sztuka współczesna

Artykuły - Sztuka współczesna (15)

 • "Rzeczpospolita": Na aukcjach sztuki brakuje obrazów

  "Rzeczpospolita": Na aukcjach sztuki brakuje obrazów

  Popyt na rynku sztuki mocno przewyższa podaż. Rośnie liczba aukcji, brakuje towaru - poinformowała w czwartek "Rzeczpospolita". To okazja do zarobku.
 • 23 stycznia prawdziwy rarytas trafi pod młotek

  23 stycznia prawdziwy rarytas trafi pod młotek

  2,9 mln kosztował najdroższy obraz Jacka Malczewskiego "Polski Hector", który przez blisko 4 lata pozostawał najdroższą na rynku polską pracą. Już 23 stycznia na aukcji Art Outlet: Sztuka Dawna jego "Autoportret" będzie można licytować od zaledwie 80 tys. złotych. Takie okazje praktycznie się nie zdarzają. Tydzień później, 1 lutego, odbędzie się kolejna odsłona aukcji - Art Outlet: Sztuka Współczesna.
 • Rekordowy sezon dla sztuki współczesnej

  Rekordowy sezon dla sztuki współczesnej

  W minionym tygodniu odbyły się trzy ważne aukcje dzieł sztuki. Jak podał nowojorski dom aukcyjny Christie's w podsumowaniu tygodnia, trzy wymienione aukcje przyniosły dochód wynoszący dokładnie 1,05 miliarda dolarów.
 • Sztuka - najstarszy sposób lokowania kapitału

  Sztuka - najstarszy sposób lokowania kapitału

  Rynek sztuki rozwija się bardzo dynamicznie. W latach 2007-2008 dochód z aukcji sztuki współczesnej wzrósł aż o 50 proc. Liczba sprzedawanych dzieł pozostała jednak stabilna.
 • Obraz Francisa Bacona bije rekord Edwarda Muncha

  Obraz Francisa Bacona bije rekord Edwarda Muncha

  Obraz Francisa Bacona - najdroższym dziełem sztuki sprzedanym na aukcji. W nowojorskim domu aukcyjnym Christie's nabywca kupił je za 142,4 miliona dolarów, czyli około 450 milionów złotych.
 • Starzy mistrzowie nie zawodzą inwestorów

  Starzy mistrzowie nie zawodzą inwestorów

  Znane nazwiska, wielkie kwoty i rekordy aukcyjne. W tym kontekście najczęściej słyszymy o sztuce dawnej. Przykładem może być ostatnia sprzedaż obrazu Matejki za 1 mln złotych. Czy na dziełach starych mistrzów można zarobić?
 • Banksy i jego "Wojna na ściany"

  Banksy i jego "Wojna na ściany"

  Kim jest Banksy? Odpowiedzi na to pytanie można spróbować odnaleźć w kolejnej książce poświęconej artyście, "Wojna na ściany". Książka, która pojawi się w księgarniach 7 listopada jest zbiorem prac artysty opatrzonych oryginalnymi komentarzami Banksy'ego.
 • Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku

  Dzień ze sztuką ulicy, wystawa fotografii 3D i przedstawienia teatrów alternatywnych - to tylko niektóre imprezy, które odbędą się podczas 25. Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku. Festiwal trwać będzie od 20 do 30 maja - poinformowali w środę organizatorzy.
 • Polska sztuka współczesna w kolekcji PE

  O dziesięć dzieł polskich artystów wzbogaciła się kolekcja sztuki współczesnej Parlamentu Europejskiego, który dzięki zakupom łączy rolę mecenasa sztuki z promocją dorobku kulturalnego UE. Eksponaty zaprezentowano w siedzibie PE w Brukseli.
 • W Krakowie powstaje Muzeum Sztuki Współczesnej

  W Krakowie powstaje Muzeum Sztuki Współczesnej

  Pod koniec przyszłego roku zostanie ukończona budowa Muzeum Sztuki Współczesnej na terenie dawnej fabryki Schindlera w Krakowie-Zabłociu. Dzisiaj prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wmurował akt erekcyjny placówki w jednej z hal dawnej fabryki.

Filmy - Sztuka współczesna (4)

 • Wulgarne? Rzeźby jak prawdziwe ludzkie ciała!

  Sam Jinks tworzy woskowe rzeźby, które do złudzenia przypominają prawdziwe ludzkie ciała.
 • Tak powstawało auto "skonstruowane" z nagich ludzkich ciał

  Malarze specjalizujący się w tzw. body paintingu oraz kilkanaście zgrabnych, fantastycznie wygimnastykowanych młodych kobiet. Efekt zobaczysz na filmie…
 • Sztuka przez wielkie "S", czy totalna kicha?

  To nie jest film instruktażowy "jak poprawnie nałożyć maseczkę upiększającą". Zobacz niepokojący występ francuskiego artysty, wykorzystany w filmie "Samsara". Czy taka forma sztuki współczesnej przypada wam do gustu?
 • "Marina Abramović: artystka obecna"

  Marina Abramović - ikona body artu i performance'u - jest supergwiazdą świata sztuki. Ta córka jugosłowiańskich partyzantów zamieszkała w Nowym Jorku od 40 lat poddaje swoje ciało ekstremalnym doświadczeniom, a widzów/uczestników swoich dzieł wprowadza w różne stany emocjonalne.