szyb

Artykuły - Szyb (47)

 • Chorzów: Dawny szyb górniczy z tarasem widokowym atrakcją turystyczną

  Chorzów: Dawny szyb górniczy z tarasem widokowym atrakcją turystyczną

  Ponad 170 schodów trzeba będzie pokonać, żeby dostać się na taras widokowy szybu górniczego "Prezydent" w Chorzowie (Śląskie), który pozostał po nieczynnej od 21 lat kopalni. Chorzów zapowiada, że będzie to jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych miasta.
 • Kiedy poznamy tajemnicę Szybu Południowego?

  Kiedy poznamy tajemnicę Szybu Południowego?

  Tajemnica związana z Szybem Południowym nieistniejącej już dzisiaj kopalni Miechowice rozpala wyobraźnię badaczy i poszukiwaczy już od przeszło 50 lat. Prace przy jego budowie rozpoczęto w roku 1907, a do użytku oddany został w 1911, pełniąc rolę szybu wentylacyjnego i częściowo zjazdowego.
 • Fabryka szyb samochodowych w Chmielowie za 450 mln złotych

  Fabryka szyb samochodowych w Chmielowie za 450 mln złotych

  450 mln zł kosztowała budowa w Chmielowie (Podkarpackie) zakładu szyb samochodowych Pilkington Automotive Poland. W fabryce produkowanych ma być ok. 7 mln szyb do samochodów osobowych i ciężarowych.
 • Rzeczywistość pod ziemią - jak radzili sobie górnicy?

  Rzeczywistość pod ziemią - jak radzili sobie górnicy?

  Po 68 dniach wydobyto na powierzchnię pierwszych z 33 górników uwięzionych w chilijskiej kopalni. Dzięki pomysłowości i nowoczesnym technologiom ustanowili rekord, przebywając tak długo na głębokości ponad 600 metrów pod ziemią.
 • Koniec z drapaniem szyb!

  Koniec z drapaniem szyb!

  Chociaż ostatnie dni pozwalają cieszyć się słońcem, temperatura w nocy nie pozostawia złudzeń - wielkimi krokami zbliża się zima.
 • Szyb naftowy w Zat. Meksykańskiej ostatecznie uszczelniony

  Szyb naftowy w Zat. Meksykańskiej ostatecznie uszczelniony

  Ekipy koncernu BP ostatecznie uszczelniły miejsce katastrofalnego wycieku ropy w szybie naftowym Macondo w Zatoce Meksykańskiej, uszkodzonym w wyniku eksplozji na platformie wiertniczej Deepwater Horizon 20 kwietnia.
 • USA: Cementowanie szybu w Zatoce Meksykańskiej

  USA: Cementowanie szybu w Zatoce Meksykańskiej

  Władze koncernu BP poinformowały w środę w nocy, że w czwartek rozpocznie się pompowanie cementu do uszkodzonego wierzchołka szybu naftowego, które może ostatecznie uszczelnić szyb i powstrzymać wyciek ropy do wód zatoki.
 • USA: Eksplodował szyb wiertniczy w Teksasie; są ranni

  Co najmniej sześć osób zostało rannych w poniedziałek wieczorem w Teksasie (na zachodzie USA), gdy eksplodował tam szyb wiertniczy - poinformowały amerykańskie media.
 • Szyby lecą helikopterami

  Tyska fabryka Fiata, która w miniony czwartek musiała zawiesić produkcję z powodu wstrzymania dostaw szyb samochodowych z dotkniętej powodzią huty w Sandomierzu, we wtorek wznowiła pracę. Ubytek w produkcji ma być stopniowo nadrabiany w nadgodzinach.
 • Ewakuacja załogi kopalni "Zofiówka"

  129 pracujących pod ziemią górników kopalni "Zofiówka" w Jastrzębiu-Zdroju ewakuowano w niedzielę nad ranem, po tym jak zatrzymały się wentylatory. Nikomu nic się nie stało, kopalnię już przewietrzono.

Filmy - Szyb (1)

 • Przyciemnianie szyb w aucie

  Dowiecie się czy warto zakładać folie na szyby samochodowe oraz jak wygląda proces takiego montażu.