sztolnia

Artykuły - Sztolnia (5)

 • Wypadek w sztolni w Zabrzu. Przyczyny nadal nie są znane

  Nie udało się ustalić bezpośredniej przyczyny zatrucia tlenkiem węgla 18 górników, którzy w ubiegłym tygodniu udrażniali Sztolnię Dziedziczną w Zabrzu. Specjaliści przeprowadzili w środę wizję lokalną. Nieoficjalnie biorą pod uwagę m.in. awarię sprzętu wentylacyjnego lub błąd techniczny.
 • Zakończyła się akcja ratownicza w zabytkowej sztolni w Zabrzu

  Zakończyła się akcja ratownicza w zabytkowej sztolni w Zabrzu

  13 górników zostało w piątek rano podtrutych tlenkiem węgla podczas prac wykonywanych w Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej w Zabrzu - podały służby kryzysowe wojewody śląskiego i policja.
 • Niezwykłe odkrycie w sztolni z XIX wieku

  Spoczywającą pod warstwami szlamu oryginalną łódź znaleziono w dziewiętnastowiecznej Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej w Zabrzu. Zamurowana na ponad pół wieku sztolnia obecnie jest oczyszczana i zabezpieczana, w 2014 r. ma zostać przystosowana do przyjęcia turystów.
 • Ostatnia tajemnica Gontowej

  Ostatnia tajemnica Gontowej

  Początek października 2011 roku przyniósł długo oczekiwany przełom w badaniach nad jednym z najmniej znanych kompleksów, budowanych w ramach nazistowskiego projektu "Riese". W kolejnym zawalisku, które stanęło na drodze do wyjaśnienia drugowojennych sekretów, pracujący górnicy dostrzegli wreszcie wolną przestrzeń.
 • Tajemnicze sztolnie

  Tajemnicze sztolnie

  Wzgórze Kamienna Góra znane jest w Lubaniu jako pozostałość trzeciorzędowych wulkanów. Ale czy tylko? Przypadkowo znaleziony arkusz kalki spowodował, że dotychczasową wiedzę o tym miejscu należy bardzo poważnie zweryfikować. To, co dotychczas nie ujrzało światła dziennego zmienia naszą wiedzę o bazaltowej skorupie tego wzniesienia. Ale co jest... pod bazaltem?
 • Tajemnice Kamiennej Góry

  Tajemnice Kamiennej Góry

  O kamiennogórskich podziemiach na przestrzeni ostatnich lat napisano i powiedziano wiele. O wiele więcej niż tak naprawdę wiadomo.
 • Drugie życie kopalni

  Drugie życie kopalni

  Na całym świecie gwałtownie rośnie popyt na tzw. turystykę podziemną. Moda na zwiedzanie wydrążonych przez człowieka podziemi górniczych, kupieckich czy militarnych sprawia, że wyrobiska, kawerny i sztolnie budzą się do życia po życiu.