sztuczne serce

Synonimy:
Serce antyskrzepowe,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Sztuczne serce (20)

 • Silikonowe sztuczne serce z drukarki 3D

  Silikonowe sztuczne serce z drukarki 3D

  ​Wykorzystując technologię druku 3D naukowcy stworzyli "miękkie" sztuczne serce, które bije w taki sam sposób jak prawdziwy narząd.
 • Hakowanie ludzkiego serca

  Hakowanie ludzkiego serca

  ​Naukowcy odkryli, że stacjonarny nadajnik wykorzystywany przez pewien typ rozrusznika posiada luki bezpieczeństwa, do których można uzyskać zdalny dostęp. Producent udostępnił nową wersję oprogramowania pozwalającą naprawić usterkę, zaś FDA (Agencja ds. Żywności i Leków) poinformował pacjentów oraz lekarzy o konieczności aktualizacji softwaru.
 • Ponad rok żył z sercem w plecaku

  Ponad rok żył z sercem w plecaku

  Każda osoba po przeszczepie serca jest wyjątkowa, ale Stan Larkin, 25-latek z Detroit przebija je wszystkie. Ten pogodny młodzieniec przeżył ponad rok bez sprawnego serca, opierając swoje funkcjonowanie na urządzeniu, które nosił w plecaku.
 • Polskie sztuczne serca z drukarek 3D

  Polskie sztuczne serca z drukarek 3D

  Technologia druku 3D pozwoliła znacząco zredukować koszty badań oraz umożliwiła polskim naukowcom stworzenie funkcjonalnego modelu sztucznego serca.
 • Polskie protezy serca dla najmłodszych pacjentów

  Polskie protezy serca dla najmłodszych pacjentów

  W październiku 2015 r. w Centrum Medycyny Doświadczalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zapoczątkowany został cykl badań doświadczalnych na zwierzętach z użyciem pozaustrojowej pulsacyjnej pompy wspomagania serca dla dzieci ReligaHeart PED, opracowanej i skonstruowanej w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii. Protezy serca są już gotowe do użytku, w 2017 r. mają trafić do pierwszych pacjentów.
 • Sztuczne serce wielkości baterii

  Sztuczne serce wielkości baterii

  ​Australijski lekarz, Paul Jansz jest jednym z tych, którzy wkrótce umieszczą w organizmie pacjenta niezwykły implant - sztuczne serce wielkości baterii. Implant neutralizuje negatywne skutki występowania wad zastawek serca.
 • Zmarł mężczyzna z pierwszym na świecie sztucznym sercem

  Zmarł mężczyzna z pierwszym na świecie sztucznym sercem

  W paryskim szpitalu im. Georges'a Pompidou zmarł w niedzielę 76-letni pacjent, któremu w grudniu ubiegłego roku wszczepiono po raz pierwszy na świecie sztuczne serce, wyprodukowane przez firmę Carmat - poinformowały w poniedziałek wieczorem władze kliniki.
 • Pierwsze takie sztuczne serce już bije w piersi pacjenta

  Pierwsze takie sztuczne serce już bije w piersi pacjenta

  W jednym z paryskich szpitali wszczepiono sztuczne serce nowej generacji, którego komory są wyściełane tkanką pochodzącą z wołowego worka osierdziowego. Taka hybrydowa pompa ma działać znacznie dłużej niż powszechnie stosowane protezy serca, które pozwalają pacjentom tylko przetrwać newralgiczny okres oczekiwania na organ do przeszczepu. Wkrótce innowacyjne sztuczne serca mogą być wszczepiane także w Polsce.
 • Od ochrony przed próchnicą po sztuczne serce - nowoczesne technologie w służbie medycyny

  Od ochrony przed próchnicą po sztuczne serce - nowoczesne technologie w służbie medycyny

  Rozwój medycyny zmierza w kierunku nauk ścisłych. Bioinżynieria, nowe materiały, elektronika - otwierają zupełnie nowe możliwości w kontekście ochrony życia człowieka. Innowacje, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu były obecne jedynie w filmach science fiction już dzisiaj rozwijane są na polskich uczelniach i w instytutach badawczych. Co więcej, swą konstrukcją i użytecznością wykraczając daleko poza pomysłowość hollywoodzkich reżyserów.
 • Sukces polskiej kardiochirurgii: Religa wszczepił… Religę

  Sukces polskiej kardiochirurgii: Religa wszczepił… Religę

  Pierwsza w Polsce, eksperymentalna operacja wszczepienia nowatorskiej protezy serca z rodziny, która będzie stosowana pod marką Religa Heart, odbyła się 26 czerwca w Instytucie Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie-Aninie. Protezę wszczepiono 50-letniemu mężczyźnie ze skrajną niewydolnością serca.

Filmy - Sztuczne serce (1)

 • Pierwsze w Polsce sztuczne serce bije w pacjencie. Sukces lekarzy z Zabrza

  W Zabrzu dokonano pierwszej w kraju implantacji sztucznego serca. Ten trudny zabieg przeprowadzili lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca. Pacjentem był pan Mieczysław, który wcześniej chorował na ciężką niewydolność krążenia, a wszystkie formy terapii okazały się w jego przypadku nieskuteczne. Na początku nie dowierzał, że takie zabieg w ogóle może się udać - dziś czuje się coraz lepiej i pod okiem lekarzy wraca do pełni sił. - Następuje wycięcie całkowite serca pacjenta i jest wszczepiane sztuczne serce, od którego pacjent jest zależny w 100 proc. Już nie ma powrotu, dlatego nasze leczenie musiało być w pełni sprawdzone i efektywne – wyjaśnił Remigiusz Antończyk rezydent kardiochirurgii ze Śląskiego Centrum Chorób Serca. (TVN24/x-news)