pendolino, gwarantuję

  Nowak: W 2014 r. pojedziemy szybkim pociągiem Pendolino, gwarantuję

  - Szybkim pociągiem Pendolino pojedziemy z Gdańska do Warszawy w 2014 roku - zapowiedział szef resortu transportu Sławomir Nowak. Gwarantuję - zapewnił w piątek w Polskim Radiu.
 • Pociągi w Polsce pojadą z zawrotną prędkością

  Pociągi w Polsce pojadą z zawrotną prędkością

  - Za rok ma być znany przebieg trasy, którą będą jeździć szybkie pociągi - powiedział dyrektor Centrum Kolei Dużych Prędkości w PKP PLK, Jan Raczyński. Obecnie kolejarze prowadzą konsultacje społeczne dotyczące przebiegu linii.
 • Kiedy pomkniemy szybkim pociągiem?

  Kiedy pomkniemy szybkim pociągiem?

  Konsorcjum, którego liderem jest firma Ingenieria IDOM Internacional z Hiszpanii opracuje studium wykonalności dla linii kolei dużych prędkości z Wrocławia i Poznania przez Łódź do Warszawy - poinformowała spółka PKP Polskie Linie Kolejowe.
 • Szybkie pociągi oddalają się od PKP Intercity

  Przeciąga się przetarg na 20 składów zespolonych dla polskiej kolei. Na drodze stanął spór PKP Intercity z Ernst & Young, doradcą przy realizacji projektu.

Filmy - Szybkie pociągi (1)

 • Czy szybkie pociągi zagoszczą na polskich torach?

  Czy polska infrastruktura kolejowa jest gotowa na pociągi, które rozwiną prędkości do 415 kilometrów na godzinę? O tym w „Dzień Dobry TVN” opowiedzieli konstruktorzy szybkich pociągów Łukasz Mielczarek i Paweł Radziszewski z firmy Hyper Poland. - W tym projekcie do istniejących szyn dodajemy kilka elementów, które pozwolą temu pojazdowi rozpędzać się i hamować oraz nieznacznie lewitować nad powierzchnią gruntu – wyjaśnił Radziszewski. (Dzień Dobry TVN/x-news)