Szwajcaria

Artykuły - Szwajcaria (1311)

 • Sondaż: Większość Szwajcarów przeciwna zniesieniu abonamentu rtv

  Sondaż: Większość Szwajcarów przeciwna zniesieniu abonamentu rtv

  59 proc. Szwajcarów nie chce zniesienia obowiązkowego abonamentu radiowo-telewizyjnego, o czym zadecydować ma wyznaczone na 4 marca referendum - poinformowały w piątek szwajcarskie media powołując się na wyniki sondażu koncernu prasowego Tamedia.
 • Frank ma spaść do 3,22 zł, raty jednak wzrosną

  Frank ma spaść do 3,22 zł, raty jednak wzrosną

  Według najnowszych prognoz mBanku kurs franka będzie spadał w kolejnych latach. W 2021 r. ma wynieść średnio 3,22 zł. Niestety, zdaniem banku w przyszłości istotnie wyższe będą stopy procentowe w Szwajcarii.
 • Nowość w Europie - dania z owadów w supermarketach

  Nowość w Europie - dania z owadów w supermarketach

  Sieć supermarketów Coop poinformowała, że od 21 sierpnia wprowadzi w sklepach w Szwajcarii sprzedaż dań z owadów. Szwajcarskie służby bezpieczeństwa żywności podały, że to pierwszy kraj w Europie, w którym żywność z owadów dopuszczono do obrotu.
 • Blisko 2 mld zł z Funduszu Szwajcarskiego dla Polski

  Blisko 2 mld zł z Funduszu Szwajcarskiego dla Polski

  Prawie 2 mld zł wyniosła pomoc, jaką otrzymała Polska w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Wsparcie przeznaczono m.in. na inwestycje w dziedzinie ochrony środowiska, innowacje w energetyce czy poprawę infrastruktury transportowej.
 • Niezwykła kariera szwajcarskich scyzoryków

  Niezwykła kariera szwajcarskich scyzoryków

  Wyposażone w miniaturowe wersje rozmaitych, najpotrzebniejszych narzędzi szwajcarskie scyzoryki najpierw powstawały w małym warsztacie produkcji noży na terenie miejscowości Ibach. Obecnie to przedmioty kultowe, znane każdemu mężczyźnie i chłopakowi, będące na wyposażeniu wielu armii świata. Jedynym producentem ich oryginalnej wersji jest firma Victorinox, która swoją marką sygnuje także m.in. perfumy, torby i akcesoria podróżne oraz odzież.
 • Referendum w Szwajcarii: Podano wstępne wyniki

  Referendum w Szwajcarii: Podano wstępne wyniki

  Szwajcarzy w referendum opowiedzieli się za wglądem służb specjalnych w prywatność osób podejrzewanych o terroryzm i szpiegostwo. Obywatele zagłosowali również przeciwko podwyżce emerytur.
 • Nożownik ze Szwajcarii nie żyje. Zmarła też jedna z ofiar

  Nożownik ze Szwajcarii nie żyje. Zmarła też jedna z ofiar

  Jedna z sześciu osób ranionych w sobotę przez napastnika w pociągu w północno-wschodniej Szwajcarii zmarła na skutek odniesionych obrażeń; zmarł również sam sprawca ataku - poinformowała w niedzielę miejscowa policja.
 • Szwajcarska policja o motywach ataku w pociągu

  Szwajcarska policja o motywach ataku w pociągu

  Z dotychczasowych ustaleń policji wynika, że sobotni atak dokonany przez młodego Szwajcara, który w sobotę podpalił wagon jadącego pociągu i zaatakował nożem jego pasażerów, nie miał podłoża terrorystycznego - poinformował w niedzielę policyjny rzecznik.
 • Autonomiczne autobusy jeźdżą już w Szwajcarii

  Autonomiczne autobusy jeźdżą już w Szwajcarii

  Na ulicach Sion można spotkać autonomiczne, elektryczne autobusy.

Filmy - Szwajcaria (17)

 • Dwójka kolegów wpadła za zwariowany pomysł

  Grupa kolegów wybrała się do Laax w Szwajcarii. Będąc na stoku, wpadli na pomysł, aby podczas akrobacji w powietrzu jeden podał drugiemu kamerę. Efekt jest powalający. Sprawdźcie sami.
 • Przepis na szwajcarski placek ziemniaczany

  Rösti, czyli szwajcarski placek ziemniaczany, to jeden z najpopularniejszych sposobów na śniadanie w kraju Helwetów. Puszysty placek z ziemniaków z dodatkiem aromatycznych warzyw, z dodatkiem żółtego sera i zielonych pietruszki i rukoli - to nie tylko sycące danie, ale i solidna porcja zdrowia na dzień dobry! Zobaczcie, jak szybko go przygotować!
 • Z okien ekspresu lodowcowego

  Witamy na pokładzie najwolniejszego ekspresu świata - takimi słowami konduktorzy szwajcarskich Kolei Retyckich witają pasażerów ekspresu lodowcowego. Trasa Glacier Express łączy słynne kurorty Sankt Moritz i Davos z alpejskim Zermattem leżącym u stóp Matterhornu. Podróż trwa 8 godzin. Na tej trasie pociąg pokonuje 91 tuneli, 291 mostów i legendarne wiadukty. Z wagonów z panoramicznymi oknami można podziwiać jedne z najpiękniejszych pejzaży Szwajcarii – od dolin po szczyty gór. Wytęż wzrok - Glacier Express mija też maleńkie miasteczka, strumienie, rzeki, jeziora, zamki i twierdze. Ich historię i inne ciekawostki możemy poznać dzięki audioprzewodnikowi, do którego podłączamy słuchawki. To podróż również dla ludzi ceniących dobre jedzenie. W składzie ekspresu jest wagon nowoczesnej kuchni, serwującej potrawy przygotowywane przez szefów kuchni na bieżąco, ze świeżych składników. W menu między innymi: krupnik jęczmienny z Gryzonii, wołowina w sosie kokosowo-cebulowym i wiedeński strudel podawany z sosem waniliowym.
 • Z okien ekspresu lodowcowego

  - Witamy na pokładzie najwolniejszego ekspresu świata - takimi słowami konduktorzy szwajcarskich Kolei Retyckich witają pasażerów ekspresu lodowcowego. Trasa Glacier Express łączy słynne kurorty Sankt Moritz i Davos z alpejskim Zermattem leżącym u stóp Matterhornu. Podróż trwa 8 godzin. Na tej trasie pociąg pokonuje 91 tuneli, 291 mostów i legendarne wiadukty. Z wagonów z panoramicznymi oknami można podziwiać jedne z najpiękniejszych pejzaży Szwajcarii – od dolin po szczyty gór. Wytęż wzrok - Glacier Express mija też maleńkie miasteczka, strumienie, rzeki, jeziora, zamki i twierdze. Ich historię i inne ciekawostki możemy poznać dzięki audioprzewodnikowi, do którego podłączamy słuchawki. To podróż również dla ludzi ceniących dobre jedzenie. W składzie ekspresu jest wagon nowoczesnej kuchni, serwującej potrawy przygotowywane przez szefów kuchni na bieżąco, ze świeżych składników. W menu między innymi: krupnik jęczmienny z Gryzonii, wołowina w sosie kokosowo-cebulowym i wiedeński strudel podawany z sosem waniliowym.