szybki Internet

Artykuły - Szybki Internet (112)

 • Znowu idzie nowe. Jak 5G zmieni nasz świat?

  Znowu idzie nowe. Jak 5G zmieni nasz świat?

  Nowa generacja mobilnego internetu ma ostatecznie przenieść nasz świat w cyfrową przyszłość. Co może 5G?
 • Wprowadzenie sieci 5G będzie wymagać zmniejszenia norm promieniowania

  Wprowadzenie sieci 5G będzie wymagać zmniejszenia norm promieniowania

  Liberalizacja norm PEM i wprowadzenie zachęt inwestycyjnych dla operatorów to zdaniem prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej najpilniejsze, niezbędne elementy do wdrożenia na polskim rynku technologii 5G. - Przy obecnych normach PEM-ów nie ma mowy nie tylko o 5G. Nie ma również mowy o tym, żebyśmy w 2020 roku byli w stanie wypełnić zapotrzebowanie na obecnie istniejące sieci LTE. Szacuje się, że będzie brakowało nam około 70 proc. sieci - mówi Marcin Cichy. Uruchomienie sieci piątej generacji będzie wymagać także nowych częstotliwości i ogromnych inwestycji w infrastrukturę, które resort cyfryzacji oszacował na 11,3-20,3 mld zł.
 • Publiczne hotspoty są za wolne? Ich prędkość wzrośnie 30-krotnie, ale... za klika lat

  Publiczne hotspoty są za wolne? Ich prędkość wzrośnie 30-krotnie, ale... za klika lat

  Prędkość łącza oferowanego przez publiczne hotspoty ma wzrosnąć 30-krotnie. Ale na efekty tej rewolucji poczekamy nawet kilka lat. Samorządom chce finansowo pomóc Komisja Europejska, ale na razie musiała anulować konkurs dla gmin.
 • Cyfryzacja kraju nabiera tempa

  Cyfryzacja kraju nabiera tempa

  Powszechny dostęp do szerokopasmowego internetu o prędkości 100 Mb/s we wszystkich gospodarstwach domowych przed 2025 rokiem oraz ponad 30 tys. szkół podłączonych do szybkiej i bezpiecznej sieci OSE do 2020 roku - to kluczowe rządowe założenia dotyczące cyfryzacji. Unijne środki na ten cel są wydatkowane zgodnie z planem. Jednocześnie rząd pracuje nad zapewnieniem bezpieczeństwa sieci, czemu ma służyć przyjęty niedawno projekt ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa.
 • Miliardy na rozwój sieci światłowodowej. Orange już inwestuje w szybki internet w 60 miastach

  Miliardy na rozwój sieci światłowodowej. Orange już inwestuje w szybki internet w 60 miastach

  Po doprowadzeniu światłowodu do milionowego gospodarstwa domowego Orange Polska zapowiada dalsze inwestycje. Wkrótce będą prowadzone w 60 miastach w kraju, a do 2018 roku pochłoną ok. 2,2 mld zł. - Internet światłowodowy, jego szybkość, pojemność i stabilność są teraz niezbędne - mówią przedstawiciele operatora. Rozbudowę światłowodów, szczególnie na obszarach, gdzie nie jest to opłacalne komercyjnie, będą wspierać także środki unijne. Do wydania do 2020 roku będzie 1 mld euro.
 • Prezes UKE: Internet LTE nie podrożeje. Obiecuję

  Prezes UKE: Internet LTE nie podrożeje. Obiecuję

  Zakończyła się aukcja na częstotliwości w pasmach 800 MHz i 2600 MHz, potrzebnych do rozwoju internetu LTE. W branży nazywana jest telenowelą, a zakończyła ją dopiero ingerencja resortu administracji i cyfryzacji. Telekomy słono przepłaciły - łączna kwota zebrana podczas licytacji przekroczyła 9 mld zł, trzykrotnie więcej, niż pierwotnie zakładano. O kulisach przetargu opowiada Magdalena Gaj, prezes UKE.
 • Prosili Dudę, apelowali do Kopacz. Bez skutku. Solorz-Żak: Ktoś musi połknąć tę żabę

  Prosili Dudę, apelowali do Kopacz. Bez skutku. Solorz-Żak: Ktoś musi połknąć tę żabę

  Orange, największy zwycięzca aukcji na częstotliwości do budowy szybkiego internetu, triumfuje. Ale to dla firmy również poważne obciążenie finansowe. Polkomtel i P4, czyli właściciele Plusa i Playa, ostro krytykują cały proces. - Przewidywałem, czytając dokumenty, że ta aukcja nie może zakończyć się dobrze - mówi Zygmunt Solorz-Żak.
 • Orange chce wprowadzić Polaków w nową erę internetu. Ale tylko wybranych

  Orange chce wprowadzić Polaków w nową erę internetu. Ale tylko wybranych

  Orange Polska zaprezentował nową ofertę stacjonarnego internetu, w oparciu o technologię światłowodową. Jeden z największych polskich telekomów obiecuje "najszybszą sieć w Polsce" o prędkości do 600 Mb/s. Na dzisiejszej konferencji poznaliśmy szczegóły oferty oraz cennik.
 • Wchodzi w życie rozporządzenie ministerstwa administracji, które ma zakończyć aukcję LTE

  Wchodzi w życie rozporządzenie ministerstwa administracji, które ma zakończyć aukcję LTE

  Rozporządzenie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, które ma zakończyć przeciągającą się aukcję na szybki internet LTE, wchodzi dzisiaj w życie. Kilku uczestników aukcji złożyło jednak do premier Ewy Kopacz wnioski o uchylenie rozporządzenia i unieważnienie całej aukcji.
 • Nowa superszybka sieć pozwoli na przesył danych z prędkością 100 Gb/s

  Nowa superszybka sieć pozwoli na przesył danych z prędkością 100 Gb/s

  Stany Nowy Jork i Kalifornia połączy światłowód, który będzie przesyłać dane z prędkością 100 gigabitów na sekundę. Dla porównania, typowe domowe łącze internetowe pozwala na przesył danych z prędkością około 15 megabitów na sekundę, co stanowi mniej więcej 0,0002 przepustowości światłowodu.

Filmy - Szybki Internet (11)

 • Prawie 4 mln gospodarstw domowych w Polsce zyska dostęp do szybkiego internetu

  Z ponad półrocznym opóźnieniem ruszy w Polsce proces rozdysponowania częstotliwości 800 MHz, które idealnie nadają się do rozwoju szybkiego internetu LTE. Dzięki wydanej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej decyzji o rozpisaniu aukcji, na rynku przybędzie podmiotów uczestniczących w rozwoju usługi. Konkurencja sprawi, że powinno być taniej, a szybki internet dotrze do niemal wszystkich Polaków. Komentuje Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP.
 • W Polsce jest mało gospodarstw podłączonych do sieci światłowodowej

  Poszerzenie dostępu do internetu szerokopasmowego to znacząca korzyść nie tylko dla społeczeństwa, ale też dla gospodarki. Wzrost penetracji sieci szerokopasmowych o 10 punktów procentowych przekłada się na 1 punkt procentowy wzrostu PKB. Jednak w Polsce jedynie 0,5 proc. gospodarstw domowych jest podłączonych do sieci światłowodowej. – Dzisiaj coraz więcej użytkowników internetu rozumie jak ważną rolę odgrywa internet szerokopasmowy i sieci światłowodowe – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Krzysztof Witoń, prezes HAWE S.A. – To rola nie tylko komunikacyjna, ale także ekonomiczna i społeczna.
 • Częstotliwość 800 MHz umożliwiłaby rozwój szybkiego internetu na wsi

  Urząd Komunikacji Elektronicznej jeszcze w tym roku zamierza sprzedać częstotliwości z pasma 800 i 2600 MHz. Szczególnie po te pierwsze ustawia się kolejka chętnych. Tym bardziej, że to ostatnie tak cenne zasoby, które trafią na sprzedaż. Orange chce dzięki nim dotrzeć z szybkim internetem do najbardziej rozproszonych terenów wiejskich. Maciej Witucki, prezes Telekomunikacji Polskiej, właściciela marki Orange, zapowiada, że spółka na pewno wystartuje w przetargach na częstotliwości 800 i 2600 MHz, które umożliwiają świadczenie usług dostępu do szybkiego Internetu.
 • Zbyt wysokie ceny szybkiego internetu?

  Według raportu opublikowanego przez Komisję Europejską, ceny dostępu do sieci są u nas jednymi z najwyższych w UE. Duzi dostawcy oferują coraz szybsze, ale i droższe łącza. To sprawia, że spada popyt na ich usługi, zyskać natomiast mogą mali dostawcy, którzy oferują tańszy, chociaż zwykle wolniejszy internet. – Dobrym przykładem jest odejście od tanich ofert w Neostradzie i wprowadzenie na ich miejsce oferty do 10 Mbps – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Anna Streżyńska, była prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.