Fakty - sztuka

Artykuły - Sztuka (20)

 • Obraz XVII-wiecznego mistrza odkryty dzięki telewizyjnemu show

  W Anglii odkryto dzięki programowi telewizji BBC obraz XVII-wiecznego mistrza Antoona Van Dycka. Płótno kupił w sklepie z antykami za 400 funtów ksiądz Jamie McLeod, nieświadomy jego wartości. Teraz chce ze sprzedaży obrazu ufundować kościelne dzwony.
 • Zdrojewski staje w obronie Jana Klaty

  Zdrojewski staje w obronie Jana Klaty

  Bogdan Zdrojewski staje w obronie dyrektora Teatru Starego w Krakowie Jana Klaty. W ubiegły czwartek grupa oburzonych widzów gwizdami i okrzykami przerwała spektakl "Do Damaszku". Protestujący zarzucali reżyserowi i dyrektorowi placówki obrazę moralności i ducha Narodowego Starego Teatru.
 • R. Kudelski: Gurlitt podjął współpracę z nazistami w obawie przed represjami

  Gurlitt podjął współpracę z nazistami bo uważał, że da mu to źródło utrzymania i zabezpieczy przed represjami np. deportacją do obozu zagłady - mówi Robert Kudelski, autor książki "Zrabowane skarby. Losy dzieł sztuki na ziemiach polskich w czasie II wojny światowej".
 • Obrazy z Polski w kolekcji "złodzieja Hitlera"? Niemcy odmawiają wglądu w listę dzieł

  Obrazy z Polski w kolekcji "złodzieja Hitlera"? Niemcy odmawiają wglądu w listę dzieł

  Nie wiadomo, czy w gigantycznej kolekcji zrabowanych dzieł sztuki, którą odnaleziono przypadkiem trzy lata temu, są obrazy skradzione w Polsce. Niemcy odmawiają wglądu w listę dzieł. "To skandal dyplomatyczny na linii Warszawa-Berlin" - czytamy w dzisiejszym wydaniu "Rzeczpospolitej".
 • Potrzeba wolności w MOCAK-u

  Potrzeba wolności w MOCAK-u

  Marina Abramović, Cristina Lucas, Mirosław Bałka - to tylko kilka nazwisk czołowych współczesnych artystów, których prace pojawią się na wystawie w MOCAK-u Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Zgromadzone prace przedstawiają społeczno-polityczny krajobraz współczesnej Europy. Intencją kuratorów ekspozycji jest wywołanie refleksji wokół problemów praw człowieka, równości, demokracji i autonomii jednostki.
 • ​Co było pierwsze: Złote jajko czy kura rokoko?

  ​Co było pierwsze: Złote jajko czy kura rokoko?

  Sztuka jest zjawiskiem powszechnym i sięgającym samych korzeni ludzkości - we wszystkich kulturach i społecznościach znajdziemy artystów, a najstarsze malowidła czy rzeźby liczą sobie dziesiątki tysięcy lat. Nic dziwnego, że wielu naukowców zaczęło stawiać pytanie: czy powstanie sztuki niosło za sobą praktyczne korzyści i było adaptacją, czy raczej efektem ubocznym rozwoju zdolności poznawczych naszych przodków?
 • "W sercu kraju" - największa prezentacja zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej

  Wystawa "W sercu kraju" to pierwsza tak obszerna prezentacja zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej, na której znajdzie się 150 dzieł artystów z całego świata. Będzie ją można zwiedzać od środy w warszawskiej siedzibie muzeum.
 • RMF24: Słynne arcydzieło zaatakowane markerem

  RMF24: Słynne arcydzieło zaatakowane markerem

  28-latka zniszczyła jeden z najsłynniejszych obrazów z muzeum w paryskim Lurze. Na "Wolności wiodącej lud na barykady" Eugene'a Delacroix namalowała markerem liczący 30 centymetrów napis. Do incydentu doszło w nowej filii Luwru w Lens na północy Francji, gdzie wypożyczono z Paryża to XIX-wieczne arcydzieło.
 • Zmarł Jerzy Bereś. Miał 82 lata

  Zmarł Jerzy Bereś. Miał 82 lata

  Jerzy Bereś, rzeźbiarz, performer, uczeń Xsawerego Dunikowskiego zmarł 25 grudnia w domu w Krakowie - poinformował Józef Chrobak ze Stowarzyszenia Artystycznego Grupa Krakowska. Miał 82 lata.
 • "Furie", czyli prawda skrywana latami

  "Furie", czyli prawda skrywana latami

  W dniach 17 i 18 października o godzinie 19 na deskach warszawskiego Teatru Komedia będzie wystawiana sztuka zatytułowana "Furie". Jest to trzecie przedsięwzięcie w dorobku Marcina Szczygielskiego.