Biznes - sztuka

Artykuły - Sztuka (68)

 • W 2019 r. wartość sprzedaży dzieł sztuki i antyków wzrosła o 29,1 mln zł

  W 2019 r. wartość sprzedaży dzieł sztuki i antyków wzrosła o 29,1 mln zł

  Jak podał Główny Urząd Statystyczny, w ubiegłym roku wartość sprzedaży dzieł sztuki i antyków wyniosła 162,5 mln zł i wzrosła o 29,1 mln zł. Przeważająca część podmiotów (67,8 proc.) zajmujących się sprzedażą dzieł sztuki i antyków działała w stolicach województw.
 • Zmienność na rynku obligacji wróciła do normy

  Zmienność na rynku obligacji wróciła do normy

  Rentowności obligacji na całym świecie, w tym także w Polsce, charakteryzowały się w pierwszej połowie marca bardzo dużą zmiennością. Dług USA, Niemiec, Włoch czy Polski zdecydowanie wtedy potaniał, co z kolei przełożyło się na silny wzrost rentowności (oprocentowanie POLGBs w pewnym momencie wzrosło do 2,3 proc.).
 • Z powodu koronawirusa twórcy tracą środki do życia. Minister pisze do nich list

  Z powodu koronawirusa twórcy tracą środki do życia. Minister pisze do nich list

  Po odwołaniu wydarzeń artystycznych byt wielu osób zależny będzie od bezpośredniej pomocy państwa.
 • Światowy rynek sztuki szuka nowych dróg

  Światowy rynek sztuki szuka nowych dróg

  W ciągu 10 ostatnich lat wartość majątku osób, które posiadają co najmniej milion dolarów podwoiła się, podczas gdy rynek sztuki wzrósł nominalnie zaledwie o 9 proc. - zwracają uwagę eksperci Deloitte. Nie oznacza to, że kolekcjonerzy i zarządzający majątkami nie chcą lokować kapitału w sztukę. Aż 81 proc. kolekcjonerów oczekuje, że zarządcy ich aktywów zaoferują im tę formę lokaty.
 • "Rzeczpospolita": Na aukcjach sztuki brakuje obrazów

  "Rzeczpospolita": Na aukcjach sztuki brakuje obrazów

  Popyt na rynku sztuki mocno przewyższa podaż. Rośnie liczba aukcji, brakuje towaru - poinformowała w czwartek "Rzeczpospolita". To okazja do zarobku.
 • Polski rynek sztuki bije rekordy

  Polski rynek sztuki bije rekordy

  Rekordem sprzedaży, historycznym rekordem jest cena uzyskana za obraz "M 39" Wojciecha Fangora w listopadzie na aukcji DESSY Unicum - powiedział PAP Rafał Kamecki, ekspert rynku sztuki, twórca portalu Artinfo, komentując wynik wtorkowej, rekordowej wg. Polswiss Art, aukcji.
 • DESA Unicum: Figurki firmy złotniczej Fabergé na aukcji

  DESA Unicum: Figurki firmy złotniczej Fabergé na aukcji

  Czym bawił się Aleksy Romanow - syn ostatniego cara Rosji Mikołaja II Romanowa? Mówi się, że figurkami ze słynnej firmy złotniczej Fabergé . Takie same statuetki pójdą pod młotek na najbliższej aukcji Sztuki Rosyjskiej w DESA Unicum.
 • 23 stycznia prawdziwy rarytas trafi pod młotek

  23 stycznia prawdziwy rarytas trafi pod młotek

  2,9 mln kosztował najdroższy obraz Jacka Malczewskiego "Polski Hector", który przez blisko 4 lata pozostawał najdroższą na rynku polską pracą. Już 23 stycznia na aukcji Art Outlet: Sztuka Dawna jego "Autoportret" będzie można licytować od zaledwie 80 tys. złotych. Takie okazje praktycznie się nie zdarzają. Tydzień później, 1 lutego, odbędzie się kolejna odsłona aukcji - Art Outlet: Sztuka Współczesna.
 • Inwestowanie w młodą sztukę to istna loteria. Ale Polacy coraz chętniej podejmują to ryzyko

  Inwestowanie w młodą sztukę to istna loteria. Ale Polacy coraz chętniej podejmują to ryzyko

  Eksperci ostrzegają przed lokowaniem kapitału w dzieła zwłaszcza początkujących i szerzej nieznanych autorów. Tymczasem, według raportu Artinfo.pl, w ubiegłym roku wartość tego typu transakcji wyniosła w sumie 7,7 mln zł. Z kolei tylko w I półroczu br. aukcje przyniosły 4,2 mln zł. To pozwala przewidywać kolejny wzrost.
 • Rosyjski miliarder sprzedaje Leonarda da Vinci

  Rosyjski miliarder sprzedaje Leonarda da Vinci

  W listopadzie jedyny obraz Leonarda da Vinci znajdujący się w rękach prywatnych, "Zbawiciel świata" - trafi na aukcję powiadomiły rosyjskie media. Cenny obraz przedstawiający Chrystusa należało dotąd do rosyjskiego miliardera Dmitrija Rybołowlewa.